Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez małoletniego

• Autor: Marta Handzlik

Nie odrzuciłam na czas spadku po krewnym w imieniu mojej małoletniej córki po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego (źle zinterpretowałam czas odrzucenia). W tej chwili (po 3 latach) ZUS chce odzyskać dług po krewnym i dostałam wezwanie na sprawę w celu stwierdzenia nabycia spadku. Czy w takiej sytuacji moja córka bądź my jako opiekunowie prawni będziemy zobowiązani do spłaty długów? Ja spadek odrzuciłam w terminie. Czy mam szansę na uchronienie córki przed wierzycielami? Co należy zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez małoletniego

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że obecne brzmienie art. 1015 Kodeksu cywilnego stanowi, że brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jednak Pani pytanie dotyczy okresu sprzed 3 lat, a więc należy zapoznać się z treścią przepisu w roku 2012.

Zgodnie z ówczesnym brzmieniem przepisu brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

Zobacz również: Wniosek o spis inwentarza opłata

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (czyli tak, jak zgodnie z literą prawa przyjęła spadek Pani córka) oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości masy spadkowej.

Oznacza to, że ZUS będący wierzycielem może żądać od Pani córki – jako spadkobiercy – spłaty długów krewnego do wysokości majątku, jaki krewny pozostawił.

Tak więc Pani córka nie jest odpowiedzialna za wszystkie możliwe długi, a jedynie za te, które da się spłacić z masy spadkowej.

Wymaga to jednak podjęcia pewnych kroków.

Po pierwsze należy w imieniu córki złożyć do sądu wniosek o dokonanie spisu inwentarza. Spisu inwentarza dokonuje komornik sądowy. Szacuje on wartość przedmiotów i praw wchodzących do spadku oraz określa wartość zobowiązań go obciążających. Gdy ostatecznie policzy aktywa i pasywa spadku, prześle akta z dokumentacją do sądu, który zlecił mu dokonanie spisu inwentarza.

Wówczas będzie wiadomo jaki majątek pozostawił spadkodawca i ile długów z tego majątku może zostać pokryte.

Zobacz również: Sądowy dział spadku z udziałem małoletniego

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »