Kategoria: Podatki

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatek spadkowy po dłuższym czasie

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-16

Czy podatek spadkowy uległ przedawnieniu? Postanowieniem sądu zostałem częściowym spadkobiercą w 1991 r. W 2005 r. wystąpiłem o zwrot części nieruchomości do wojewody. Decyzja pozytywna uprawomocniła się 4 lata później. Nieruchomość została wpisana do KW w 2013 r., a ja ją przejąłem rok później. Podatek nie został opłacony.

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a wiec de facto z chwilą śmierci spadkodawcy. Zatem nabycie spadku następuje automatycznie z momentem śmierci spadkodawcy.

Jednak obowiązek spadkowy w podatku od spadków i darowizn nie powstaje w chwili nabycia spadku, tylko w chwili jego przyjęcia.

Takie uregulowanie kwestii podatku prowadzi do sytuacji, w której obowiązek podatkowy może powstać dwa razy – pierwszy raz z chwilą przyjęcia spadku, drugi – jeśli nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, czyli spadkobierca nie złożył zeznania i nie zapłacił podatku, obowiązek ten powstaje z chwilą stwierdzenia tego nabycia pismem.

Pismem stwierdzającym nabycie spadku jest na przykład postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku, a także akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

W podatku od spadków i darowizn początkiem terminu biegu przedawnienia jest dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego, że spadek po danym spadkodawcy nabyły osoby w nim wskazane. Jednak w takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku jeszcze nie powstaje.

Powstaje on dopiero, gdy urząd skarbowy wyda decyzję ustalającą jego wysokość. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu 3 lat od końca roku, w którym postanowienie się uprawomocniło, a podatnik złoży w tym okresie zeznanie podatkowe, to zobowiązanie ulega przedawnieniu. Na złożenie zeznania spadkobierca ma miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Jeżeli tego nie zrobi, jest do tego wzywany przez urząd. Jeżeli mimo to podatnik nie złoży zeznania, to okres przedawnienia wydłuża się do 5 lat.

Niezależnie od tego, czy złożył Pan zeznanie podatkowe, czy też nie – okres przedawnienia już upłynął.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Spadek piętrowy i rozliczenie z urzędem skarbowym

1. Jakie mogą być konsekwencje prawne przeoczenia jakiegoś składnika spadku w rozliczeniu z urzędem skarbowym w późniejszym zarządzaniu spadkiem? 2. Czy ojciec zmarłego syna (jedynaka, kawalera) będący wdowcem, powinien w postępowaniu spadkowym wnieść o spadek po synu i żonie, czy tylko po synu? Spadek po zmarłej żonie i matce przyjęli obydwaj już wcześniej.

Odwołanie w sprawie zgłoszenia nabycia spadku po terminie

Przed trzema tygodniami otrzymaliśmy pismo z sądu w sprawie nabycia spadku z datą zatwierdzenia 15 stycznia. Wysłaliśmy to pismo z formularzami do urzędu skarbowego i okazało się, że 6 miesięcy już minęło, ponieważ liczy się data z sądu, a nie data otrzymania listu. Czy są jakieś szanse na odwołanie?

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy wystarczy moje oświadczenie załączone do zeznania SD-3? Nadmieniam, iż rodzina stryja mieszka w USA od przeszło 50 lat.

 

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić podatek w US? Nie mogę tego bowiem zrozumieć, dlaczego nabycie prawa do spadku, gdy jest tylko prawo, a spadek będzie dopiero dzielony, skutkuje nakazem płacenia podatku w US, mimo że podzielony spadek będzie dużo mniejszy od prawa (inwestycje jednego ze spadkobierców).

Jak uciec od podatków spadkowych?

Jestem właścicielem 1/2 domu po zmarłych rodzicach. Matka zmarła w 1992 r., a ojciec w 2000. Sprawa sądowa przyznająca mi 1/2 domu odbyła się w 2012 r. Aktualnie chcę odsprzedać bratu moją część, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkań dla siebie i dla córki. Czy w przypadku darowizny dla córki mogę uciec od podatków?

Podatek od sprzedaży działki odziedziczonej po rodzicach

Odziedziczyłam spadek po rodzicach – mama zmarła 1998, tata 2009 r. Postanowieniem sądu z 2010 roku stałam się współwłaścicielką wraz z siostrami spadku po rodzicach na podstawie działu spadku. W styczniu 2016 roku sprzedałyśmy z siostrami działkę gruntową w której miałyśmy po 1/3 własności. Jakie rozliczenie musimy złożyć w urzędzie skarbowym? Czy każda z nas sporządza do swojego urzędu skarbowego zgodnie z zamieszkaniem, jaki PIT oraz załączniki?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023462057113647 sek.