Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Dział spadku

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2016-12-28 Autor: Marek Gola

Zapisanie matce części mieszkania po ojcu

Tata zmarł niecały rok temu, mama żyje. Rodzice mieli mieszkanie własnościowe. Brat nalega, żebyśmy część ojca, która jest do podziału, zapisali mamie, bo potem po jej śmierci będzie można to mieszkanie zaraz sprzedać i nie czekać 5 lat (aby nie płacić podatku). Czy to jest konieczne, co o tym mówi obowiązujące prawo? Czy nie może zostać tak, jak jest?

Marek Gola

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie jest ograniczona czasowo. Z uwagi na fakt, iż postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało przeprowadzone, nie powstał także obowiązek zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego, bowiem obowiązek ten obejmuje spadkobierców stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.

W chwili obecnej Pani mama, Pani oraz brat jesteście Państwo jedynie spadkobiercami, którzy brani są pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W Państwa przypadku każde z Państwa dziedziczy po 1/3 spadku po ojcu. Mieszkanie własnościowe, jak Pani wskazuje były objęte ustawową wspólnością majątkową małżeńską co powoduje, że połowa po ojcu podlega dziedziczeniu. Pani mama będzie miała zatem 6/8 części, a Pani z bratem po 1/8 części. Owszem zwlekanie ze sprawą po ojcu może w przyszłości rodzić komplikacje oraz zwiększać koszty, gdyż jeżeli zechcą Państwo sprzedać mieszkanie, to konieczne będzie przeprowadzenie sprawy spadkowej po ojcu. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł. Notarialne poświadczenie dziedziczenia, choć uzyskiwane niemal od ręki, skutkuje koniecznością pokrycia kosztów około 700 zł.

Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Na dzień dzisiejszy spadku Pani nie przyjęła. Dopiero zatem wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i uprawomocnienie się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Dział spadku ze zniesieniem współwłasności

Niedawno zmarł mój dziadek, pozostawiając notarialny testament na rzecz swojego syna, a brata mojej mamy. W skład spadku wchodzi 4/6 udziału w mieszkaniu. Jest tak, ponieważ spadek po babci odziedziczyły też jej dzieci, moja mama i jej brat, każdy po 1/6 udziału w mieszkaniu. Mama i jej brat są zgodni, abym został właścicielem całego mieszkania. Kwestią pozostaje, jak to najlepiej rozwiązać, żeby odbyło się to szybko i możliwie jak najtaniej (bez podatków).

Udział w spadku – jak dzieci mogą przekazać ojcu?

Siedem lat temu zmarła moja mama, nie pozostawiła testamentu. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Chcemy zrzec się swoich części na rzecz ojca. Jest nas 5 rodzeństwa. Sprawę chcielibyśmy załatwić szybko, ponieważ zachodzi konieczność zamiany lub sprzedaży mieszkania (które jest przedmiotem spadku) i kupna na niższej kondygnacji. Proszę o przedstawienie sposobu doprowadzenia tematu do końca szybko i sprawnie. Dodam, że dwóch braci przebywa obecnie poza granicami Polski.

 

Sprzedaż mieszkania przez spadkobierców

Ojciec zmarł w 2004 r. Jak dotąd nie przeprowadziliśmy po nim sprawy spadkowej. Matka i ojciec byli współwłaścicielami niewielkiego mieszkania. Jest nas 4 dorosłych dzieci. Zgadzamy się wszyscy na sprzedaż tego mieszkania przez matkę i ustaliliśmy między sobą sposób podziału pieniędzy ze sprzedaży. Jakich formalności należy dopełnić, aby szybko sfinalizować sprzedaż, jeśli matka chce, aby sprawy sprzedaży prowadził syn? Z jakiej wysokości opłatami i podatkami należy się liczyć?

Jak można przyspieszyć dział spadku?

W spadku otrzymaliśmy udział w lokalu mieszkalnym. Spadkobierca większości udziałów nie chce się rozliczyć z pozostałymi udziałowcami. Udziały są wyliczone przez orzeczenie sądu w konkretnej wysokości dla poszczególnych spadkobierców. Sprawa trwa już 3 lata. Jaka jest możliwość uzyskania należności za należne udziały, co można zrobić?

Opinie naszych Klientów ››



wizytówka