Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy dziecko może zrzec się spadku?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-09-21

Zmarł ojciec biologiczny mojego adoptowanego dziecka, który miał spore długi. Czy moje dziecko coś po nim dziedziczy? Jeśli tak, to czy dziecko może zrzec się spadku? Czy dziecko ma prawo do renty po biologicznym ojcu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Z treści Pani pytania wynika, że zmarł biologiczny ojciec Pani dziecka. Biologiczny ojciec miał długi. Zastanawia się Pani, czy dziecko je dziedziczy.

Odpowiedzi na Pani pytanie należy poszukiwać w treści art. 121 K.r.o., zgodnie z którym przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego.

Ustają prawa i obowiązki Pani dziecka jako przysposobionego względem swojego biologicznego ojca. W świetle prawa Pani dziecko jako przysposobione przez innego mężczyznę, dla swojego biologicznego ojca jest osobą obcą, a zatem nie wchodzi do kręgu spadkobierców po swoim biologicznym ojcu.

Jeżeli chodzi o rentę rodzinną to obawiam się, że z uwagi na fakt, iż przysposobienie miało miejsce przed śmiercią ojca biologicznego, dziecku nie należy się renta rodzinna, albowiem jak już wspomniałem, w świetle prawa dziecko jest osobą obcą wobec swojego ojca.

Nie można jednak wykluczyć innej interpretacji przepisów, a pomoc w tym zakresie przedstawił Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 25 lipca 1975 r., sygn. akt V UZP 1/75, w którego tezie wskazano, iż „przysposobienie – zarówno pełne, jak i niepełne – dziecka pobierającego rentę rodzinną po rodzicach naturalnych na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. 1968 r. Nr 3, poz. 6 ze zm.) nie powoduje ustania ani zawieszenia prawa do tej renty”.

Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, iż mowa jest o dziecku już pobierającym rentę rodzinną, co nie zmienia faktu, że można próbować powoływać się na ten pogląd na zasadach analogii i wskazywać na uszczuplenie praw Pani dziecka w porównaniu do ww. sytuacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »