Kategoria: Spadek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Spadkobiercy z pierwszej grupy, podział spadku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-12-26

Jak wygląda dziedziczenie ustawowe, gdy z pierwszej grupy małżonek spadkodawcy nie żyje? Jestem w trakcie składania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i chcę wpisać wszystkich spadkobierców z 1. grupy. Zmarł ojciec – spadkodawca, jego małżonka już nie żyje, żyją dzieci. Jaki będzie podział spadku?

Iryna Kowalczuk

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (K.c.) dziedziczenie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Dziedziczenie może odbywać się wyłącznie na podstawie ustawy lub na mocy testamentu.

Jeżeli spadkodawca zmarł, nie pozostawiając testamentu, to miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Stosownie do art. 931 § 1 K.c.: „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Należy zatem stwierdzić, że cały spadek po spadkodawcy nabyły jego dzieci w częściach równych. Oznacza to, że jeżeli spadkodawca miał dwoje dzieci, to każde dziedziczy po 1/2, jeżeli troje – to po 1/3 itd. Dalsza rodzina zmarłego w tej sytuacji nic nie dziedziczy.

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wymienić dzieci spadkodawcy (imię, nazwisko, adres) jako jego spadkobierców ustawowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy jest możliwa rekompensata ze spadku po zmarłym, który za nic nie płacił?

Niedawno zmarł mój wujek – kawaler, miał dwoje nieślubnych dzieci, które są już pełnoletnie. Wujek przez całe życie był zameldowany w domu rodzinnym, chociaż przez wiele lat tam nie mieszkał. W latach osiemdziesiątych dom został przepisany na jego młodszego brata, decyzja ta była podyktowana faktem, że ów wujek nadużywał alkoholu. Od kilkunastu lat wujek mieszkał już stale w tym domu, ale nie dołożył ani grosza do jakiegokolwiek rachunku za media czy remontu, chociaż korzystał z wszystkiego na równi z właścicielami. Po śmierci okazało się, że ma spore oszczędności na koncie. Nie zostawił testamentu, więc dziedziczyć będą jego dzieci. Czy wujek, na którego przepisany jest dom, a w którym przez kilkanaście lat mieszkał jego zmarły brat, może dochodzić jakiejkolwiek rekompensaty ze spadku za jego wieloletnie utrzymanie? Są świadkowie, którzy potwierdzą, że tak było.

Formalności związane ze spadkiem po zmarłej w młodym wieku siostrze

Przed niespełna miesiącem w młodym wieku zmarła moja siostra, była panną i nie miała dzieci. Wraz z rodzicami sprawdziliśmy dokumenty w jej mieszkaniu i wygląda na to, że nie zostawiła testamentu. Jedno z dwóch posiadanych przez nią mieszkań jest cały czas wynajmowane. Do kont bankowych nikt nie był upoważniony, jednak podczas jej pobytu w szpitalu otrzymałem od niej kody i hasła potrzebne do dokonania opłat za nieruchomości, co zresztą wykonałem, ale po jej śmierci nie zrobiłem już żadnej operacji. Wraz z rodzicami zorganizowaliśmy pogrzeb, doradzono nam, abyśmy zbierali rachunki i tak zrobiliśmy. Jak mamy przeprowadzić sprawę spadkową, wstępnie ustaliliśmy podział. Co zrobić z lokatorem oraz czynszem, który płaci, został on poinformowany o sytuacji – siostra miała zarejestrowaną umowę najmu i opłacała od niej podatek (PIT-28).

Brak zeznania podatkowego o nabyciu praw w drodze dziedziczenia

Jest nas trzech braci, nasi rodzice zmarli 15 lat temu. Po ich śmierci okazało się, że pozostawili nam znaczną sumę w gotówce, ale my nie założyliśmy sprawy spadkowej ani nie zgłosiliśmy odziedziczonych pieniędzy do urzędu skarbowego. Co teraz powinniśmy zrobić, czy można to jeszcze zgłosić do US?

Dalsze postępowanie po postanowieniu sądu o nabycie spadku

Posiadam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, jestem jedyną osobą, która dziedziczy. Co powinnam dalej zrobić, aby zostać jedyną właścicielką nieruchomości?

Przekazanie części mieszkania w darowiźnie mamie

Jestem spadkobiercą części mieszkania. Jak swoją część spadku mogę przekazać w darowiźnie mamie? Jakie dokumenty będą potrzebne u notariusza?

Jak syn może władać majątkiem ze spadku bez spłacania swoich długów?

Matka zamierza zabezpieczyć swój majątek w testamencie na rzecz jedynego syna. Syn jest dłużnikiem wobec wielu podmiotów. Syn ma dwoje dzieci. Z wiadomych względów syn nie może przyjąć spadku bezpośrednio, gdyż mogą się o niego upomnieć wierzyciele. Jednym z połowicznych rozwiązań jest wydziedziczenie syna z zapisaniem majątku na rzecz wnuków. Problemem jest to, że w przypadku śmierci matki po rozwodzie wydziedziczonego syna władanie majątkiem przejmie rozwiedziona małżonka do pełnoletności wnuków. Czy jest inne rozwiązanie w tej sytuacji?

Dziedziczenie z niepełnosprawnym dzieckiem

Dwa miesiące temu zmarł mój mąż. Chcę przeprowadzić sprawę spadkową. Mamy troje dzieci, w tym niepełnosprawnego syna (jest ubezwłasnowolniony, jestem jego opiekunem). Notariusz poradził, że dzieci powinny zrzec się spadku na moją korzyść (o ile to możliwe), na co się zgadzają. Czy dziedziczenie z niepełnosprawnym dzieckiem da mi możliwość rozporządzania majątkiem według swojego uznania? Oczywiście nie na jego szkodę, a dla dobra naszej rodziny.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »