Zapytaj prawnika ›

Opinie naszych Klientów ››




wizytówka
Zapytaj prawnika ›

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Masz problem rodzinny i potrzebna Ci porada prawna - zadaj nam pytanie

Kliknij tutaj i wpisz swoje pytania, a my wycenimy koszt realizacji usługi. Opisz swój problem prawny jak najdokładniej, ponieważ od tego zależy poprawność odpowiedzi prawnika.
1. Wpisz tytuł pytania:
2. Wpisz treść pytania:
3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:

E-mail:

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin * W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 12 godzin.

Opublikowane: 2013-11-14 Autor: Iryna Kowalczuk

Zachowek po dziadkach

Mam małoletnią córkę. Rozstałam się z jej ojcem jakiś czas temu. Dziadkowie dziecka, a rodzice mojego byłego konkubenta, zmarli w 2012 r. Czy córka ma prawo do zachowku?

Krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia”.

Zgodnie z art. 992 K.c.: „przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni”.

Uprawnienie do zachowku oparte jest na istnieniu bliskiej więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Dlatego ustawa zakreśla krąg uprawnionych podmiotów stosunkowo wąsko. Zgodnie z art. 991 § 1 są to jedynie zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Powstanie uprawnienia do zachowku jest przy tym uzależnione od tego, czy w konkretnym stanie faktycznym osoby te byłyby powołane do spadku z ustawy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli rodzice mieli dzieci, to one dochodzą do dziedziczenia i prawa do zachowku, pod warunkiem że nie zostały wydziedziczone w testamencie lub nie odrzuciły spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci każdego ze spadkodawców.

Pani córka zostałaby powołana do spadku i ewentualnie jej należałby się zachowek w sytuacji, gdyby:

  • ojciec Pani dziecka nie dożyłby śmierci rodziców – wówczas zostałaby powołana do spadku Pani córka, która weszłaby w prawa i obowiązki zmarłego ojca, czyli dziedziczyłaby po śmierci dziadków i byłaby uprawnioną do zachowku,
  • ojciec Pani córki odrzuciłby spadek po śmierci każdego z rodziców w ciągu 6 miesięcy,
  • ojciec dziecka zostałby wydziedziczony w testamentach swoich rodziców.

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. Niestety w tym kręgu nie znajdują się wnuki i prawnuki, jeżeli ich ojcowie lub matki żyli w dniu śmierci dziadków i nie zostali przez nich wydziedziczeni w testamencie lub nie odrzucili spadku. Dlatego też w przedstawionej przez Panią sytuacji córce nie będzie należał się zachowek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Masz problem rodzinny i potrzebna Ci porada prawna - zadaj nam pytanie

Kliknij tutaj i wpisz swoje pytania, a my wycenimy koszt realizacji usługi. Opisz swój problem prawny jak najdokładniej, ponieważ od tego zależy poprawność odpowiedzi prawnika.
1. Wpisz tytuł pytania:
2. Wpisz treść pytania:
3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:

E-mail:

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin * W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 12 godzin.


Podobne materiały

Jak uniknąć zachowku?

Mój ojciec zostawił testament, w którym powołał do spadku syna (mnie), pomijając córkę. Jak długo po przeprowadzeniu sprawy spadkowej moja siostra może domagać się ode mnie zachowku? Czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć wypłaty zachowku, skoro taka była wola ojca?

Zachowek po partnerce

Przez ponad dziesięć lat byłem w związku z wdową. Niedawno moja partnerka zmarła. W testamencie zapisała mi jedynie 10 tys. zł (podobno, bo nawet nie widziałem testamentu), a cały spadek odziedziczył jej jedyny syn, który jest bardzo zamożny. Ja musiałem wyprowadzić się z domu, w którym mieszkaliśmy. Teraz zachorowałem i leki kosztują mnie tyle, że żyję na skraju ubóstwa. Czy mogę domagać się zachowku po partnerce

Zachowek po matce

Niedawno zmarła moja matka. Pozostawiła dom, w którym żyła przez wiele lat ze swoim partnerem (nigdy nie rozwiodła się z moim ojcem, pozostawali w separacji, nie wiem, czy przeprowadzono podział majątku). Mama zostawiła testament, w którym powołała do całości spadku swojego partnera, ale nas (mnie i dwóch braci) nie wydziedziczyła. Mama otrzymała ten dom w spadku po rodzicach. Czy możemy domagać się zachowku? Jeden z moich braci nie chce brać w tym udziału. Czy może się zrzec tego prawa na naszą korzyść? Dodam jeszcze, że ojciec nadal żyje.

Zachowek dla wnuków

Babcia zmarła niedawno, a dziadek rok temu. Dziadkowie mieli 2 synów. Obydwaj żyją. Jeden z nich ma 3 synów (w tym mnie), drugi 2 córki. Dziadkowie jednemu z wnuków zapisali mieszkanie, a jednej z wnuczek – działkę. Prawdopodobnie przekazanie było testamentowe. Czy pozostałe wnuki (w tym ja) mogą się domagać zachowku?

Wysokość zachowku

Moja teściowa, która zmarła w ubiegłym roku, zapisała w testamencie nieruchomość mojej córce. Otwarcie testamentu nastąpiło na początku tego roku. Obecnie pozostałe 3 wnuczki żądają zachowku. W chwili śmierci teściowej jej dzieci (mój mąż oraz jego brat, ojciec pozostałych trzech wnuczek) już nie żyły. W jakiej wysokości zachowek przysługuje wnuczkom?

Zachowek po śmierci rodziców

Moi rodzice chcą mi zapisać dom z działką; nie chcę, aby po śmierci rodziców mój brat domagał się zachowku. Co mogę zrobić?

Zaliczenie darowizny do spadku

Mój ojciec jakiś czas temu wykupił swoje mieszkanie, a później przekazał mi je w darowiźnie. Część kosztów wykupu została pokryta przez mnie (oprócz tego to ja na co dzień opiekuję się ojcem; mam jeszcze siostrę, która widuje go raz na kilka miesięcy). Chciałbym wiedzieć, czy ta darowizna zalicza się do spadku, to znaczy: czy w razie śmierci ojca mojej siostrze będzie się należeć od niej zachowek. Jeśli tak, jak obliczyć jego wartość? Dodam, że w akcie darowizny ojciec zawarł oświadczenie o wyłączeniu mieszkania ze schedy spadkowej.

 

Zachowek po ojcu a darowizna

Dwa lata temu zmarł mój ojciec. Razem z mamą sporządził testament, według którego po śmierci jednego z rodziców ich wspólne mieszkanie ma się należeć drugiemu. Okazało się jednak, że testament jest błędnie sporządzony i aby mama dostała mieszkanie, pozostali spadkobiercy ojca (czyli ja i siostra) musieli przekazać jej swoje udziały. Stało się to rok temu podczas sprawy o dział spadku (zrzekliśmy się swoich części spadku nieodpłatnie). Mieszkanie miało zostać wynajęte – mama mieszka na stałe u siostry, która się nią opiekuje – jednak siostra doprowadziła do jego sprzedaży i najprawdopodobniej to ona dysponuje całą uzyskaną z tej operacji kwotą (mama jest osobą starszą, schorowaną, nie jest w stanie zarządzać pieniędzmi i podpisałaby każdy podsunięty jej dokument). Jak rozumiem, można to traktować jako darowiznę mamy na rzecz córki. Czy w takiej sytuacji mam jeszcze prawo domagać się zachowku po ojcu?