Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-06-06
W styczniu zmarła moja mama, pozostawiając po sobie długi. Razem z mężem mojej mamy składam wniosek do sądu o odrzucenie spadku. Mąż mamy z poprzedniego małżeństwa ma dorosłą córkę. Czy ona dziedziczy długi po mojej mamie i powinna również odrzucić spadek? Czy we wniosku do sądu mąż mamy powinien dane swojej córki?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
Z chwilą odrzucenia spadku przez Panią, a także męża matki osoby dziedziczące po Państwu zmuszone będą do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Innymi słowy dopiero z chwilą, kiedy mąż matki odrzuci spadek, dla jego córki zacznie biec 6-miesięczny termin na złożenie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku. W składnym wniosku nie ma potrzeby jej podawać. Natomiast od dnia odrzucenia spadku przez męża matki będzie biegł dla córki termin, o którym moa powyżej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Komentarze (0):