Kategoria: Testament

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Manipulacje rodziny w celu zmiany testamentu, co robić?

Zmarł mój wujek. Żyje jego żona (czyli moja ciocia). Byli bezdzietnym małżeństwem. Wujek zostawił testament potwierdzony notarialnie, w którym jest napisane, że przekazuje swój majątek żonie, a gdyby ona nie mogła, bądź nie chciała dziedziczyć, przekazuje go mnie. Analogiczny testament ma sporządzony moja ciocia; również potwierdzony notarialnie. Zarówno wujek jak i ciocia chcieli, abym to ja po ich śmierci otrzymała spadek. Od pewnego czasu ciocia choruje na demencję starczą i ma początki choroby Alzheimera. Z cioci psychiką raz jest lepiej, raz gorzej. Niestety ten fakt próbuje wykorzystać rodzina, manipulując ciocię, aby nakłonić ją do zmiany testamentu na ich korzyść. Obawiam się, że ciocia nieświadomie może zmienić testament. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy niezałatwianie spraw spadkowych po wujku uniemożliwia zmianę testamentu, skoro aktualnie ciocia nie jest właścicielem całości majątku ze względu na niedopełnienie spraw formalnych?

więcej ››

Odwołanie i zmiana testamentu

Mama kilka lat temu spisała u notariusza testament, w którym powołała do całości spadku męża i wnuka, dzieląc majątek po połowie. W tym roku mama zmieniła swoją decyzję i spisała przed notariuszem drugi testament, w którym powołała do całości spadku tylko mnie – jedyną córkę. Nie poinformowała notariusza o istnieniu pierwszego testamentu i nie odwołała jego treści, a nie sposób pogodzić treści pierwszego i drugiego testamentu. Czy wobec tego dojdzie do dorozumianego odwołania postanowień pierwszego testamentu? Jak sąd spadkowy odczyta treść woli testatora? Czy w takiej sytuacji jedynym spadkobiercą będzie córka powołana do dziedziczenia drugim testamentem, czy sąd uzna, że każda z trzech powołanych osób dziedziczy w częściach równych?

więcej ››

Testament a konieczność spieniężenia majątku przyszłego spadkodawcy

Ciotka przed rokiem sporządziła testament, przepisując swój majątek na mnie. Niestety niedawno zachorowała na Alzheimera i jest niepoczytalna, przebywa w domu opieki. W skład jej majątku wchodzi głównie mieszkanie, za które trzeba płacić wysoki czynsz i w obecnej sytuacji najlepiej byłoby je sprzedać. Chciałem to zrobić, ale choćbym dostał od ciotki pełnomocnictwo, nie będzie ono ważne, bo ciotka jest niepoczytalna. Co więc można zrobić, aby już teraz spieniężyć jej majątek, czyli przede wszystkim sprzedać to mieszkanie? Co stanie się z mieszkaniem, jeśli nie będzie opłacany za nie czynsz (na razie ja go płacę)? Czy mieszkanie pójdzie pod licytację? Jeśli tak, to co stanie się z pieniędzmi ze sprzedaży?

więcej ››

Co z domem, który dziedziczę z pasierbicą?

Mąż w testamencie zapisał mojej pasierbicy działkę i 1/4 domu, w którym razem mieszkaliśmy (a ja nadal mieszkam). Mieliśmy wspólnotę majątkową. Co teraz z domem, który dziedziczę z jego córką? Dodam, że ona nigdy tu nie mieszkała.

więcej ››

Czy strona w postępowaniu spadkowym ma obowiązek stawiennictwa w sądzie?

Najbliższą rodziną zmarłej ciotki jest mój mąż i jego siostra. Ciotka zostawiła testament, w którym jedyną spadkobierczynią uczyniła siostrę męża. Mąż został jednak wezwany przez sąd do stawiennictwa w sprawie spadkowej (nieobowiązkowego). Mieszkamy daleko, mąż nie chce jechać na rozprawę. Czy dla siostry wskazanej w testamencie będzie to jakaś komplikacja? Czy mąż może nie stawić się na sprawie spadkowej bez żadnych konsekwencji?

więcej ››

Testament z zapisem windykacyjnym

Tata zamierza spisać testament. W skład jego majątku wchodzą dwa samochody, które są zarejestrowane na niego, oraz mieszkanie. Nurtuje go głównie to, czy w swoim testamencie może tylko rozpisać same samochody, czy musi również wskazać spadkobiercę mieszkania. Tata chce podzielić samochody pomiędzy mnie i brata, natomiast mieszkanie ma być dla mamy.

więcej ››

Testament sprzed 20 lat

Prawie 20 lat temu ojciec zostawił mi testament, jako jego jedynej spadkobierczyni. Nigdy go nie otworzyłam, bo myślałam, że brat, który rozporządza całym majątkiem (lasy, działki budowlane, ziemia), dobrowolnie mi go odda. Na to się jednak nie zanosi. Co wobec tego powinnam zrobić, aby spełnić testamentową wolę ojca? Z jakimi kosztami wiąże się otwarcie testamentu? Drugie pytanie: co jeżeli mimo testamentu brat nie będzie chciał dobrowolnie oddać mi należnych dóbr, czy muszę wkroczyć na drogę sądową i ile taka sprawa będzie kosztować (prawnik, sąd)?

więcej ››

Testament u notariusza

Jestem 30 lat po ślubie. Mamy troje dzieci. Nasz dom wybudowaliśmy z mężem na jego działce otrzymanej w spadku po dziadkach jeszcze przed naszym ślubem. Obecnie mąż jest śmiertelnie chory i chce zapisać dom naszemu synowi, która zapewne sprzeda nieruchomość i się przeprowadzi. Mąż planuje spisać testament u notariusza. Całe życie pracowałam ciężko, inwestując we wspólny dom pieniądze, czas i zdrowie. Mąż uważa, że wszystko jest jego. Zaproponował mi ewentualne dożywocie (mieszkanie w domu). Czy przyjąć tę propozycję (którą uważam za niesprawiedliwą), czy mogę jakoś walczyć o swój udział? Mąż planuje spisać testament u notariusza.

więcej ››

Testament małżonki

Zmarła żona w odręcznym testamencie przepisała wszystko na mnie z pominięciem synów, a moich pasierbów. Czy to jest zgodne z prawem? Według jej woli ja mam przepisać później wszystko jej synom. Czy to ma sens, nawet jeżeli będą chcieli czekać i nie domagać się zachowku?

więcej ››

Jak zmienić porządek dziedziczenia?

Mam mieszkanie, którego współwłaścicielem jest mój mąż. Mamy dorosłą córkę, a mąż ma jeszcze dorosłego syna z pierwszego małżeństwa. Jeśli mąż przepisałby na mnie swoją połowę mieszkania, a ja przepisałabym je drogą testamentu na naszą córkę, czy jego syn nie dziedziczyłby w przyszłości tego mieszkania? Dodam, że mąż po rozwodzie swoje mieszkanie zostawił żonie i synowi, a wprowadził się do mojego mieszkania. Później to moje mieszkanie sprzedaliśmy i kupiliśmy wspólnie większe, ustanawiając bez większego zastanowienia współwłasność. Teraz uważamy, że prawo syna do tego mieszkania byłoby niesprawiedliwe wobec córki.

więcej ››

Majątek z testamentu i spoza niego

Mama mieszkała sama we własnym domu. Miała dwóch synów, brata i mnie, jako jedynych spadkobierców. Niedawno mama zmarła. Okazało się, że brat posiada testament, w którym dom mama zapisała tylko jemu. Wcześniej o tym nie wiedziałem. W testamencie nie ma mowy o innych majątkach mamy, np. kosztownościach czy pieniądzach. Brat wziął klucze od domu mamy, wyniósł wszystko, co wartościowe. Nie wiem, o ile się wzbogacił. Czy mam prawo do dziedziczenia majątku spoza testamentu? Jak dociec jego wartości? Czy coś mi się należy?

więcej ››

Ważność testamentu spisanego, gdy spadkodawca nie posiadał jeszcze majątku

Matka spisała testament na swojego zięcia i wnuka w momencie, gdy nie posiadała żadnego majątku, czy taki testament jest ważny? Sprawa wygląda tak: mama wcześniej darowała nieruchomość córce i zięciowi. Jednak ze względu na znęcanie się fizyczne i psychiczne przez córkę nad matką doszło do odwołania darowizny dla córki. Tymczasem jeszcze przed zapadnięciem wyroku w sprawie odwołania darowizny zięć podstępnie namówił matkę do sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego na siebie i na wnuka. Czyli w chwili jego sporządzania spadkodawczyni nie posiadała żadnego majątku, bo wyrok w sprawie zwrotu połowy darowizny zapadł później. Matka chciała oddać swoją część mnie, ponieważ to we mnie miała oparcie, ale nie zdążyła tego zrobić, bo nagle zmarła. Dziś wśród jej dokumentów znalazłem kopię tego testamentu, który powołuje do całości spadku zięcia i wnuka. Czy testament jest ważny, jeśli matka nie miała w tym czasie żadnego majątku? Czy coś mi się należy jako synowi?

więcej ››

Jedyna spadkobierczyni

Zmarła moja mama. W testamencie jedyną spadkobierczynią uczyniła moją siostrę. Jest nas troje rodzeństwa. Siostra notarialnie ustanowiła mnie swoim pełnomocnikiem. Mama była rozwódką. Ojciec nie żyje, był ponownie żonaty. Jak wyglądałby prawdopodobny podział spadku?

więcej ››

Jak zagwarantować synowi dziedziczenie mieszkania?

Za kilka dni wstępuję ponownie w związek małżeński. Jak zagwarantować synowi dziedziczenie mieszkania po mnie? Myślę o sporządzeniu notarialnego testamentu, w którym mu je przepiszę. W przypadku mojej śmierci chciałbym, aby je przejął, bo moja przyszła żona ma własne mieszkanie. Czy testament wystarczy, by dziedziczył tylko syn?

więcej ››

Testament matki sprzed lat, czy jest ważny?

Miesiąc temu zmarła moja mama. Jestem jedynaczką, więc sprawa dziedziczenia wydawała się oczywista. Tymczasem po pogrzebie przyszła do mnie kuzynka i przedstawiła dokument pt. „Testament” napisany odręcznie przez moją matkę w 1990 r., bez potwierdzenia u notariusza. Według tego testamentu w wypadku swej śmierci matka przekazuje mieszkanie kuzynce, a resztę majątku ruchomego i nieruchomego mnie. Niestety nie mogę przesłać kopii tego testamentu, bo kuzynka nie chciała go udostępnić.

Czy ten testament jest ważny? Na oko wygląda na pismo mamy, ale nigdy nie mówiła, że chce tak obdarować kuzynkę. To mieszkanie jest trochę zadłużone (głównie zaległe opłaty) i zaniedbane, czy jeśli przekażę je kuzynce, przejmuje ona także wszystkie długi obciążające to mieszkanie? Kuzynka oświadczyła, że poprosi sąd o zamianę mieszkania na udział w 1/3 w nieruchomościach, które ja dziedziczę. Poza mieszkaniem po matce zostały rzeczywiście także nieruchomości gruntowe wraz z zabudowaniami, których wartość przekracza wartość tego mieszkania. Czy sąd może zarządzić taką zmianę jednostronnie, bez mojej zgody?

więcej ››

Zmiana wartości spadku z powodu upływu czasu

W 2005 r. wniosłam sprawę o uregulowanie majątku po zmarłej babci. Dowiedziałam się, że jest testament, złożyłam go do sądu, co zostało na nim odnotowane. Z powodu niedostarczenia wszystkich dokumentów sąd w 2009 r. umorzył postępowanie. W 2011 r. ponownie wniosłam sprawę, sąd ogłosił postanowienie zgodnie z zapisem testamentowym. Czy rok 2005 jest datą otwarcia testamentu? Czy roszczenia o zachowek są przedawnione? Czy spadek zmienił wartość z powodu upływu czasu? Jak określić jego wartość i ewentualne zachowki?

więcej ››

Jak uniknąć konieczności sprzedaży domu po śmierci małżonka?

Jak sporządzić testament, żeby zabezpieczyć się wzajemnie w małżeństwie (w przypadku śmierci jednego z nas) od konieczności przekazania należnej części spadku zstępnym? Z poprzednich związków mamy po dwoje dorosłych dzieci, ze strony żony żyje jeszcze matka i siostra. Chcemy wykluczyć sytuację konieczności sprzedaży domu dla zaspokojenia roszczeń spadkobierców. Chcemy, żeby podział majątku między czwórkę dzieci nastąpił po śmierci obydwojga z nas.

więcej ››

Dziedziczenie w Polsce na podstawie testamentu sporządzonego za granicą

Mam obywatelstwo polskie i amerykańskie, na stałe mieszkam w USA. Moje dzieci są obywatelami amerykańskimi. Posiadam w Polsce nieruchomości odziedziczone po rodzicach. Czy moje dzieci na podstawie mojego testamentu odziedziczą nieruchomości w Polsce?

więcej ››

Ustne zapewnienie o przekazaniu działki

Moja babcia posiada kilka działek. Większość z nich już przekazała swoim dzieciom. Także moja mama otrzymała ustne zapewnienie o przekazaniu działki od swojej matki. Obawiamy się jednak, że po śmierci babci jej pozostałe dzieci nie będą chciały uwzględnić woli matki i moja mama nie dostanie należnej jej części. Co babcia mogłaby teraz zrobić, by zabezpieczyć interesy mojej mamy? Może testament byłby dobrym rozwiązaniem?

więcej ››

Testament nieuwzględniający jednego spadkobiercy

Mój dziadek miał żonę, a z nią dwoje dzieci – mojego wujka i mojego tatę. Babcia zmarła, a dziadek powtórnie się ożenił (nie mieli dzieci). W testamencie przekazał mieszkanie swojej żonie. Umarł 8 miesięcy temu. Druga żona zapisała w swoim testamencie połowę mieszkania szwagrowi (mojemu wujkowi), a drugą połowę swojej siostrze. Mnie pominięto. Mój tata zmarł wcześniej. Natomiast żona dziadka zmarła pół roku temu, a wujek i druga osoba już zdążyli sprzedać mieszkanie. Czy mam prawo do zachowku, skoro testamenty mnie nie uwzględniały? W jakiej wysokości?

więcej ››

Dysponowanie rachunkiem maklerskim po śmierci męża

Mój mąż zmarł miesiąc temu. Pozostawił testament, w którym przekazuje wszystko mi. Czy mogę sprzedać jego samochód i dysponować rachunkiem maklerskim (mam hasła itp.)?

więcej ››

Zagubiony testament

Co zrobić, jeśli wiem o pozostawionym przez spadkodawcę testamencie, a osoba, która jest w jego posiadaniu, nie chce go ujawnić i twierdzi, że nie może go znaleźć?

więcej ››

Testament czy darowizna?

Moi rodzice (mama jest bardzo chora) chcieliby przepisać mieszkanie i garaż na ich dzieci tj. trzy córki. Jak najlepiej to zrobić, czy spisać testament, czy mają zrobić zapisy, a może darowiznę po 1/3? Jakie koszty byłyby z tym związane? Jaka opcja byłaby najtańsza i najkorzystniejsza? Gdybym chciała mój udział oddać albo sprzedać jednej siostrze, to po jakim czasie najkorzystniej i jakie koszty się z tym wiążą?

więcej ››

Dwa testamenty notarialne rodziców

Przypadkiem zapoznałem się z testamentami notarialnymi moich rodziców. Okazało się, że cały swój majątek (dom) przepisali na moją siostrę, ja i brat nie jesteśmy wspomniani. Jak będzie wyglądało dziedziczenie w tej sytuacji? Czy nic nie dostaniemy?

więcej ››

Dziedziczenie między rodzeństwem

Zmarła moja siostra, która była wdową. Nasi rodzice nie żyją, a siostra zostawiła swojego pełnoletniego syna. Dawniej wspomagałem siostrę finansową. Czy w tej sytuacji dziedziczę coś po siostrze? Gdzie szukać informacji, czy siostra pozostawiła testament?

więcej ››

Spadek po ciotce

Zmarła moja ciotka, która zostawiła testament notarialny i wskazała mnie jako spadkobiercę. Nie miała dzieci, a jej majątkiem było gospodarstwo rolne. Ciotka miała rodzeństwo. Za kilka dni jest sprawa o otwarcie testamentu. Boję się, że rodzeństwo będzie chciało podważyć testament, gdyż po śmierci ciotki twierdzili, że gospodarstwo im się należy. Jakie szanse ma rodzeństwo ciotki na jakikolwiek spadek?

więcej ››

Spłata krewnych z powodu dziedziczenia testamentowego

W zeszłym tygodniu zmarła moja babcia, która w testamencie uczyniła mnie spadkobiercą swojego mieszkania. Babcia miała dwie córki, tj. nieżyjącą już moją mamę oraz moją ciocię (a ona ma też syna). Ja jestem jedynakiem. Czy muszę spłacić ciocię i kuzyna? Ile im się należy?

więcej ››

Wynajęcie odziedziczonego mieszkania

Moi rodzice przed śmiercią sporządzili testamenty, w których powołali wnuka (mojego syna) do dziedziczenia całego majątku. Moja siostra oświadczyła, że należy jej się połowa majątku i wystąpi o spłatę. Więcej rodzeństwa nie mam. Wiadomo, że sprawa sądowa o nabycie spadku chwilę potrwa. Czy mój syn może już teraz wynająć mieszkanie, które wkrótce odziedziczy?

więcej ››

Dziedziczenie przez osobę spoza rodziny

Nie mam męża ani dzieci. Chciałabym, aby w przyszłości mój majątek odziedziczyła osoba spoza rodziny. Jakie czynności powinnam wykonać, aby tak się stało?

więcej ››

Testament ustny jako szczególna forma testamentu

Moja ciocia zmarła kilka lat temu. Przy jej śmierci byłam ja, moja siostra oraz brat mojego męża. Ciocia sporządziła testament ustny w obecności wyżej wymienionych osób mówiąc, że przekazuje mi nieruchomość, którą posiada. Czy warto wystąpić do sądu o uznanie testamentu ustnego?

więcej ››

Testament na rzecz dwóch osób

Jestem samotną osobą, mam tylko ojca i brata mojej mamy (wuja). Dysponuję połową mieszkania (drugą tata) i innym mieszkaniem – moją własną kawalerką. Zastanawiam się nad sporządzeniem testamentu, w którym połowę wspólnego mieszkania przekazałabym mojemu tacie, a kawalerkę – przyjaciółce. Jakie mam możliwości? Czy dalsi krewni (np. wuj) są uprawnieni do zachowku?

więcej ››

Postępowanie zgodne z wolą zmarłego

Niedawno zmarł mój tata. Jestem w posiadaniu jego potwierdzonego notarialnie testamentu, w którym jedynym spadkobiercą ustala moją siostrę, która na stałe mieszka w Australii. Nie wiem, czy siostra będzie chciała wykonać testament, chociaż mi zależy na postępowaniu zgodnym z wolą zmarłego. Jakie ma teraz obowiązki? A może to ja powinnam zgłosić testament do sądu – tylko czy może być o inny sąd niż w pobliżu zamieszkania taty? Czy należy mi się zachowek?

więcej ››

Rozporządzenie konkretnymi składnikami majątku

Mam córkę i żonę oraz syna z pierwszego związku. Chciałbym sporządzić testament, przekazując konkretne składniki majątku dla danej osoby (np. dla syna tylko udziały w firmie) bez prawa ubiegania się o dodatkowy zachowek czy korzyści. Czy to jest możliwe?

więcej ››

Wydziedziczenie syna w testamencie

Otrzymałam pismo z sądu z załączonym testamentem. Z treści testamentu wynika, że mój syn (nieletni) został wydziedziczony przez swojego ojca z powodu braku więzi uczuciowej i rodzinnej. Ojciec dziecka powołał się na brak kontaktów z synem, które ja utrudniałam (oczywiście nie jest to prawda). To ojciec dziecka nigdy nie czuł potrzeby, aby pomóc nam finansowo, nie płacił alimentów, nie zabierał syna na wakacje ani na weekendy. Ewentualne spotkania i rozmowy telefoniczne były krótkie. Kiedyś mężczyzna ten zadeklarował w rozmowie ze mną, że nasze dziecko otrzyma przysługującą mu część majątku. Czy mogę jakoś podważyć testament wydziedziczający mojego syna?

więcej ››

Podważenie ważności testamentu napisanego ręcznie

Nasza mama w 2009 r. zachorowała na raka złośliwego. Była przerażona swoim stanem i do tego zmuszona do kosztownego leczenia, więc na życie zostawało jej niewiele środków. Ja i młodszy brat pomagaliśmy jej, jak mogliśmy, bo starszy brat obraził się na mamę 9 lat temu i nie utrzymywał z nią kontaktu. Gdy się jednak dowiedział o jej sytuacji, zaproponował jej opiekę i utrzymanie (ma spory majątek) w zamian za przepisanie mu na wyłączność mieszkania mamy. Mama zmarła w 2012 r., a brat posłużył się testamentem spisanym ręcznie przez mamę. Testament jest tylko z datą „maj 2010” i zawiera wyłącznie oświadczenie o przepisaniu lokalu na najstarszego syna. Wiemy, że mam była przez niego zastraszana oraz że chciała zniszczyć testament. Brat jest chytry i niebezpieczny. Zwlekał z wniesieniem sprawy spadkowej – pewnie liczył, że zapomnimy. Ja i młodszy brat chcemy podważyć ważność testamentu mamy. Jakich argumentów użyć? Co powinniśmy robić?

więcej ››

Wykonanie testamentu krok po kroku

Ja i moi bliscy dziedziczymy z testamentu osoby zmarłej. Jak zrealizować krok po kroku przyjęcie spadku w tej sytuacji?

więcej ››

Wniosek o nabycie praw do spadku

W listopadzie zmarł mąż mojej ciotki (siostry mamy), a kilka tygodni temu – ciotka. Wujek w testamencie wydziedziczył ich jedynego syna, a do spadku powołał swoją żonę. Po jego śmierci ciotka sporządziła swój testament, wydziedziczając syna. Obecnie cały dobytek może zostać rozkradziony przez syna zmarłych, chcemy tego uniknąć i uszanować wolę wujostwa. Kto i jak powinien złożyć wniosek o nabycie praw do spadku? Czy da się jakoś zabezpieczyć spadek przed wydziedziczonym synem?

więcej ››

Czy zapis testamentowy jest zapisem windykacyjnym?

Moja zmarła teściowa zapisała moje żonie swój dom w testamencie („Anna Z. powołuje do całości spadku swoją córkę, Lidię N.…”). Czy tak sporządzony testament jest zapisem windykacyjnym? Teściowa pominęła syna i wnuka (po drugiej córce), którzy się nią w ogóle nie interesowali, a w ostatnich latach choroby nawet nie utrzymywali kontaktu (teściową zajmowała się wyłącznie moja żona). Nie mamy oszczędności, a wiemy, że pozostali spadkobiercy na pewno wystąpią o zachowek. Czy jest szansa, żebyśmy go nie płacili? Jak powinna postępować teraz żona? Jak uniknąć opłat sądowych itp.?

więcej ››

Odrzucenie testamentu

Moja synowa, która była wdową, zmarła dwa miesiące temu, ustanowiwszy mnie swoim jedynym spadkobiercą. Wydziedziczyła przy tym swoich dwóch wnuków (ich ojciec – jej syn – nie żyje od wielu lat). W 2005 r., kiedy sporządzała testament, jeden z nich był jeszcze niepełnoletni (miał 15 lat), drugi miał 25 lat i małe dziecko. W skład spadku wchodzi mieszkanie. Ponieważ wiem, że wnukom należy się zachowek (2 razy 2/3 wartości spadku dla młodszego, niepełnoletniego wnuka i dla dziecka starszego wnuka), chciałbym odrzucić ten testament. Czy mogę to zrobić? Kto będzie po mnie dziedziczyć?

więcej ››

Choroba alkoholowa a sporządzenie testamentu

Mój wuj, z którym mieszkałem do jego śmierci, sporządził 10 lat temu testament na rzecz swojej bratanicy. Czy fakt, że wuj był dotknięty chorobą alkoholową, może być podstawą do obalenia testamentu?

więcej ››

Testament zagraniczny

Moja matka mieszka od kilkudziesięciu lat w Kanadzie; ma obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Ja mieszkam w Polsce. Chciałybyśmy się dowiedzieć, jakie byłyby konsekwencje prawne (w tym podatkowe), gdyby mama przekazała mi jakąś sumę pieniędzy za życia, a jakie – gdyby sporządziła za granicą testament na moją rzecz. Jakie warunki musi spełniać taki zagraniczny testament?

 

więcej ››

Czy można podważyć testament sporządzony własnoręcznie?

Czy można podważyć testament sporządzony własnoręcznie? Otóż sporządziłem taki testament (przesyłam go w załączniku) i chciałbym wiedzieć, czy moja żona będzie mogła podważyć tenże testament. Majątek zapisałem moim dzieciom. Czy użyte w testamencie słowa „zapisuję moim dzieciom” (zamiast „powołuję do spadku”) mogą stanowić podstawę do podważenia testamentu?

więcej ››

Zmiana testamentu

Moja partnerka zmarła nagle 10 lutego 2014 r. po ciężkiej chorobie. Nie zdążyliśmy wziąć ślubu. Zanim się poznaliśmy, partnerka sporządziła testament notarialny, zgodnie z którym wszystko dziedziczył jej jedyny syn (była wdową). Niedawno zmieniła testament, niestety tym razem napisała go własnoręcznie – przynajmniej tak mi powiedziała, jednak nie mogę go odnaleźć (jestem jednak pewny, że istnieje, bo zmarła była osobą, która nie zostawiała niezałatwionych spraw). Zdążyła też przekazać mi samochód (krótko przed śmiercią został on przerejestrowany na mnie) i wielokrotnie mówiła synowi (przy różnych świadkach), że – niejako w ramach „rekompensaty” za pomoc – powinienem dostać określoną sumę pieniędzy z jej konta i przedmioty z mieszkania, w którym mieszkaliśmy (należącego do niej). Po jej śmierci syn jednak nie chce uszanować woli zmarłej; ponadto zmienił zamki do mieszkania i uniemożliwia mi przebywanie tam i zabranie moich rzeczy. Czy mogę coś zrobić? Dodam, że to wyłącznie ja opiekowałem się partnerką podczas choroby (jej syn mieszka w innym mieście).

 

więcej ››

Nabycie spadku na podstawie testamentu

Dwa tygodnie temu zmarł mój mąż. Nabędę spadek na podstawie testamentu – wolą męża było uczynienie mnie jedyną spadkobierczynią. Wspólnym majątkiem są: mieszkanie i samochód (mieliśmy majątkową wspólność ustawową). Jakie kroki mam teraz podjąć? Jakie prawa ma syn męża z pierwszego małżeństwa?

więcej ››

Sporządzenie testamentu

Moja żona jest ciężko chora. Żona ma zakład kosmetyczny, ja jestem emerytem. Nasze dzieci są już dorosłe (28 i 30 lat), samodzielne i nie mieszkają z nami. Jakie mam prawa do zakładu kosmetycznego wraz z wyposażeniem (na firmę został kupiony m.in. samochód) w przypadku śmierci żony? Czy żona powinna sporządzić testament?

więcej ››

Wykonawca testamentu

Jestem rozwiedziony. Chciałbym sporządzić testament na rzecz niepełnoletniej córki, której opiekunem prawnym jest moja była żona. Czy mogę to zrobić tak, aby żona nie miała prawa do dysponowania majątkiem, który ewentualnie odziedziczy dziecko? Czy można ustanowić wykonawcą testamentu kogoś innego?

 

więcej ››

Zakwestionowanie testamentu

Niedawno zmarła moja mama. Jestem jej jedynym synem; mój ojciec nie żyje. Oprócz mnie mama miała jeszcze brata i drugiego męża. Dowiedziałem się, że kilka lat temu mama w tajemnicy sporządziła testament notarialny, w którym zapisała cały majątek mojemu ojczymowi. Uważam, że to niesprawiedliwe. Czy mogę zakwestionować testament? Jak to zrobić? Kto powinien odziedziczyć majątek mamy?

 

więcej ››

Wydziedziczenie w znaczeniu ustawowym

Moja matka zmarła niedawno, pozostawiwszy testament, w którym mnie wydziedziczyła. Powodem był rzekomy brak kontaktu – mam jednak dowody na to, że utrzymywaliśmy kontakt, a to, że był słaby, wynikało z utrudniania spotkań przez mojego przyrodniego brata (syna matki z drugiego małżeństwa). Chciałbym unieważnić ten zapis w testamencie. Jak to zrobić? Jaka ustawa reguluje kwestię wydziedziczenia?

więcej ››

Protokół testamentu ustnego

Gdzie powinien być przechowywany oryginał protokołu testamentu ustnego, otwartego w 1990 r.?

 

więcej ››

Przedawnienie testamentu

Moi rodzice zmarli na początku lat 90. Sporządzili testament, z którego wynikało, że do całego spadku (w tym mieszkania) był uprawniony mój brat. Zgodnie z wolą rodziców brat miał jednak przekazać mi połowę odziedziczonego majątku. Nic jednak od niego nie dostałam, a o istnieniu testamentu i postanowieniu o nabyciu spadku (które brat przeprowadził rok po śmierci rodziców), a także o tym, że brat sprzedał mieszkanie po rodzicach, dowiedziałam się przypadkiem w ubiegłym miesiącu. Czy nastąpiło już przedawnienie testamentu? Co mogę zrobić, aby uzyskać swój udział w spadku? Dodam, że ja mieszkam w Polsce, a brat w Stanach Zjednoczonych. Przed jakim sądem miałabym ewentualnie dochodzić swoich praw?

 

więcej ››

Unieważnienie testamentu

Tata sporządził notarialny testament, w którym uczynił moją córkę spadkobierczynią swojego mieszkania (mama nie żyje). Tata zaznaczył w testamencie, że spadkobierczyni ma spłacić mojej siostrze 100 tys. zł. Podobno mieszkanie jest warte 200 tys. zł. Czy można prawnie zabezpieczyć ten testament, aby moja siostra go nie unieważniła po śmierci ojca? Siostrze powodzi się bardzo dobrze, mieszka z mężem we własnym domu, a jej dzieci mają mieszkania. Jednak jestem pewna, że będzie chciała unieważnić testament.

więcej ››

Wydziedziczenie syna

Chcę wydziedziczyć swojego syna. Przyczyny do tego są następujące: uporczywie nie dopełnia wobec mnie obowiązków rodzinnych, nie utrzymujemy kontaktu, jego matka jest wrogo wobec mnie nastawiona, jest nastawiony na wyłudzanie ode mnie jak najwyższych sum pieniędzy. Czy na tej podstawie będzie możliwe wydziedziczenie? Jak to powinno wyglądać?

więcej ››

Podstawienie powiernicze

Mąż ma mieszkanie nabyte przed naszym ślubem. On ma troje swoich dorosłych dzieci, ja mam dwoje. Mąż chciałby, abym w przypadku jego śmierci otrzymała to mieszkanie, a jego dzieci żeby odziedziczyły je po mojej śmierci. Czy jest możliwe takie rozwiązanie? Jeśli tak, to jakie kroki należałoby podjąć? Czy w polskim prawie jest możliwe podstawienie powiernicze?

więcej ››

Ostatnia wola w testamencie

Jestem w trakcie rozwodu. Chciałabym sporządzić testament, w którym moim spadkobiercą uczyniłabym ojca, ale gdyby nie mógł lub nie chciał dziedziczyć, podstawionym spadkobiercą zostałby mój brat. Więcej rodzeństwa nie posiadam, nie mamy również z mężem dzieci. Czy w testamencie mogę umieścić życzenie (mam ku temu osobiste powody), aby po mojej śmierci mieszkanie zostało sprzedane, a pieniądze ze sprzedaży podzielone między spadkobierców? Czy mogę w ten sposób wyrazić swoją ostatnią wolę? Jak to zrobić?

więcej ››

Podstawienie testamentowe

Chcielibyśmy z mężem sporządzić testament wzajemny, tak aby w razie śmierci jednego z nas cały spadek dziedziczyło drugie. Chcielibyśmy, żeby dzieci dziedziczyły dopiero po śmierci nas obojga. Czy można tak zrobić? Jak powinien zostać sporządzony testament? Słyszałam od znajomego prawnika o instytucji podstawienia testamentowego. Czy może być ona przydatna w naszym przypadku?

więcej ››

Odwołanie testamentu

Moi rodzice wykupili mieszkanie z ADM. Zapłaciłem większą część ceny, rodzice dołożyli resztę. Oboje przepisali mieszkanie aktem notarialnym na mojego syna. Najpierw zmarł ojciec. Po kilku latach od jego śmierci moja matka przepisała aktem notarialnym w formie testamentu całe mieszkanie na wnuczkę (córkę siostry). O tym wszystkim dowiedziałem się na pogrzebie matki. Czy poprzedni testament został odwołany? Czy matka miała do tego prawo? Co mogę z tym zrobić?

więcej ››

Testament a potencjalni spadkobiercy ustawowi

Zmarła siostra mojego dziadka, która nie miała dzieci ani męża. Jej rodzeństwo i rodzice nie żyją. Zmarła uczyniła mnie spadkobiercą testamentowym. Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku muszę wymienić wszystkich potencjalnych spadkobierców ustawowych (dzieci zmarłego rodzeństwa)? Jak mam zdobyć ich akty urodzenia lub małżeństwa, skoro są rozrzuceni po całej Polsce, a niektórych nawet nie znam? Czy mogą się oni domagać ode mnie zachowku?

więcej ››

Testament w związku partnerskim

Od kilku lat jestem w związku partnerskim. W tym czasie wspólnie zbudowaliśmy dom, który formalnie jest moją wyłączną własnością. Ponadto każde z nas ma swoje mieszkanie własnościowe. Ja mam troje dzieci z poprzedniego związku, mój partner – syna, na którego płaci alimenty, ale z którym nie utrzymuje żadnych kontaktów. Chciałabym, aby po mojej śmierci mój partner mógł mieszkać we wspólnie zbudowanym domu i aby moje dzieci mogły do tego domu przyjeżdżać. Nie chciałabym, aby syn partnera miał jakiekolwiek prawa do tego domu. Mój partner chciałby wydziedziczyć syna i cały posiadany majątek zapisać mnie i moim spadkobiercom. Jakie sformułowania zawarte w testamentach są niezbędne, aby nasze dzieci nie mogły ich unieważnić? Kto musi poświadczyć testamenty? 

więcej ››

Zapis windykacyjny w testamencie

Czy można przekazać w testamencie dom za pomocą zapisu windykacyjnego na rzecz kilku osób?

więcej ››

Treść testamentu

Mam syna z poprzedniego małżeństwa. Od kilku lat nie utrzymujemy żadnych kontaktów. Obecnie jestem w związku małżeńskim i z moją aktualną żoną mam córkę. Chciałbym darować mieszkanie i działkę córce. Jednocześnie chciałbym pozbawić syna praw do majątku. Co powinienem napisać w treści testamentu, aby skutecznie wydziedziczyć syna?

więcej ››

Testament holograficzny

Rodzeństwo – brat (A) i siostra (B) – wystąpiło do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po swojej matce. Na rozprawie pojawiła się córka B i przedstawiła skierowany do niej list, w którym zmarła – poza relacją z pobytu w szpitalu – stwierdza, że „wszystko, co ma, zapisuje jedynej wnuczce” (tj. adresatce). List został podpisany słowem „babcia”, spadkodawczyni napisała go kilka dni przed śmiercią. Czy testament holograficzny w takiej formie może zostać uznany za ważny i jak można go ewentualnie podważyć?

więcej ››

Szansa na podważenie testamentu

Niedawno zmarła druga żona mojego ojca. Na kilka miesięcy przed śmiercią spisała testament, w którym przekazała ojcu cały spadek (tj. mieszkanie, w którym razem mieszkali). Wiedziała już wtedy, że jest ciężko chora, brała mocne leki, ale ojciec twierdzi, że do końca zachowała sprawność umysłową i zdolność do poprawnej oceny sytuacji. Testament nie był napisany w obecności prawnika, ale z tego, co wiem, zawiera wszystkie niezbędne informacje. Czy dzieci mojej macochy z pierwszego małżeństwa mają szansę na podważenie testamentu? Jaka kwota zachowku im się zależy? Ile mogą wynieść koszty postępowania sądowego i kto je poniesie?

więcej ››

Wydziedziczenie testamentowe

Niedawno odbyła się sprawa, na której zostało przyznane prawo do spadku po matce jej trzem synom. Wszyscy utrzymywali, że matka nie zostawiła testamentu. Po sprawie najstarszy z braci znalazł testament, w którym został on ustanowiony jedynym spadkobiercą, a pozostali bracia zostali wydziedziczeni. Czy wydziedziczenie zostało dokonane prawidłowo (załączam skan testamentu)? Jeśli tak, to czy dzieci wydziedziczonych mają prawo do zachowku? Z racji tego, że wyrok sądu uprawomocni się po 21 dniach, licząc od daty rozprawy, czy jeśli najstarszy z braci wniesie apelację do wyroku, ujawniając testament i uzasadniając wszystko, to taka apelacja będzie skuteczna?

więcej ››

Testament ustny

Jakie są warunki prawidłowo sporządzonego testamentu ustnego?

więcej ››

Jak sporządzić testament?

Jesteśmy małżeństwem. Uzgodniliśmy, że zapiszemy nasz dom jednemu z prawnuków. Jest on na razie niepełnoletni. Jak sporządzić testament?

więcej ››

Ważność testamentu ustnego

Kilka dni przed śmiercią mój dziadek przekazał ustnie swój testament w obecności trzech świadków (dwóch z nich to siostrzeńcy mojej mamy, jeden – osoba niespokrewniona). W tym samym czasie jeden ze świadków spisywał wolę dziadka (przesyłam dokument razem z pytaniem). Był on już ciężko chory i istniała obawa, że może niedługo umrzeć. Do całości spadku dziadek powołał moją mamę. Czy taki testament jest ważny?

więcej ››

Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych

Jakiś czas temu zmarł mój tata. Na wniosek drugiej żony taty ma się odbyć sprawa spadkowa. Podobno jest testament notarialny, w którym zostałam wydziedziczona. Powodem jest nieinteresowanie się ojcem i niekontaktowanie się z nim. Moi rodzice rozwiedli się wiele lat temu, ale mimo wszystko tata często u nas bywał. Po paru latach ojciec znowu się ożenił. Jego druga żona urodziła bliźnięta. Tata zaprosił mnie, abym mogła zobaczyć dzieci. Jednak jego druga żona oznajmiła, że nie jestem mile widziana i nie będzie mnie gościć u siebie w domu. Po tym nieprzyjemnym wydarzeniu kontakty z tatą uległy osłabieniu. Rzadko się spotykaliśmy. Po jakimś czasie tata przeprowadził się z Opola do Wrocławia. Od tego momentu nie kontaktował się już ze mną. Macocha nawet nie poinformowała nikogo z mojej rodziny o śmierci ojca. Po tym, jak dowiedziałam się, jaki jest powód wydziedziczenia, nabrałam podejrzeń, czy aby na pewno testament został sporządzony przez ojca. Przecież to nie ja zerwałam kontakty. Wcale nie chciałam zaniedbywać obowiązków rodzinnych względem ojca. Podobno testament został napisany dwa miesiące przed jego śmiercią. Pojechałam do notariusza z prośbą o wgląd do oryginału testamentu. Chciałam się upewnić, że jest tam podpis taty. Niestety notariusz odmówił mi, twierdząc, że nie ma prawa udostępnić mi testamentu. Czy notariusz postąpił słusznie? Czy mogę doprowadzić do obalenia testamentu? Powód wydziedziczenia nie jest zgodny z prawdą.

 

więcej ››

Odręczny testament

Czy testament odręczny napisany w 2000 r. przez mojego ojca ma jakąś wartość prawną? W testamencie wyszczególnione są przedmioty spadku (mieszkanie, garaż, działka), każdy dla innej osoby (dzieci). Sąd na zasadzie porozumienia przyznał spadkobiercom części spadku (odpowiednio 1/2, 1/4 i 1/4). Chcąc wypełnić wolę ojca, aby otrzymać połowę mieszkania (druga należała do mamy, która zmarła jakiś czas temu), zrzekłem się 1/2 działki, która została sprzedana, a pieniądze otrzymał jeden z braci. Następnie przekazałem umówioną kwotę pieniędzy za 1/2 garażu drugiemu bratu. Przed śmiercią mamy chciałem formalnie uregulować stan mieszkania, tj. chciałem, aby lokal był własnością moją i mamy. Niestety dowiedziałem się, że bracia kwestionują testament odręczny sporządzony przez ojca. Uważają, że testament jest niesprawiedliwy i opierają się wyłącznie na orzeczeniu sądu, czyli ja miałbym 1/4, a bracia po 1/8 mieszkania. Bracia liczą na to, że spłacę ich części mieszkania, choć przez wiele lat twierdzili, że mieszkanie po rodzicach będzie moje. Teraz ma się odbyć sprawa spadkowa po śmierci mamy i nie bardzo wiem, co robić. Proszę o poradę.

więcej ››

Co należy zrobić z testamentem odręcznym?

Moja zmarła ciocia zostawiła odręczny testament. Zapisała mi mieszkanie i uczyniła wykonawczynią testamentu. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie działania powinnam teraz podjąć?

więcej ››

Wydziedziczenie i eksmisja syna

Czy mogę wydziedziczyć syna (jest pełnoletni), czyniąc spadkobierczynią tylko córkę? Syn zrezygnował ze szkoły, nie chce iść do pracy, obraża mnie, nie ma dla mnie szacunku. Ponadto ma wyrok za kradzież z włamaniem. Czy mogę eksmitować go z mojego mieszkania? Syn grozi, że będzie „uprzykrzał mi życie”.

więcej ››

Nieważność testamentu

Mój brat, który od dłuższego czasu chorował psychicznie, zapisał w testamencie cały swój majątek (mieszkanie) obcej osobie. Wcześniej przez wiele lat obiecywał, że jego spadkobiercą zostanie mój syn, a jego chrześniak. Sądzę, że osoba powołana do spadku nakłoniła go do sporządzenia testamentu, a brat nie zdawał sobie sprawy z tego, co robi. Brat przebywał przed śmiercią najpierw pod opieką naszej siostry w miejscowości uzdrowiskowej, a następnie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w górach. Na stałe mieszkał natomiast w Poznaniu. Który sąd będzie właściwy, jeśli zdecyduję się na złożenie wniosku o unieważnienie testamentu? Zaznaczam, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku został złożony przez spadkobiercę testamentowego w Poznaniu, co chcę podważyć, bo ostatnie miejsce zamieszkania brata było inne. Co zawrzeć we wniosku, aby sąd uznał, że testament jest nieważny? Załączam testament oraz pozostałe dokumenty.

więcej ››

Jak interpretować zapis testamentowy?

Mama zostawiła testament, w którym cały majątek zostawiła bratu. Jest w nim jednak zdanie, które mówi, że mieszkanie mamy po jej śmierci powinno zostać sprzedane i podzielone między mnie i brata. Co to oznacza? Czy jest to zapis testamentowy? Jak go interpretować? Brat twierdzi, że należy mi się 1/4 środków ze sprzedaży mieszkania, ale ja uważam, że powinnam dostać 1/2. Kto ma rację?

więcej ››

Jak uniknąć wypełnienia polecenia testamentowego?

Moja matka przed śmiercią sporządziła testament i przepisała na mnie cały swój majątek, wydziedziczając ojca i siostrę. W skład spadku wchodzi między innymi dom, w którym zamieszkujemy wspólnie z ojcem i siostrą. Matka w testamencie napisała, że siostra może zamieszkiwać w domu do czasu usamodzielnienia się, a ojciec do czasu, gdy się ożeni. Czy jest to zapis, czy polecenie testamentowe? Jak uniknąć jego wypełnienia? Czy grożą jakieś sankcje w razie niewykonania polecenia? Mój problem polega na tym, że ojciec i siostra zachowują się skandalicznie, przeciwko ojcu toczy się nawet sprawa o znęcanie.

więcej ››

Zdolność testowania

Moja siostra mieszkała z naszym ojcem i znęcała się nad nim. W związku z tym była sprawa sądowa. Dopiero po śmierci taty zapadł wyrok uniewinniający siostrę. Ojciec napisał testament, w którym uczynił mnie spadkobierczynią mieszkania. Siostra chce podważyć testament. Czy biegły na podstawie dokumentacji medycznej może wydać opinię o niepoczytalności ojca? Ojciec cierpiał na chorobę Parkinsona, ale poza tym nic mu nie było. Siostra chce udowodnić, że nie miał zdolności testowania. Czy przejmując to mieszkanie, zapłacę podatek, chociaż tam nie mieszkałam?

 

więcej ››

Spisanie testamentu

Zależy mi na spisaniu testamentu. Chcę uwzględnić w nim tylko córkę, a wykluczyć żonę i syna. Czy to możliwe?

więcej ››

Odwołanie testamentu po ojcu

Siostra przedstawiła w sądzie testament naszego ojca. Według owego testamentu siostra jest jedyną spadkobierczynią mieszkania. Tymczasem tata od zawsze mówił, że mieszkanie zapisze swoim wnukom. Wiem, że siostra podstępem nakłoniła ojca do sporządzenia testamentu. Stwierdziła, że chce się opiekować tatą, lecz jej mąż nie wyraża zgody na przeprowadzkę do teścia. Siostra powiedziała ojcu, żeby napisał fikcyjny testament, w którym zapisze mieszkanie właśnie jej – wtedy małżonek zgodzi się na zamieszkanie z teściem i opiekę nad staruszkiem. Nasz ojciec myślał, że testament sporządzony bez notariusza nie ma mocy prawnej. Widać, że cały napisany jest pod dyktando mojej siostry. Po jakimś czasie tata zaczął domyślać się, że to podstęp. Wtedy poinformował mnie o sporządzonym testamencie. Był oburzony. Czy wtedy mógł jeszcze odwołać testament? Czy warto próbować udowodnić, że testament to efekt podstępu?

więcej ››

Nieważny testament

Nasz ojciec zmarł w październiku 2005 r., zaś dopiero w 2011 r. dowiedzieliśmy się o istnieniu testamentu. Ja i mój brat mamy wątpliwości, czy tata z własnej woli napisał wspomniany testament. Podobno sporządził go na kilka miesięcy przed śmiercią. Był wtedy bardzo chory. Dodam, że niektóre wyrazy w testamencie są niezrozumiałe. Według owego testamentu spadkobierczynią mieszkania ma być trzecia żona ojca. Jakiś czas temu owa kobieta zmarła i do mieszkania wprowadziła się jej córka. Czy sąd może uznać, że testament jest nieważny?

 

więcej ››

Przyrodnia siostra

Mój mąż ma córkę z dawnego związku. Nigdy nie interesowała się ojcem, nie wiemy, gdzie mieszka i czym się zajmuje. Mąż zawsze łożył alimenty. Mamy mieszkanie, które chcemy zapisać wspólnej córce. Jak ją zabezpieczyć, by nie musiała w przyszłości spłacać przyrodniej siostry?

więcej ››

Podważenie testamentu

W 2008 r. rozwiodłam się. Mąż zmarł rok temu. Przed śmiercią zapisał w testamencie notarialnym swoją część mieszkania synowi naszych znajomych. Mąż od lat leczył się u psychiatry. Czy mam szanse na podważenie testamentu?

 

więcej ››

Złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Mój dziadek przed śmiercią sporządził testament, ponieważ chciał, żebym odziedziczyła jego kawalerkę. Mieszkanie wykupił dziadek, ale to ja dałam mu pieniądze na ten cel. Syn dziadka (czyli mój wujek) żąda zachowku w wysokości 30 000 zł. Sądzę, że to za dużo, dlatego chcę załatwić sprawę sądownie. Zaznaczam, że wartość mieszkania to ok. 100 000 zł. Jak uregulować tę sprawę spadkową? Czy mam złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Co ma zawierać taki wniosek? Komu należy się zachowek i jak się go oblicza? Dodam, że dziadek miał wspomnianego syna i dwie córki. Żona dziadka zmarła kilka lat temu.

więcej ››

Opinie naszych Klientów ››wizytówka