Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2013-04-04 Autor: Aleksander Słysz

Podatek za spadek

Mama chce przekazać mieszkanie swojemu synowi, a mojemu bratu; jest ciężko chora. Zastanawiamy się, czy lepiej dokonać tego w formie darowizny, czy po prostu przyjęcia spadku po jej śmierci. Jaki byłby podatek za spadek, a jaki za darowiznę?

Zarówno nabycie w drodze darowizny nieruchomości, jak i jej nabycie w drodze dziedziczenia jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w art. 4a ust. 1 stanowi jasno, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych i rodzeństwo, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego tj. w przypadku darowizny od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń), a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadku, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taka forma będzie właśnie konieczna dla dokonania darowizny nieruchomości.

Z punktu widzenia wysokości podatku od spadków i darowizn nie ma znaczenia, czy mama swojemu synowi, a Pana bratu, daruje mieszkanie za życia, czy też nabędzie on je w drodze spadku (np. mama sporządzi testament, w którym wskaże, że mieszkanie przypada Pana bratu) – oba takie nabycia korzystać mogą ze zwolnienia. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku brat nie składa zawiadomienia na druku SD-Z2, co musi uczynić w drugiej sytuacji.

Brak jest tu innych podatków do uiszczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy przysługuje zwolnienie z podatku od spadku?

W 2012 r. został sporządzony w kancelarii notarialnej akt poświadczenia dziedziczenia części lokalu własnościowego po ojcu, który zmarł w 2004 r. Dziedziczyliśmy ja, dwóch braci oraz nasza mama po 1/4 części spadku. Notariusz poinformował nas, że powinniśmy w ciągu 6 miesięcy poinformować urząd skarbowy o nabyciu spadku, a wtedy zostaniemy zwolnieni z podatku. W urzędzie skarbowym wyjaśniono mi natomiast, że powinienem złożyć druk SD-3 z argumentacją, że śmierć ojca nastąpiła w 2004 r., gdy obowiązywała inna ustawa, a czas do złożenia oświadczenia liczony jest od tej daty, a nie od daty poświadczenia dziedziczenia. Kto ma rację? Czy przysługuje nam zwolnienie z podatku od spadku?

Podatek od spadku

Moja mama w tym roku na prośbę siostry wzięła udział w sprawie spadkowej po ojcu, który zmarł 13 lat temu. U notariusza cały spadek (dom) został przepisany na ciocię, bo mama nie chciała otrzymać spadku (ciocia mieszka w tym domu od dawna). Notariusz miał zgłosić sprawę do urzędu skarbowego. Niedawno mama otrzymała pismo z urzędu z wezwaniem do zapłaty podatku od spadku. Czy jest szansa, by go nie płacić, skoro faktycznie mama nic nie otrzymała?

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania a podatek

Razem z dwoma siostrami odziedziczyłam po rodzicach lokal, w którym mieszkali (mama zmarła rok temu, ojciec – dwa lata temu). W 2013 r. zgodnie z testamentem sprzedałyśmy odziedziczone mieszkanie i podzieliłyśmy pieniądze. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, jeśli przeznaczę otrzymaną kwotę na remont mieszkania? W jaki sposób określić w zeznaniu podatkowym, ile dokładnie wydam?

Przedawnienie podatku od spadku

Tata i babcia odziedziczyli gospodarstwo rolne po połowie po moim dziadku postanowieniem sądu z 1984 r. Sprawy związane ze podatkiem nie zostały uregulowane. Następnie ja odziedziczyłam po babci jej część postanowieniem z 2001 r. Również nie uregulowano kwestii podatkowych. Czy podatek od spadku uległ już przedawnieniu?

Podatek spadkowy

Mój ojciec zmarł w 2005 r., nie przeprowadzaliśmy sprawy spadkowej. Obecnie mama chce uzyskać odszkodowanie za zabranie części działki na ekrany wyciszające i musi mieć dokumenty potwierdzające otrzymanie spadku, czyli domu i działki, który odziedziczyła razem ze mną i siostrą. Czy składając SD-Z2 do 6 miesięcy od dnia wydania postanowienia sądu (październik 2013 r.), unikniemy płacenia podatku spadkowego? Urzędniczka twierdzi, że podatek powinniśmy już dawno zapłacić, tj. po śmierci taty. Jaka jest nasza sytuacja? 

Zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym

Moja mama dostała krótko przed śmiercią (o czym nie wiedziałem) w spadku udział w mieszkaniu, było to w 1982 r. Ja, gdy osiągnąłem pełnoletność, w 1985 r. założyłem sprawę spadkową, nie wiedząc o wspomnianym dziedziczeniu. Krewni chcą obecnie sprzedać to mieszkanie. W urzędzie skarbowym poproszono mnie o załatwienie zaświadczenia o przedawnieniu. Czy jeśli teraz nastąpi zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym, to narażę się na jakieś koszty – podatki, odsetki itp.?

Podatek od spadku i ewentualne przedawnienie

Proszę o poradę dotyczącą podatku od spadku i jego ewentualnego przedawnienia. Sąd poinformował urząd skarbowy o stwierdzeniu nabycia spadku przez mojego tatę (oprócz niego spadkobiercami byli: brat taty oraz ojczym). Stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło na podstawie postanowienia sądu z kwietnia 2009 r. Mama mojego taty (spadkodawca) zmarła ok. 25 lat temu. US drugi raz wezwał tatę (wezwanie z kwietnia 2014 r.) do złożenia zeznania podatkowego wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Czy z końcem 2014 r. nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego?

Opinie naszych Klientów ››



wizytówka