Brak zeznania podatkowego o nabyciu praw w drodze dziedziczenia

• Autor: Marek Gola

Jest nas trzech braci, nasi rodzice zmarli 15 lat temu. Po ich śmierci okazało się, że pozostawili nam znaczną sumę w gotówce, ale my nie założyliśmy sprawy spadkowej ani nie zgłosiliśmy odziedziczonych pieniędzy do urzędu skarbowego. Co teraz powinniśmy zrobić, czy można to jeszcze zgłosić do US?

Udzielamy porad prawnych przez internet! Jeżeli masz podobny problem, kliknij tutaj i opisz nam swój problem.

W pierwszej kolejności należy pochylić się nad tym, że po Panów rodzicach nie zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia – obecnie takie postępowanie należy przeprowadzić.

Chwila śmierci spadkodawcy, decydująca o nabyciu spadku przez spadkobierców, nie ma żadnego znaczenia dla zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Dopiero przyjęcie spadku lub uprawomocnienie się orzeczenia stwierdzającego jego nabycie, o ile wcześniej nie zgłoszono nabycia do opodatkowania, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Zobowiązanie podatkowe w tym podatku powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, tj. z chwilą doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość takiego zobowiązania, z zastosowaniem § 5 tego artykułu. Powyższy pogląd został wyrażony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Gl 491/10.

Nie można zasadnie twierdzić, że przepisy prawa cywilnego odnoszące się do dziedziczenia nie znajdują zastosowania przy ustaleniu znaczenia pojęcia „nabycia w drodze dziedziczenia”, zawartego w art. 4a u.p.s.d. Chociaż nabycie spadku rodzi skutki podatkowe dopiero z chwilą zaistnienia okoliczności przewidzianych ustawą regulującą opodatkowanie tego rodzaju zdarzenia, to jednak nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych wchodzących w skład spadku następuje w sposób przewidziany przepisami K.c. regulującymi spadki. Nabycie w drodze dziedziczenia i zgłoszenie takiego nabycia to dwa różne zdarzenia prawne.

Reasumując, zasadnym jest zatem przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach i po uprawomocnieniu się takiego postanowienia zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego.

Masz podobny problem prawny? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Indywidualne porady prawne przez internet

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl