Jakie kroki prawne powinno podjąć nieślubne dziecko, aby dojść do spadku po rodzicu?

• Autor: Marek Gola

Zmarł mój ojciec. Byłam nieślubnym dzieckiem, ale jest wyrok sądu i ojciec płacił alimenty do czasu ukończenia przeze mnie nauki. Ojciec powtórnie się ożenił i miał dwoje dzieci. Jakie kroki prawne powinnam podjąć, aby otrzymać jakąś część spadku po ojcu? Czy mam prawo do zachowku? Rodzina ojca nie utrzymuje ze mną kontaktów. Nie wiem, czy był testament. Nie wiem nawet, jak uzyskać akt zgonu ojca. Czy oficjalnie wystąpić do jego żony o zachowek, czy też od razu iść do sądu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jakie kroki prawne powinno podjąć nieślubne dziecko, aby dojść do spadku po rodzicu?

Załatwienie spraw spadkowych po ojcu przez nieślubne dziecko

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksy cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności, co wyraźnie podkreślić należy, zmarły widniał w akcie Pani urodzenia jako ojciec. Powyższe z kolei upoważnia Panią do wystąpienie do urzędu stanu cywilnego, może być USC w miejscu Pani zamieszkania, z wnioskiem o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu ojca. Musi Pani podać dane ojca oraz wskazać na swój odpis skrócony aktu urodzenia.

Po drugie, dysponując odpisem skróconym aktu zgonu ojca, może Pani wystąpić do sądu miejsca zgonu tegoż z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Pani byłaby wówczas wnioskodawcą, a przyrodnie rodzeństwo i żona ojca uczestnikami postępowania. Wówczas na rozprawie sąd zapytałby Państwa, czy zmarły sporządził testament. W zależności od tego, czy zmarły sporządził testament, mielibyśmy do czynienia dziedziczeniem ustawowym lub testamentowym.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy ojciec ma nieślubne dziecko?

Dziedziczenie przez dziecko z poza małżeństwa

W przypadku dziedziczenia ustawowego, biorąc pod uwagę, że do spadku powołana byłaby Pani, żona ojca oraz ich dwójka dzieci – każde z Was dziedziczyłoby w ¼ części.

W przypadku gdyby zmarły sporządził testament, a Pani nie została w nim ujęta, wówczas przysługiwałoby Pani prawo do zachowku. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Innymi słowy, jeżeli w testamencie nie jest Pani ujęta, przysługuje Pani zachowek w części ½ z ¼ (przyjmuję, że nie jest Pani małoletnią ani trwale niezdolną do pracy).

Zasadnym jest zatem uzyskanie odpisu aktu zgonu, a następnie skierowanie sprawy do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Na sprawie dowie się Pani, czy był testament, czy testamentu nie było. Kolejne kroki będą od tego uzależnione.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »