Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby dziecko nie odziedziczyło długów po dziadku?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-08-01

Mój ojciec zmarł 16 grudnia 2016 roku. Zostawił po sobie tylko długi, więc odrzuciłam spadek. Parę tygodni później dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Urodziłam dziecko 22 września 2017 roku. Co zrobić, aby moje dziecko nie odziedziczyło długów po dziadku?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Z treści Pani pytania wynika, że w dniu 16 grudnia 2016 r. zmarł Pani ojciec, który pozostawił po sobie zadłużenie. Odrzuciła Pani spadek po ojcu. W dniu 22 września 2017 r. urodziła Pani dziecko. Zastanawia się Pani, jak uchronić dziecko przed odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Istotne znaczenie dla Pani ma data poczęcia dziecka. Wskazuje Pani, że dziecko urodziło się w dniu 22 września 2017 r., a śmierć Pani ojca nastąpiła w dniu 16 grudnia 2016 r. Należy zatem zauważyć, że jeżeli do poczęcia dziecka doszło po 16 grudnia 2016 r. Pani dziecko nie dziedziczy po swoim dziadku. Jeżeli natomiast dziecko zostało poczęte przed 16 grudnia lub 16 grudnia, wówczas dziedziczy ono po Pani ojcu.

Powyższe wynika wprost z treści art. 927 § 1 i 2 K.c., zgodnie z którymi nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.

Z moich wyliczeń wynika, że dziecko zostało poczęte po śmierci Pani ojca, aczkolwiek o ile tak nie było, proszę o wskazanie, wówczas uzupełnię opinię o konieczne przepisy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »