Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić z pismem o spłatę długu po zmarłej matce?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-10-13

Moja mama zmarła w 2004 roku, miała kredyt. Bank teraz upomniał się o odsetki i i spłatę. Majątek po zmarłej to dom, dostałem jego 1/3. Przyjąłem spadek, ale zaraz przekazałem swoja część siostrze. Minęło już 13 lat. Co mam zrobić z pismem o spłatę długu?

Z Pana pytania wynika, że nie odrzucił Pan spadku. Nie wiem jednak, czy przyjął Pan go wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza. Ale zakładam, że wprost. W takim wypadku odziedziczył Pan nie tylko majątek, ale także długi. Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Obecnie brak oświadczenia o odrzuceniu spadku oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale taki stan prawny obowiązuje dopiero od 2015 r. W roku, w którym Pan nabył spadek, brak oświadczenia oznaczał proste przyjęcie spadku.

Jednak tutaj na pomoc mogą przyjść przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jeżeli bank udzielił Pana matce kredytu, to jego roszczenie – jako związane z działalnością gospodarczą – przedawni się z upływem 3 lat od dnia wymagalności. Przy czym dniem wymagalności jest – w przypadku umów kredytu – dzień wypowiedzenia takiej umowy przez bank. Od tego dnia liczyć należy termin przedawnienia.

Powinien więc Pan ustalić, z jakiego okresu jest ów dług bankowy i kiedy doszło do jego wypowiedzenia, bo od tego właśnie momentu będzie biegł termin przedawnienia.

Może się więc zdarzyć, że dług się przedawnił i wówczas wystarczy, że powoła się Pan na przedawnienie. Jeśli jednak dług się jeszcze nie przedawnił – wówczas powinien Pan podjąć negocjacje z bankiem w sprawie rozłożenia zadłużenia na raty.

Z Pana pytania wynika, że nie odrzucił Pan spadku. Nie wiem jednak, czy przyjął Pan go wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza. Ale zakładam, że wprost. W takim wypadku odziedziczył Pan nie tylko majątek, ale także długi. Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Obecnie brak oświadczenia o odrzuceniu spadku oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale taki stan prawny obowiązuje dopiero od 2015 r. W roku, w którym Pan nabył spadek, brak oświadczenia oznaczał proste przyjęcie spadku.

Jednak tutaj na pomoc mogą przyjść przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jeżeli bank udzielił Pana matce kredytu, to jego roszczenie – jako związane z działalnością gospodarczą – przedawni się z upływem 3 lat od dnia wymagalności. Przy czym dniem wymagalności jest – w przypadku umów kredytu – dzień wypowiedzenia takiej umowy przez bank. Od tego dnia liczyć należy termin przedawnienia.

Powinien więc Pan ustalić, z jakiego okresu jest ów dług bankowy i kiedy doszło do jego wypowiedzenia, bo od tego właśnie momentu będzie biegł termin przedawnienia.

Może się więc zdarzyć, że dług się przedawnił i wówczas wystarczy, że powoła się Pan na przedawnienie. Jeśli jednak dług się jeszcze nie przedawnił – wówczas powinien Pan podjąć negocjacje z bankiem w sprawie rozłożenia zadłużenia na raty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Nieważność oświadczenia o odrzuceniu spadku

W maju 2016 r.* dowiedziałam się o powołaniu do spadku po zmarłym w 2013 r. kuzynie mojego nieżyjącego męża. Spadek jest obciążony długiem,...

Zabezpieczenie się przed dziedziczeniem długów

Jakie są możliwości zabezpieczenia się przed dziedziczeniem długów? Jestem jednym z trzech współwłaścicieli mieszkania. Rodzice mają 2/3 udziałów,...

Rozliczenie roczne po zmarłej mamie

Przed miesiącem zmarła mama. Jak wygląda sprawa rozliczenia rocznego podatku? Mama miała zawsze dopłatę. Czy teraz ten obowiązek przechodzi na rodzinę tj....

Jak odrzucić zadłużony spadek za siebie i dziecko?

Moi rodzice są po rozwodzie od wielu lat, nie utrzymuję kontaktu z ojcem. Kilka tygodni temu zmarł brat ojca. Jedynym jego spadkobiercą jest mój ojciec...

Żądanie spłaty zadłużenia po zmarłej po latach

Po 13 latach od śmierci mamy otrzymałam pismo z żądaniem spłaty jej zadłużenia w kwocie 3000 zł. Żadnych korzyści majątkowych po mamie nie...

Zobowiązania spadkobierców wobec poręczyciela kredytu osoby zmarłej

W tym roku zmarł mój tata. Dziedziczę po nim ja i moich dwóch braci oraz druga żona taty. Tata pozostawił po sobie zarówno aktywa jak i pasywa...

Niespłacona karta kredytowa w spadku

W 2015 roku zmarła moja mama, nie pozostawiając mi żadnego majątku. Dwa tygodnie temu okazało się, że ma niespłaconą kartę kredytową na kwotę kilku...

Dziedziczenie po przyrodnim bracie

Zmarł przyrodni brat mojej teściowej. Czy teściowa dziedziczy po nim, jeżeli tak, to czy może zrzec się prawa do tego spadku bez przyjeżdżania do Polski,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »