Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy jeden spadkobierca może wynająć wspólny dom?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-03-24

Jest nas troje rodzeństwa, posiadamy dom po rodzicach, teraz chcemy go wynająć. Jaką mamy spisać umowę między sobą, aby tylko jeden spadkobierca był wynajmującym i on rozliczał się z przychodów najmu z urzędem skarbowym? Nie posiadamy jeszcze tytułu prawnego do domu.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

W opisanym stanie sprawy konieczne jest podjęcie dwóch niezbędnych kroków prawnych:

  1. uregulowanie tytułu prawnego do nieruchomości, abyście legitymowali się Państwo odpowiednim dokumentem w tym zakresie,
  2. zawarcie umowy quod ad usum wskazującej zasady, zgodnie z którymi jedno z Państwa otrzyma zgodę na samodzielne dysponowanie nieruchomością w celu wynajmowania jej.

Sposób realizacji powyższego przedstawia się następująco.

Ad 1. W celu uzyskania dokumentu stanowiącego tytuł prawny w opisanej sprawie należy przeprowadzać stwierdzenie nabycia stadku po rodzicach. W tym celu należy złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku pod rodzicach. W razie potrzeby – służę przygotowaniem projektu wniosku. W efekcie końcowym sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po rodzicach i to będzie stanowiło Państwa (Pani i rodzeństwa) tytuł prawny do nieruchomości. na podstawie którego legitymuje się jako jej współwłaścicieli w takich częściach. jak to będzie wykazane w postanowieniu. Po otrzymaniu postanowienia należy także niezwłocznie zgłosić spadek do urzędu skarbowego celem uzyskania decyzji lub zaświadczenia o zwolnieniu z podatku. To ważne, aby nie odkładać tej czynności, bo wykonana po terminie spowoduje obowiązek zapłaty podatku na ogólnych zasadach.

Ad 2. Mając już postanowienie i załatwioną sprawę podatku spadkowego w US – możecie Państwo zawrzeć umowę o użytkowaniu przez współwłaścicieli (quod ad usum) – co do istoty jest to umowa, która wydziela określane części nieruchomości do samodzielnego korzystania i posiadania przez określonych w niej współwłaścicieli. Może to jednak dotyczyć także jednego współwłaściciela, gdy pozostali tak się zgodzą i postanowią. Należy w niej także zawrzeć wszelkie ustalenia względem prawa do wynajmu przez tą wskazaną osobę oraz obowiązków i praw związanych z rozliczeniami podatkowymi jak i innymi opłatami i formalnościami. Umowa nie musi mieć formy aktu notarialnego, jednak w celu niestwarzania dyskusji, kiedy ja zawarto i kto ją podpisał – warto notarialnie poświadczyć podpisy i datę jej zawarcia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »