Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2013-09-25 Autor: Monika Cieszyńska

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania a podatek

Razem z dwoma siostrami odziedziczyłam po rodzicach lokal, w którym mieszkali (mama zmarła rok temu, ojciec – dwa lata temu). W 2013 r. zgodnie z testamentem sprzedałyśmy odziedziczone mieszkanie i podzieliłyśmy pieniądze. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, jeśli przeznaczę otrzymaną kwotę na remont mieszkania? W jaki sposób określić w zeznaniu podatkowym, ile dokładnie wydam?

Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361; dalej – ustawy o PIT) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Oznacza to, że nie płaci się podatku, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości, upłynęło 5 lat. W przypadku nabycia nieruchomości (w tym udziału w nieruchomości) w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej, winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku. W Pani przypadku ów termin z pewnością więc jeszcze nie upłynął.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 K.c.). Oznacza to, że już w momencie śmierci spadkodawców nabyła Pani przedmiotowe udziały w nieruchomości. Postanowienie sądu o nabyciu spadku (czy poświadczony akt dziedziczenia) potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od daty zgonu spadkodawcy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli zatem sprzedała Pani udział w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym zmarli Pani rodzice, to przychód, która uzyskała Pani ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania, będzie podlegał opodatkowaniu, chyba że skorzysta Pani właśnie ze zwolnienia, o czym mowa poniżej.

I tak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później jednak niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Tym samym w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, w ciągu dwóch kolejnych lat licząc od końca 2013 roku, dochody uzyskane z tej sprzedaży powinna Pani przeznaczyć na jeden z wymienionych niżej celów mieszkaniowych.

Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się:

1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;

b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie;

c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie 2 lat grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego;

d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego;

e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2) wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości na cele mieszkaniowe w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub

d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.

Przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 2009 r. wymagają tylko, aby podatnik złożył PIT-39, w którym rozliczy sprzedaż nieruchomości (w tym udziału w nieruchomości). Musi Pani to zrobić do 30 kwietnia 2014 r., czyli roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło zbycie lokalu. Kwotę ulgi, którą należy wpisać do formularza, trzeba obliczyć samemu. Jest to iloczyn dochodu ze sprzedaży i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży nieruchomości. Jeśli nie wie Pani, ile dokładnie w ciągu dwóch lat wyda na cele mieszkaniowe, podstawia do tego wzoru planowaną kwotę. Jeśli w rzeczywistości okaże się ona inna, niż Pani szacowała, należy złożyć korektę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podatek za spadek

Mama chce przekazać mieszkanie swojemu synowi, a mojemu bratu; jest ciężko chora. Zastanawiamy się, czy lepiej dokonać tego w formie darowizny, czy po prostu przyjęcia spadku po jej śmierci. Jaki byłby podatek za spadek, a jaki za darowiznę?

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Słyszałem, że odziedziczoną nieruchomość najlepiej sprzedać do 6 miesięcy od śmierci spadkodawczyni, bo wtedy nie płaci się podatku. Czy to prawda? Jak wygląda zgłoszenie nabycia spadku do sądu?

Czy przysługuje zwolnienie z podatku od spadku?

W 2012 r. został sporządzony w kancelarii notarialnej akt poświadczenia dziedziczenia części lokalu własnościowego po ojcu, który zmarł w 2004 r. Dziedziczyliśmy ja, dwóch braci oraz nasza mama po 1/4 części spadku. Notariusz poinformował nas, że powinniśmy w ciągu 6 miesięcy poinformować urząd skarbowy o nabyciu spadku, a wtedy zostaniemy zwolnieni z podatku. W urzędzie skarbowym wyjaśniono mi natomiast, że powinienem złożyć druk SD-3 z argumentacją, że śmierć ojca nastąpiła w 2004 r., gdy obowiązywała inna ustawa, a czas do złożenia oświadczenia liczony jest od tej daty, a nie od daty poświadczenia dziedziczenia. Kto ma rację? Czy przysługuje nam zwolnienie z podatku od spadku?

Podatek od spadku

Moja mama w tym roku na prośbę siostry wzięła udział w sprawie spadkowej po ojcu, który zmarł 13 lat temu. U notariusza cały spadek (dom) został przepisany na ciocię, bo mama nie chciała otrzymać spadku (ciocia mieszka w tym domu od dawna). Notariusz miał zgłosić sprawę do urzędu skarbowego. Niedawno mama otrzymała pismo z urzędu z wezwaniem do zapłaty podatku od spadku. Czy jest szansa, by go nie płacić, skoro faktycznie mama nic nie otrzymała?

Zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym

Moja mama dostała krótko przed śmiercią (o czym nie wiedziałem) w spadku udział w mieszkaniu, było to w 1982 r. Ja, gdy osiągnąłem pełnoletność, w 1985 r. założyłem sprawę spadkową, nie wiedząc o wspomnianym dziedziczeniu. Krewni chcą obecnie sprzedać to mieszkanie. W urzędzie skarbowym poproszono mnie o załatwienie zaświadczenia o przedawnieniu. Czy jeśli teraz nastąpi zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym, to narażę się na jakieś koszty – podatki, odsetki itp.?

Postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku

Ojciec zmarł 4.04.2003 r. Sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydano w marcu 2008 r. (szczegóły w załączniku). Cały majątek (gospodarstwo rolne, dom, las) przypadł dzieciom zmarłego i jego żonie. Nie zgłosiliśmy nabycia spadku do US, bo nikt z nas nie wiedział, że trzeba tak zrobić. W grudniu 2012 r. zmarła mama. Wszyscy spadkobiercy (jest ich pięcioro) chcą się dogadać w sprawie podziału majątku. Rodzice nie pozostawili testamentów. Czy lepiej załatwiać sprawy spadkowe poprzez postępowanie sądowe, czy może lepiej udać się z tym do notariusza? Czy US będzie nas ścigał za niezapłacenie podatku? Jak uporządkować kwestię majątku po rodzicach?

Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego w spadku

W 2005 r. zmarł mój tata, ja, mama i brat przyjęliśmy spadek (mieszkanie). W 2013 r. zmarła mama, spadek przypadł mi i bratu, mamy więc po połowie mieszkania (w tym część przyjętą wcześniej po tacie). Jaki podatek zapłacimy po sprzedaży tej nieruchomości?

Opinie naszych Klientów ››



wizytówka