Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co z domem, który dziedziczę z pasierbicą?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-09-04

Mąż w testamencie zapisał mojej pasierbicy działkę i 1/4 domu, w którym razem mieszkaliśmy (a ja nadal mieszkam). Mieliśmy wspólnotę majątkową. Co teraz z domem, który dziedziczę z jego córką? Dodam, że ona nigdy tu nie mieszkała.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Pani pasierbica odziedziczyła tylko tę część majątku, która należała do Pani zmarłego męża, czyli 1/2 majątku dorobkowego Pani i męża, pozostała połowa z racji wspólności majątkowej należy bowiem do Pani.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W tej sytuacji pasierbica, dziedzicząc po Pani mężu, staje się współwłaścicielką wraz z Panią tego majątku, i nie będzie innego wyjścia, jak po prostu go podzielić.

Generalnie możliwości będą trzy: albo podział fizyczny, co w przypadku domu nie zawsze jest możliwe tak, aby wyszły z tego 2 połowy, albo przyznanie rzeczy jednej z osób z obowiązkiem spłaty drugiej osoby – i tu zdecydowanie, skoro Pani zamieszkuje w domu, a pasierbica nie – ma Pani pierwszeństwo w uzyskaniu na własność rzeczy z obowiązkiem spłaty pasierbicy, albo trzecia możliwość, czyli sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji i podzielenie się pieniędzmi – opcja ta jest  najmniej korzystna, gdyż sprzedaż odbywa się w drodze licytacji komorniczej, a koszty jej są duże.

Myślę, że w Pani przypadku nie będzie problemu z dobrowolnym podziałek, np. w drodze umowy notarialnej (wówczas będzie bardzo szybko) w taki sposób, że Pani otrzyma całość nieruchomość na własność z obowiązkiem spłaty udziału pasierbicy według umówionych cen.

Ponieważ jednak doszło tu do dziedziczenia testamentowego, to wspomnę jeszcze, że będzie Pani przysługiwał tzw. zachowek od pasierbicy, czyli prawo żądania określonej kwoty pieniężnej.

Mówi o tym art. 991 Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Pani jako małżonka byłaby powołana do spadku i udział Pani wynosiłby nie mniej niż 1/4, a może więcej, jeśli dziedziczyłaby Pani tylko z dzieckiem męża – wtedy dziedziczyłybyście Panie po 1/2 spadku, a więc wartość zachowku dla Pani odpowiadałaby powiedzmy 1/4 wartości spadku.

Tak więc kwestię zachowku też proponuję podnieść w rozmowach z pasierbicą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »