Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mamy spłacić siostry osoby sprzedającej nam dom?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-07-24

Kopiliśmy na raty 1/2 domu bliźniaczego od osoby, która otrzymała go w darowiźnie w 1988 roku od rodziców. Rodzice zmarli – matka w 2006 roku, ojciec w 2012 roku. Sprzedawca niedawno sam zmarł, ale miał dwie siostry. Czy darowizna ta wchodzi w skład masy spadkowej po zmarłym i czy powinnyśmy spłacić te siostry?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Absolutnie nie musi Pani nic nikomu płacić ani nikogo spłacać.

Jak wynika z art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny”.

Jak wynika z powyższego, spadkobiercy poprzedniego właściciela nieruchomości mogliby żądać od Pani i Pani męża spłaty w formie zachowku ale tylko pod warunkiem, że otrzymalibyście Państwo od tej osoby dom w darowiźnie. Państwo natomiast ten dom kupili, a to wyłącza jakiekolwiek roszczenia spadkobierców zmarłego o spłatę od Pani i Pani męża. 

W kwestii zachowku należy wziąć pod uwagę oprócz art. 991 K.c. także inne przepisy K.c., w szczególności art. 994, 1000 i 1001.

Według art. 993 K.c.: „przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów ani poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę”.

Zgodnie z art. 994 § 1 K.c.: „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Jak Pani widzi, wszystkie przepisy dotyczące zachowku mówią o darowiźnie, a nie sprzedaży. 

Co się zaś tyczy spłaty po zmarłych rodzicach poprzedniego właściciela, to do takiej spłaty zobowiązany był on po śmierci swoich rodziców na rzecz swojego rodzeństwa. Pani i Pani męża kwestia zachowku po byłym właścicielu domu absolutnie nie dotyczy. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kto dostanie majątek po zmarłym ojczymie?

Dwa miesiące temu zmarł mój ojczym. Był bezdzietny i nie pozostawił testamentu. Jego rodzeństwo to dwóch żyjących braci. Kto dostanie majątek po...

Czy dziadek po śmierci babci może mi przepisać nieruchomość?

Moja babcia zmarła miesiąc temu. Czy dziadek będzie mógł teraz przepisać mi ich wspólny dom? Dziadkowie mieli dwóch synów: mój ojciec żyje, jego brat...

Czy mogę nadal wynajmować lokal po śmierci żony?

Moja zmarła właśnie żona wynajmowała lokal użytkowy od wspólnoty mieszkaniowej. Umowa jest na nią, ale wspólnie dokonaliśmy wielu inwestycji w tym...

Dziedziczenie z macochą, jaki udział dla dziecka?

Zmarł mój ojciec. Pozostało po nim mieszkanie warte około 80 tys. zł. Ojciec miał drugą żonę. Chciałbym wiedzieć: jaki udział mi przypada, jakie są...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »