Kategoria: Spadek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Brak zeznania podatkowego o nabyciu praw w drodze dziedziczenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-20

Jest nas trzech braci, nasi rodzice zmarli 15 lat temu. Po ich śmierci okazało się, że pozostawili nam znaczną sumę w gotówce, ale my nie założyliśmy sprawy spadkowej ani nie zgłosiliśmy odziedziczonych pieniędzy do urzędu skarbowego. Co teraz powinniśmy zrobić, czy można to jeszcze zgłosić do US?

Marek Gola

W pierwszej kolejności należy pochylić się nad tym, że po Panów rodzicach nie zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia – obecnie takie postępowanie należy przeprowadzić.

Chwila śmierci spadkodawcy, decydująca o nabyciu spadku przez spadkobierców, nie ma żadnego znaczenia dla zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Dopiero przyjęcie spadku lub uprawomocnienie się orzeczenia stwierdzającego jego nabycie, o ile wcześniej nie zgłoszono nabycia do opodatkowania, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Zobowiązanie podatkowe w tym podatku powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, tj. z chwilą doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość takiego zobowiązania, z zastosowaniem § 5 tego artykułu. Powyższy pogląd został wyrażony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Gl 491/10.

Nie można zasadnie twierdzić, że przepisy prawa cywilnego odnoszące się do dziedziczenia nie znajdują zastosowania przy ustaleniu znaczenia pojęcia „nabycia w drodze dziedziczenia”, zawartego w art. 4a u.p.s.d. Chociaż nabycie spadku rodzi skutki podatkowe dopiero z chwilą zaistnienia okoliczności przewidzianych ustawą regulującą opodatkowanie tego rodzaju zdarzenia, to jednak nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych wchodzących w skład spadku następuje w sposób przewidziany przepisami K.c. regulującymi spadki. Nabycie w drodze dziedziczenia i zgłoszenie takiego nabycia to dwa różne zdarzenia prawne.

Reasumując, zasadnym jest zatem przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach i po uprawomocnieniu się takiego postanowienia zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Rezygnacja ze spadku

Zmarła siostra mojego ojca; miała męża i syna. Jej syn zrzekł się dziedziczenia. Mój ojciec chciałby także zrezygnować ze spadku, ale to spowodowałoby, że do dziedziczenia doszłybyśmy ja i moja siostra – odrzucenie spadku przez nas byłoby kłopotliwe (obie mieszkamy za granicą i mamy małe dzieci). Jak najprościej rozwiązać sprawę?

Powinowactwo a dziedziczenie

Mam pytanie odnośnie zachowku. Mama z ojczymem wybudowali dom na jego ziemi. Ojczym zmarł, pozostała mama, moja przyrodnia siostra (po mojej mamie i ojczymie) i ja – syn mamy z poprzedniego małżeństwa (mój tata nie żyje). Czy mogę się ubiegać o jakąś część spadku po ojczymie, czy – jak twierdzi siostra – wszystko jest jej?

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

Jestem w związku małżeńskim od 30 lat, wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom. Razem z nami mieszka moja mama (wdowa), która dołożyła się do budowy. Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Mąż ma brata, który ma dwoje dzieci, i bezdzietną siostrę. Ojciec męża żyje. Ja natomiast jestem jedynaczką. Mam pytanie: czy po śmierci męża całą nieruchomość odziedziczę ja i odwrotnie – po mojej śmierci mąż? Nie mamy z mężem sporządzonego testamentu.

Formalności związane ze spadkiem po zmarłej w młodym wieku siostrze

Przed niespełna miesiącem w młodym wieku zmarła moja siostra, była panną i nie miała dzieci. Wraz z rodzicami sprawdziliśmy dokumenty w jej mieszkaniu i wygląda na to, że nie zostawiła testamentu. Jedno z dwóch posiadanych przez nią mieszkań jest cały czas wynajmowane. Do kont bankowych nikt nie był upoważniony, jednak podczas jej pobytu w szpitalu otrzymałem od niej kody i hasła potrzebne do dokonania opłat za nieruchomości, co zresztą wykonałem, ale po jej śmierci nie zrobiłem już żadnej operacji. Wraz z rodzicami zorganizowaliśmy pogrzeb, doradzono nam, abyśmy zbierali rachunki i tak zrobiliśmy. Jak mamy przeprowadzić sprawę spadkową, wstępnie ustaliliśmy podział. Co zrobić z lokatorem oraz czynszem, który płaci, został on poinformowany o sytuacji – siostra miała zarejestrowaną umowę najmu i opłacała od niej podatek (PIT-28).

Dalsze postępowanie po postanowieniu sądu o nabycie spadku

Posiadam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, jestem jedyną osobą, która dziedziczy. Co powinnam dalej zrobić, aby zostać jedyną właścicielką nieruchomości?

Spadkobiercy z pierwszej grupy, podział spadku

Jak wygląda dziedziczenie ustawowe, gdy z pierwszej grupy małżonek spadkodawcy nie żyje? Jestem w trakcie składania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i chcę wpisać wszystkich spadkobierców z 1. grupy. Zmarł ojciec – spadkodawca, jego małżonka już nie żyje, żyją dzieci. Jaki będzie podział spadku?

Przekazanie części mieszkania w darowiźnie mamie

Jestem spadkobiercą części mieszkania. Jak swoją część spadku mogę przekazać w darowiźnie mamie? Jakie dokumenty będą potrzebne u notariusza?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022926092147827 sek.