Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Część domu po ojcu

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2015-04-23

Jestem jedynakiem. W 1991 r. zmarł mój ojciec. Wtedy przeprowadziliśmy się do nowego domu dla byłych pracowników. Przeliczano wtedy jakoś wartość domu i mama sama spłacała go w ratach. Jest wpisana jako właściciel w KW, nie ma mowy o ojcu. Jestem zameldowany w domu. Czy należy mi się jego część z części po ojcu?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Sam fakt przyznania ojcu domu i przeliczenia jego wartości nie wpływa na fakt, że to mama po śmierci ojca nabyła własność tej nieruchomości z majątku, który wówczas był już tylko jej majątkiem osobistym. Przynajmniej tak wynika z treści informacji, którą Pan przekazał. Jeśli w księdze wieczystej widnieje tylko Pana mama, to znaczy, że tylko ona zawarła umowę kupna–sprzedaży po śmierci ojca. W takim wypadku lokal nie wszedł w skład spadku po ojcu, ponieważ jego własność nabyta została już po jego śmierci. W tej sytuacji nie ma Pan prawa do domu z tytułu dziedziczenia po ojcu. Odziedziczy go Pan dopiero po swojej mamie.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z lakoniczności mojej odpowiedzi, ale proszę mi wierzyć, nie ma tu głębszego problemu do rozważenia. Natomiast chętnie sprawdzę, czy na etapie nabycia domu wszystko było prawidłowe. Proszę podać dokładną datę śmierci Pana taty oraz numer księgi wieczystej nieruchomości i sąd, w którym księga jest prowadzona. Sprawdzę, na jakiej podstawie i kiedy nastąpiło nabycie domu. Być może tutaj znajdziemy odpowiedź, czy w istocie lokal nie należał się obojgu rodzicom.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »