Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co oznacza dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza przez dzieci?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-02-22

W 2015 r. zmarł mój tata. Razem z bratem nie zrzekliśmy się spadku po nim. Okazało się, że mieszkanie rodziców jest zadłużone. Dwa tygodnie temu zmarła moja mama, po której natychmiast odrzuciłam spadek, tak samo pewnie zrobi brat i jego syn. Zostaje kwestia dwojga moich małoletnich dzieci. Wiem, że muszę mieć zgodę na odrzucenie spadku w ich imieniu, ale nie mam pewności, czy sąd mi ją da. Dodam, że mieszkamy za granicą. Co oznacza „dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza” przez dzieci?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W pierwszej kolejności muszę wyraźnie przyznać, iż jeżeli dług jest możliwy do udowodnienia, to nie znam przypadku, kiedy sąd rodzinny nie wyraziłby zgody na odrzucenie spadku. Innymi słowy musi sobie Pan zadać pytanie, czy są dowody na zadłużenie mieszkania, które obciążały Pani mamę? Jeżeli tak, to nie widzę powodów do nieuwzględnienia Państwa wniosku.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, pozwoli Pani, iż opiszę na przypadku. Jeżeli Pani mama była współwłaścicielką mieszkania o wartości np. 100 000 zł, jej udział wynosi 50 000 zł. Jeżeli dług obciążający wyłącznie mamę wynosił 60 000 zł, wówczas dziecko odpowiada wyłącznie do 50 000 zł, jeżeli dług wynosił 25 000 zł, wówczas dziecko odpowiada za 25 000 zł, a pozostałe 25 000 zł pozostaje niejako na długi, które mogą w przyszłości się ujawnić.

O ile mama nie posiadała żadnych aktywów – nie była właścicielem ruchomości, nieruchomości, praw do lokalu, wówczas odpowiedzialność nie występuje. Odpowiedzialność przy dobrodziejstwie inwentarza jest do poziomu wysokości aktywów.

Dziedziczenie z tzw. dobrodziejstwem inwentarza wymaga jednak sporządzenia spisu inwentarza, który możecie Państwo zlecić komornikowi, który wówczas wymaga około 430 zł za 1 godzinę, albo przeprowadzić samemu i zwrócić się do sądu o jego zatwierdzenie.

Na Pani miejscu dążyłbym jedna do uzyskania zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »