Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby druga żona nie mogła otrzymać rodzinnego majątku

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-05-14

Dwa lata temu zmarła moja teściowa. Teść posiada duży majątek i niedawno poznał nową kobietę, którą zamierza poślubić. Co można zrobić, aby ta kobieta nie miała nic do powiedzenia w sprawie majątku, jeżeli teść ją poślubi? W jaki sposób uniemożliwić dziedziczenie macosze?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną odpowiedzi na przedstawione przez Pana pytanie stanowi art. 1048 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z jego treścią: „Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia to umowa, na mocy której potencjalny spadkobierca zrzeka się dziedziczenia ustawowego po swym spadkodawcy.

Umowę tę zawierają z jednej strony potencjalny spadkobierca ustawowy, z drugiej zaś – jego przyszły spadkodawca.

Jak zatem Pan widzi, żeby zrzec się dziedziczenia za życia Pana teścia, musi między Pana teściem a jego nową żoną zostać spisana umowa notarialna.

Zrzeczenie się dziedziczenia nie pozbawia zrzekającego się zdolności dziedziczenia w ogóle.

Obejmuje ono, jak już napisałam, jedynie dziedziczenie ustawowe. Nie wyłącza zatem dziedziczenia testamentowego przez zrzekającego się. Zrzekający się może dziedziczyć na podstawie testamentu sporządzonego zarówno przed, jak i po zrzeczeniu się dziedziczenia (tak: uchwała Sądu Najwyższego z 15 maja 1972 r., sygn. akt II CRN 38/84, OSN 1972, Nr 11, poz. 197). Może też stać się zapisobiorcą testamentowym. Oznacza to, że nawet pomimo notarialnego zrzeknięcia się dziedziczenia druga żona Pana teścia będzie mogła po nim dziedziczyć, o ile ten powoła ją do dziedziczenia w testamencie. Jeżeli tego nie zrobi teściowa nic nie otrzyma.

Art. 1049 K.c. mówi, że:

„§ 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.”

Zrzeczenie się dziedziczenia wywołuje skutki prawne w chwili śmierci spadkodawcy (otwarcia spadku). Zrzekający się lub jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Nie mają też prawa do zachowku po spadkodawcy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zrzeczenie się dziedziczenia jest najskuteczniejszym sposobem, aby nie dziedziczyć po śmierci spadkodawcy. Zrzeczenie następuje w drodze umowy, stąd też do jej zawarcia niezbędna jest wola Pańskiego teścia oraz jego małżonki. Zrzec się dziedziczenia można w każdym czasie, a termin końcowy wyznacza chwila otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Jeżeli Pana teść i jego żona nie zgodzą się na taki wariant, to jedyne co może zrobić teść to rozdysponować swój majątek jeszcze za życia na rzecz dzieci w formie darowizn, spisania testamentu, w którym do dziedziczenia powoła tylko swoje dzieci lub spisanie z dzieckiem/dziećmi umowy dożywocia (przedmiotem tej umowy może być jedynie nieruchomość). Jednakże przepisanie majątku na rzecz dzieci w drodze testamentu lub umowy darowizny będzie rodzić u małżonki teścia prawo do zachowku po jego śmierci. Od wypłaty zachowku niestety ciężko się uchronić. Przy umowie o zrzeczenie się dziedziczenia oraz umowie dożywocia zachowek nie występuje. Jako ostatni wariant można wskazać, aby jeszcze przed zawarciem małżeństwa Pana teść przekazał swój majątek na rzecz swoich bliskich w drodze umowy darowizny. Zgodnie bowiem z § 3 art. 994 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »