Nie chcę dziedziczyć po babci, jak odrzucić spadek?

• Data: 2024-03-18 • Autor: Iryna Kowalczuk

Mój dziadek zmarł w 2011 r., babcia w styczniu 2017 r. Niedawno odbyła się pierwsza rozprawa, która ma na celu ustalenie spadkobierców. Mój ojciec przez notariusza złożył oświadczenie, w którym się zrzekł prawa do spadku po babci. Kolejna rozprawa będzie w sierpniu – czyli po upływie 6 miesięcy. Czy w takiej sytuacji dziedziczę spadek po babci i dziadku? Kiedy i jak mogę złożyć oświadczenie, aby się zrzec spadku? Majątek był zapisany na babcię i dziadka. Po śmierci dziadka nie było sprawy spadkowej. Czy w takiej sytuacji ojciec odziedziczył po dziadku spadek wprost? Ojciec ma siostrę i brata.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nie chcę dziedziczyć po babci, jak odrzucić spadek?

Kiedy wnuczek powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Zatem prześledźmy dziedziczenie osobno po Pana dziadku i babci.

1. Pański dziadek zmarł w 2011 r.

Po jego śmierci, jak rozumiem, nikt spadku nie odrzucił, dlatego zgodnie art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), spadek po dziadku odziedziczyła jego żona i trójka dzieci – każdy po 1/4 spadku. Zatem sprawa spadku po dziadku jest jasna, został on odziedziczony przez dzieci zmarłego i jego żonę.

2. Babcia zmarła w lutym 2017 r.

Jeżeli nie pozostawiła ona testamentu, to spadek po niej przypadł jej dzieciom, czyli Pana ojcu i jego rodzeństwu – każdemu po 1/3 udziału. Pana ojciec odrzucił spadek po babci, a więc przysługujący mu udział przeszedł na jego zstępnych, czyli Pana i Pana rodzeństwo, jeżeli takowe Pan posiada. Jeżeli nie, udział ten przeszedł w całości na Pana. Chodzi oczywiście o udział w spadku wyłącznie po babci. Udział w spadku po dziadku, jak już pisałam, został już przez Pana ojca przyjęty i aktualnie ojciec nie może już go w żaden sposób odrzucić.

Nawet jeżeli nie przeprowadzono sprawy spadkowej po dziadku, to Pana ojciec odziedziczył udział w spadku po nim wprost, z uwagi na to, że, jak domniemywam, nie złożył on żadnego oświadczenia w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci ojca. Tak więc obecnie, na skutek odrzucenia spadku po babci, przeszedł na Pana udział należący w tym spadku do Pana ojca, tylko co do majątku pozostawionego po śmierci przez babcię.

Zobacz również: Darowizna spadku na rzecz matki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Termin na skuteczne odrzucenie spadku

Co zatem powinien Pan teraz zrobić? Jeżeli tak jak Pański ojciec nie chce Pan dziedziczyć tej części spadku po babci, to powinien Pan również spadek odrzucić. Ma Pan na to 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez Pańskiego ojca. Z uwagi na to, że sprawa spadkowa wyznaczona jest na sierpień, to zalecałabym odrzucenie spadku jeszcze przed tym terminem. Nie jest to procedura skomplikowana. Wymogi formalne dla oświadczenia o przyjęciu czy też odrzuceniu spadku wskazuje art. 1018 § 3 K.c., który stanowi:

„Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym”. Do oświadczenia należy dołączyć odpis aktu zgonu osoby zmarłej i odpis swojego aktu urodzenia lub małżeństwa. Zatem wystarczy, że uda się Pan z aktem zgonu osoby zmarłej i kopią odrzucenia spadku przez Pana ojca do dowolnego notariusza i spadek odrzuci.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko

Proszę jednakże pamiętać, że gdy pozbędzie się Pan w ten sposób kłopotliwego spadku, to Pana udział przejdzie na Pana dzieci, jeżeli takowe Pan posiada lub będzie posiadał w chwili śmierci ojca. Aby nie musiały one spłacać długów, również muszą spadek odrzucić. Jeżeli są małoletnie, zgodę na odrzucenie spadku musi wydać sąd opiekuńczy, który zdecyduje, czy w imieniu dziecka będzie Pan mógł złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

To w Pana najlepiej pojętym interesie powinno leżeć to, aby do rozprawy spadek odrzucić. Wystarczy, że uda się Pan z aktem zgonu osoby zmarłej i kopią odrzucenia spadku przez Pana ojca do dowolnego notariusza i spadek odrzuci. Może Pan również wysłać oświadczenie o odrzuceniu spadku (załączając te same dokumenty) do sądu spadku. Załatwi Pan to w ciągu jednego dnia i będzie miał Pan spokojną głowę. Jednakże gdyby mimo tego nie udało się Panu odrzucić spadku, to dalsze postępowanie zależy od sądu. Najprawdopodobniej sąd, nie dysponując oświadczeniem o odrzuceniu spadku od Pana, albo zakończy sprawę i wskaże Pana jako dziedziczącego spadek w miejsce Pana ojca, albo odroczy sprawę w oczekiwaniu na Pana oświadczenie. Sugerowałabym jednakże odrzucić spadek jeszcze przed rozprawą.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Sytuacja Ani, która nie chciała dziedziczyć po wujku Ania dowiedziała się, że została jednym ze spadkobierców po swoim zmarłym wujku. Wujek zostawił po sobie spory dług, który Ania wcale nie chciała spłacać. Aby uniknąć dziedziczenia, Ania poszła do notariusza i złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku. Zrobiła to w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o prawie do spadku, co pozwoliło jej uniknąć niechcianych zobowiązań finansowych.

 

Historia Tomasza, który odrzucił spadek na rzecz swoich dzieci Tomasz był jednym z potencjalnych spadkobierców po swojej ciotce, która nie miała własnych dzieci. Chociaż spadek zawierał pewną wartościową nieruchomość, towarzyszyły mu również znaczne długi. Tomasz, mając na uwadze dobro własnych dzieci, postanowił odrzucić spadek w ich imieniu, by nie obciążać ich przyszłości długami. Złożył odpowiednie dokumenty u notariusza, w tym zgodę sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku przez nieletnie dzieci.

 

Decyzja Kasi, która odrzuciła spadek, by uniknąć konfliktu rodzinnego Po śmierci jej dalekiego krewnego, Kasia znalazła się wśród osób wymienionych w testamencie jako spadkobiercy. Jednakże spadek ten był źródłem konfliktu w rodzinie, gdyż nie wszyscy byli zgodni co do podziału majątku. Kasia, chcąc uniknąć dalszych sporów i utrzymania dobrych relacji z rodziną, zdecydowała się na odrzucenie spadku. Swoje oświadczenie złożyła przed sądem, co pozwoliło jej wyjść z sytuacji z zachowaniem spokoju i bez dodatkowych zobowiązań.

Podsumowanie

 

Odrzucenie spadku jest prawnym środkiem pozwalającym uniknąć przejmowania długów i zobowiązań po zmarłym. Kluczowe jest, aby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem w ciągu 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o prawie do spadku. Ta procedura może chronić spadkobiercę i jego bliskich przed niechcianymi konsekwencjami finansowymi.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w odrzuceniu spadku? Nasza kancelaria oferuje profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby bezproblemowo przejść przez cały proces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »