Kategoria: Zachowek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Testament bezdzietnej ciotki a zachowek

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-01-02

Czy mam prawo do zachowku jako córka jednego z trójki rodzeństwa, w sytuacji gdy moja bezdzietna ciotka (jedna z sióstr) zostawiła testament i zapisała w nim cały majątek córce swojej siostry? W chwili obecnej rodzeństwo nie żyje, natomiast żyją dzieci rodzeństwa.

Iryna Kowalczuk

Krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia.”

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. Niestety w tym kręgu nie znajduje się ani rodzeństwo, ani zstępni rodzeństwa.

Art. 991 wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią ani brat, ani siostra, ani zstępni rodzeństwa nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym spadkodawcy – przepis mówi bowiem: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą.

Reasumując, niestety nie przysługuje Pani ani innym zstępnym rodzeństwa zmarłej roszczenie o zachowek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Domaganie się spłaty przez siostrę za darowaną nieruchomość rodziców

Przed 16 laty rodzice darowali mi połowę nieruchomości. Druga połowa nadal pozostawała w ich posiadaniu (po 1/4 każde). Rok temu rodzice aktem notarialnym darowali mi pozostałą część nieruchomości. Niedawno zmarł tato, a moja siostra zaczęła się domagać spłaty. Czy może podważyć moje prawo do nieruchomości, mimo że nie mieszka w domu rodzinnym od prawie 20 lat? Jeśli jej się coś należy, to jaki to udział? Chciałbym jakoś zaradzić nieporozumieniom z siostrą, ale zależy mi, aby uznała fakt, że cały czas dokonuję nakładów na utrzymanie nieruchomości (remonty, opłaty), a jej od wielu lat nic nie interesuje, ani nieruchomość, ani rodzice.

Niespłacone rodzeństwo a prawo do zachowku

Matka urodzona w 1922 r., aby przejść na rolniczą emeryturę, przekazała w całości 13 ha gospodarstwo w latach 80. na najmłodszego syna i do 2015 roku razem z mim mieszkała i pomagała w gospodarstwie. Czy po jej śmierci w 2014 r. reszta rodzeństwa ma prawo do zachowku? W czasie przekazywania gospodarstwa słownie matka zobowiązała najmłodszego syna do spłaty lub wydania należnej części gospodarstwa pozostałej trójce rodzeństwa/ Niestety nikt nic nie otrzymał, a brat przepisał całą ziemię na córkę. Czy my jako niespłacone rodzeństwo z majątku po matce możemy się domagać od brata zachowku?

Najbliższa rodzina zmarłej odrzuciła spadek, co z dalszą rodziną?

Ponad rok temu zmarła ciotka mojej żony (siostra teściowej). Jakieś pół roku po jej śmierci drogą pantoflową dowiedzieliśmy się, że w spadku zostawiła spory dług i że jej najbliżsi, tj. dzieci i wnuki, zrezygnowali ze spadku. Aktualnie jej wnuczka czeka na decyzję sądu odnośnie rezygnacji ze spadku przez jej nieletnią córkę. Czy my, tzn. teściowa, moja żona, nasze dzieci, powinniśmy również odrzucić spadek? Czy nas, dalszą rodzinę, to nie dotyczy? Czy w naszym wypadku ma już zastosowanie nowelizacja ustawy o dziedziczeniu spadku?

Jak zapisać nieruchomość synowej, gdy córki są temu przeciwne?

Po śmierci żony przeprowadziliśmy sprawę o nabycie spadku po niej i w ten sposób troje moich dzieci nabyło po 1/8 mieszkania, ja – 5/8. Muszę podkreślić, że córki nie wyrażają zgody na spłacenie ich z tej nieruchomości. Obie mieszkają daleko i nie mogę liczyć na ich opiekę, a właśnie wróciłem ze szpitala i tylko synowa się mną opiekowała. Właściwie dzięki niej żyję. Dlatego chciałbym zapisać mieszkanie synowej, jak to zrobić, aby po mojej śmierci dzieci nie żądały od niej zachowku? Czy jest jakiś sposób, aby spłacić dzieci bez ich zgody?

Pozbawienie dziecka spadku łącznie z zachowkiem

Jestem właścicielem mieszkania, domku letniskowego, działki rolnej; mam dwóch synów. Po śmierci mojej żony został dokonany notarialnie dział spadku w ten sposób, że nabyłem w całości spadek po niej, spłacając jednocześnie synów. Chciałbym przekazać wszystko, co posiadam, jednemu synowi, który od ponad 15 lat mieszka w moim mieszkaniu (ponosi z tego tytułu wszystkie opłaty). Z drugim synem i jego rodziną nie utrzymuję od 10 lat kontaktu (nie wykazują zainteresowania moją osobą, a mam 84 lata). Czy istnieje rozwiązanie prawne, które pozbawi drugiego syna prawa do dziedziczenia łącznie z zachowkiem?

Zachowek bez postępowania sądowego

Mam otrzymać pewną kwotę pieniężną od drugiej żony mojego dziadka. Jest to część kwoty otrzymanej przez drugą żonę mojego dziadka ze sprzedaży mieszkania, które należało do niej i do mojego dziadka, a następnie po śmierci dziadka w całości do niej (otrzymała całość mieszkania no mocy testamentu). W mieszkaniu tym całe życie mieszkałam ja z siostrą i rodzicami (mój ojciec jest pasierbem drugiej żony mojego dziadka). Druga żona mojego dziadka chce przekazać mi i mojej siostrze część pieniędzy ze sprzedaży mieszkania jako zachowek po dziadku (a nie jako darowiznę, od której musiałybyśmy płacić podatek). Czy jest to całkowicie zgodne z prawem? Czy w takim wypadku ja i moja siostra jesteśmy zwolnione od podatku od otrzymanej kwoty? Jakie formalności powinny zostać dopełnione (czy powinno to zostać przeprowadzone u notariusza, czy wystarczy inny dokument itp.)?

Wycofanie się z ustaleń odnośnie spadku

W umowie ustnej ustaliłem z bratem, iż zrzeknie się praw do spadku, a ja w rekompensacie w akcie darowizny przekażę mu moje mieszkanie kawalerkę oraz 10 tysięcy złotych. Notarialne w akcie darowizny oddałem mieszkanie bratu, a on zrzekł się praw do spadku. Matka notarialne przepisała domek na mnie, gdyż wymaga on dużego remontu, a inwestycja ta oznacza zainwestowanie wszystkich moich oszczędności. W tej chwili brat chce ode mnie dodatkowych pieniędzy, a jeśli ich nie otrzyma, zamierza namówić matkę na notarialne wycofanie się z zrzeczenia się spadku. Czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i wycofaniem się brata z danego już słowa?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.026236057281494 sek.