Kategoria: Podatki

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatek od sprzedaży działki odziedziczonej po rodzicach

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-31

Odziedziczyłam spadek po rodzicach – mama zmarła 1998, tata 2009 r. Postanowieniem sądu z 2010 roku stałam się współwłaścicielką wraz z siostrami spadku po rodzicach na podstawie działu spadku. W styczniu 2016 roku sprzedałyśmy z siostrami działkę gruntową w której miałyśmy po 1/3 własności. Jakie rozliczenie musimy złożyć w urzędzie skarbowym? Czy każda z nas sporządza do swojego urzędu skarbowego zgodnie z zamieszkaniem, jaki PIT oraz załączniki?

Aleksander Słysz

Nie nabyła Pani własności na podstawie działu spadku tylko w drodze dziedziczenia. Pani nabyła własność w 1998 r. oraz w 2009 r. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku tj. z chwilą śmierci spadkodawcy ( art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.), zatem datą nabycia spadku będzie stanowiła data śmierci spadkodawcy tj. 1998 r. i 2009 r. Zbycie w części odpowiadającej nabytej w 1998 r. nie spowoduje powstania w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu do opodatkowania bowiem sprzedaż niezwiązana z działalnością gospodarczą po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie [art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych] nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości nie wystąpi gdy odpłatne zbycie nie miało miejsca w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nastąpiło nabycie. Dział spadku nie ma wpływu na moment nabycia, nie zmienia daty nabycia na późniejszą, jeżeli spadkobierca nie otrzymuje udziału większego niż jego udział w spadku (zakładam, ze tak właśnie było), wspominam o tym, gdyż organy podatkowe na ogół uważają, że część otrzymana ponad udział, nabyta jest w momencie dokonania działu spadku.

Reasumując dokonały Panie zbycia w 2016 r. czyli po upływie 5 lat od końca roku, w którym nieruchomość nabyto, zatem jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, to nie powstaje tu przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji nie składa się żadnej deklaracji w podatku dochodowym i nie wykazuje się przychodu (normalnie robi się to na druku PIT-39).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kto i kiedy płaci podatek od spadku?

Mój ojciec zmarł w 2005 r., a mama w 2012 r. Postępowanie spadkowe przeprowadziliśmy w 2013 r. Zrzekłam się nieodpłatnie swojego udziału w spadku (tj. połowa mieszkania) na rzecz mojego brata, który mieszkał z rodzicami i chce nadal mieszkać w tym lokalu. Urząd skarbowy wysłał mi pismo z nakazem zapłaty podatku od spadku. Brat nie dostał takiego wezwania. Dlaczego tak się stało? Dodam, że zgłosiliśmy nabycie spadku do US 2 miesiące po uprawomocnieniu się postanowienia.

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić podatek w US? Nie mogę tego bowiem zrozumieć, dlaczego nabycie prawa do spadku, gdy jest tylko prawo, a spadek będzie dopiero dzielony, skutkuje nakazem płacenia podatku w US, mimo że podzielony spadek będzie dużo mniejszy od prawa (inwestycje jednego ze spadkobierców).

Podatek spadkowy po dłuższym czasie

Czy podatek spadkowy uległ przedawnieniu? Postanowieniem sądu zostałem częściowym spadkobiercą w 1991 r. W 2005 r. wystąpiłem o zwrot części nieruchomości do wojewody. Decyzja pozytywna uprawomocniła się 4 lata później. Nieruchomość została wpisana do KW w 2013 r., a ja ją przejąłem rok później. Podatek nie został opłacony.

Jak uciec od podatków spadkowych?

Jestem właścicielem 1/2 domu po zmarłych rodzicach. Matka zmarła w 1992 r., a ojciec w 2000. Sprawa sądowa przyznająca mi 1/2 domu odbyła się w 2012 r. Aktualnie chcę odsprzedać bratu moją część, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkań dla siebie i dla córki. Czy w przypadku darowizny dla córki mogę uciec od podatków?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022656917572021 sek.