Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2013-04-04 Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarli rodzice i dziedziczenie

Nasi (moi i dwóch braci) rodzice zmarli sześć lat temu. Jeden z braci mieszkał z rodzicami. Ich wolą był podział majątku równo między dzieci, nie zostawili testamentu. Obecnie w ich domu mieszka brat z rodziną. Czy my, pozostałe dzieci, mamy prawo do dziedziczenia jakiejś części majątku?

 

Jeżeli Pana rodzice zmarli, nie pozostawiając po sobie testamentów, to wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

Dziedziczenie ustawowe opiera się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia. Zasady dziedziczenia ustawowego określają przepisy art. 931-940 Kodeksu cywilnego.

Do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłych należą małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy, dziadkowe oraz gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa.

Z mocy ustawy w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych.

W sytuacji gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Spadek (dziedziczenie) nie może się przedawnić, wynika to z faktu, iż objęcie spadku następuje (co często jest tzw. fikcją prawną) wraz z dniem otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Dokonanie jakichkolwiek czynności prawnych (nie licząc odrzucenia spadku) przed sądem lub notariuszem nie ma na to co do zasady wpływu.

Innymi słowy – postępowania takie jak stwierdzenie nabycia spadku (czy poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem) służą jedynie potwierdzeniu nabycia określonych praw do spadku i mogą być dokonane nawet po wielu latach od śmierci spadkodawców. Postępowanie spadkowe służy temu aby rozwiązać ewentualne niejasności co do dziedziczenia (np. w związku z testamentem czy nieokreślonym do końca gronem spadkobierców).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podobnie rzecz się ma z ewentualnym działem spadku po zmarłych rodzicach – który również można przeprowadzić po nawet kilkudziesięciu latach – o ile, rzecz jasna, nieruchomości nie zostały zasiedziane w tym czasie.

Jak wynika z powyższego, spadek po Pana zmarłych rodzicach nabyli w równych częściach Pan oraz Pana bracia, każdy po 1/3 udziału w spadku.

Pierwszym krokiem do uregulowania spraw spadkowych musi być przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po Pana zmarłych rodzicach, a później dział spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Druga żona a spadek

Mój ojciec niedawno zmarł. Testamentem zapisał mieszkanie swojej drugiej żonie. Żona powiedziała, że chce zapisać mieszkanie mnie lub któremuś z moich braci. Jeżeli żona ojca przepisze mi mieszkanie, jaki podatek zapłacę? Czy mogłabym zostać potraktowana jako pasierbica? Czy gdyby żona ojca nagle zmarła, zanim jeszcze nabędzie spadek (nie było jeszcze orzeczenia sądu), to co wtedy? Nie ma dzieci, rodzeństwa, tylko dalszą rodzinę, która chyba ustawowo po niej nie dziedziczy. Czy ja i bracia mielibyśmy wtedy prawo do zachowku i od kogo mielibyśmy go egzekwować – od państwa?

Dziedziczenie po ojcu

Moi rodzice się rozwiedli i samodzielnie podzielili majątek, nie spisując tego na papierze. Ojciec ponownie się ożenił, miał 3 dzieci. Mama nie żyje od kilkunastu lat. Ojciec zmarł niedawno. Czy mogę po nim dziedziczyć?

Gospodarstwo rolne w spadku

W 1990 r. zmarła moja babcia, która razem z dziadkiem prowadziła gospodarstwo rolne (należące do obojga). Nie pozostawiła testamentu; spadkobiercami ustawowymi były trzy osoby: jej mąż (mój dziadek) i dwóch synów (mój ojciec i wuj). W tym samym roku odbyła się sprawa w sądzie o nabycie i podział spadku, podczas której dziadek i wuj przyjęli spadek, a mój ojciec go odrzucił; jego część spadku przeszła więc na mnie, ale miałem wtedy 10 lat. Sąd poinformował spadkobierców, że nie wcześniej niż po osiągnięciu pełnoletniości mam zadecydować o swojej części spadku. Jeszcze w tym samym roku wuj skłonił jednak dziadka do przepisania należącej do niego części spadku na siebie i w ten sposób stał się właścicielem całego gospodarstwa. Teraz twierdzi, że nic mi się nie należy. Czy faktycznie tak jest? Czy mogę się domagać jakiejś części gospodarstwa rolnego odziedziczonego w spadku? W załączniku przesyłam dokumenty dotyczące sprawy.

Dziedziczenie po żonie

Moja żona zmarła kilka lat temu, nie zostawiła testamentu. Nie przeprowadziliśmy postępowania spadkowego. Z żoną mieliśmy dwoje dzieci. Mam jeszcze syna z wcześniejszego związku. Jak ustawowo przebiega dziedziczenie po żonie (chodzi głównie o nasz dom)? Powinienem przeprowadzić postępowanie sądowe czy notarialne? Obecnie chcę zawrzeć zwiążek małżeński z kobietą, która ma dwóch synów. Ponieważ chcę być w porządku wobec swoich dzieci, czy powinienem ustanowić rozdzielność majątkową w nowym związku? Jak będzie wyglądało dziedziczenie w przypadku mojej śmierci?

Dziedziczenie po byłym małżonku

Sześć lat temu rozwiodłem się bez orzeczenia o winie i bez podziału majątku. Jak przepisy regulują kwestię dziedziczenia po byłym małżonku? Chcę wiedzieć, czy w przypadku mojej śmierci była żona będzie po mnie dziedziczyć.

Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej

Dwa lata temu ojciec przekazał mi w darowiźnie dom (z wyłączeniem ze schedy spadkowej). W tym roku ojciec zmarł. Zostawił jeszcze do podziału trzy działki wspólnie zakupione z moją mamą. Teraz moja siostra chce podziału reszty majątku po ojcu i kieruje sprawę do sądu. Czy będę dziedziczyć na równi z siostrą? Czy muszę złożyć do sądu dodatkowo jakieś oświadczenie lub dokumenty potwierdzające wyłączenie darowizny za schedy spadkowej, a jeśli tak – powinienem to zrobić sam, czy na wezwanie sądu?

Stawiennictwo na rozprawie spadkowej

Moja mama zmarła 6 stycznia. 15 lutego mój ojciec złożył do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Dostałem już zawiadomienie o terminie sprawy (ma się odbyć pod koniec marca – a ja wtedy wyjeżdżam). Według pisma stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Czy coś mi grozi, jeśli nie stawię się na rozprawie spadkowej? Co wtedy postanowi sąd? Ja i ojciec jesteśmy jedynymi spadkobiercami.

 

Dziedziczenie działki

Moja babcia posiada nieruchomość podzieloną na działki budowlane. Podobno moja mama miała zapisaną jedną z tych działek. Mama niedawno zmarła. Czy tata, brat i ja będziemy dziedziczyć działkę? Czy może nie mamy do niej żadnych praw? Niestety nie znamy numerów działek czy ksiąg wieczystych (nie wiem, jak to się prawidłowo nazywa). Czy możemy jakoś pozyskać te informacje?

Opinie naszych Klientów ››



wizytówka