Kategoria: Podatki

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Jak uciec od podatków spadkowych?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-12-23

Jestem właścicielem 1/2 domu po zmarłych rodzicach. Matka zmarła w 1992 r., a ojciec w 2000. Sprawa sądowa przyznająca mi 1/2 domu odbyła się w 2012 r. Aktualnie chcę odsprzedać bratu moją część, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkań dla siebie i dla córki. Czy w przypadku darowizny dla córki mogę uciec od podatków?

Bogusław Nowakowski

Podatnikiem przy darowiźnie jest córka, a nie Pan. W obydwu przypadkach darowizna będzie zwolniona od podatku od darowizn. A ponieważ czynność ta objęta będzie podatkiem od darowizn, tym samym nie podlega ona podatkowi dochodowemu (ani u Pana, ani u córki).

Stosownie do ustawy o podatku od spadków i darowizn:

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1a. Jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron”.

Wolne od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych (w drodze darowizny) przez dzieci (darowizna od rodziców).

Przy darowiźnie części nabytego mieszkania umowa zawierana byłaby w formie aktu notarialnego i notariusz zawiadamiałby właściwy urząd skarbowy. Ani Pan, ani córka nie musieliby zgłaszać niczego w US.

W przypadku darowizny pieniędzy jest nieco inaczej. Aby takla darowizna była wolna od podatku od darowizn:

musiałaby być ona dokona w formie przelewu z Pana rachunku bankowego na rachunek bankowy córki; lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym,

córka musiałaby zgłosić darowiznę do opodatkowania w ciągu 6 miesiącu od daty jej otrzymania- US wydałby decyzje o niepodleganiu podatkowi.

Stwierdzenie nabycia spadku jest tylko potwierdzeniem określonego zdarzenia (śmierci danej osoby) oraz nabycia przez spadkobierców majątku po tej osobie (spadkodawcy). Stosownie do Kodeksu cywilnego:

„Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”.

Przepisy te oznaczają, że nabycie przez Pana udziałów w domu miało miejsce w roku 1992 oraz 2000. Nie był to rok 2012 – w tym roku uzyskał Pan tylko potwierdzenie swych praw do spadku.

Już w momencie śmierci spadkodawców nabył Pan przedmiotowe udziały w nieruchomości. Postanowienie sądu o nabyciu spadku (czy poświadczony akt dziedziczenia) potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od daty zgonu spadkodawcy.

Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Oznacza to, że nie płaci się podatku, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości, upłynęło 5 lat. W przypadku nabycia nieruchomości (w tym udziału w nieruchomości) w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej, winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku. W Pani przypadku ów termin z pewnością więc jeszcze nie upłynął.

W świetle powyższego sprzeda Pan swoje udziału po upływie 5 lat od ich nabycia i z tego powodu nie podlega to podatkowi dochodowemu po Pana stronie.

Polecam darowiznę pieniędzy dla córki. Przy darowiźnie części mieszkania byłyby podwójne koszty notarialne, sądowe (zakup, a potem darowizna).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Odziedziczenie spadku w Polsce

Mieszkam i pracuję we Francji od 7 lat, tam płacę podatki. Z Polską obecnie niewiele mnie łączy. W 2009 r. otrzymałem w spadku część mieszkania, zostało to zgłoszone do urzędu skarbowego. Teraz krewni sprzedali mieszkanie. Jak mam zapłacić podatek od kwoty, którą otrzymałem? W którym urzędzie skarbowym?

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy wystarczy moje oświadczenie załączone do zeznania SD-3? Nadmieniam, iż rodzina stryja mieszka w USA od przeszło 50 lat.

 

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić podatek w US? Nie mogę tego bowiem zrozumieć, dlaczego nabycie prawa do spadku, gdy jest tylko prawo, a spadek będzie dopiero dzielony, skutkuje nakazem płacenia podatku w US, mimo że podzielony spadek będzie dużo mniejszy od prawa (inwestycje jednego ze spadkobierców).

Podatek spadkowy po dłuższym czasie

Czy podatek spadkowy uległ przedawnieniu? Postanowieniem sądu zostałem częściowym spadkobiercą w 1991 r. W 2005 r. wystąpiłem o zwrot części nieruchomości do wojewody. Decyzja pozytywna uprawomocniła się 4 lata później. Nieruchomość została wpisana do KW w 2013 r., a ja ją przejąłem rok później. Podatek nie został opłacony.

Podatek od sprzedaży działki odziedziczonej po rodzicach

Odziedziczyłam spadek po rodzicach – mama zmarła 1998, tata 2009 r. Postanowieniem sądu z 2010 roku stałam się współwłaścicielką wraz z siostrami spadku po rodzicach na podstawie działu spadku. W styczniu 2016 roku sprzedałyśmy z siostrami działkę gruntową w której miałyśmy po 1/3 własności. Jakie rozliczenie musimy złożyć w urzędzie skarbowym? Czy każda z nas sporządza do swojego urzędu skarbowego zgodnie z zamieszkaniem, jaki PIT oraz załączniki?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023641109466553 sek.