Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę spłacić rodzeństwo?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-08

Za życia rodziców dostałam dom i pole wraz z rodzeństwem, które się później wyprowadziło. Teraz rodzeństwo chce spłaty za remonty sprzed 20 lat. Ja zaraz po ślubie aktem notarialnym przepisałam wszystko na męża. Czy muszę spłacić rodzeństwo?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż Pani rodzeństwo tak samo jak Pani jest współwłaścicielem nieruchomości, co powoduje, że każde z Państwa ma takie samo prawo do nieruchomości. Powyższe jest o tyle istotne, o ile stosownie do treści art. 207 Kodeksu cywilnego pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Każde z Państwa może także żądać zniesienia współwłasności (art. 210 § 1 zdanie 1). O ile rodzeństwo wystąpiłoby z wnioskiem o zniesienie współwłasności, o tyle musiałaby się Pani liczyć z koniecznością spłaty uwzględniającej nie tylko nakłady na nieruchomość, lecz także wartość samej nieruchomości. W mojej ocenie winna Pani zatem rozważyć, co jest dla Pani korzystniejsze, tj. spłata rodzeństwa z tytułu nakładów na dom, które to nakłady winien ocenić biegły celem oszacowania, o ile w chwili obecnej powodują wzrost nieruchomości, czy też tzw. pełne zniesienie współwłasności zmierzające do przyznania wyłącznie Pani prawa własności nieruchomości, z tą różnicą, że kwota spłaty na rzecz współwłaścicieli może być znaczenie, ale to znaczenie wyższa aniżeli żądanie zwrotu nakładów.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Osobiście uważam, że powinna Pani spróbować dowiedzieć się, jaka jest wartość nakładów czynionych przez rodzeństwo – w tym celu należałoby zlecić wykonanie operatu rzeczoznawcy majątkowemu – i ustalić, jaka jest wartość całej nieruchomości. Wówczas poweźmie Pani wiedzę, o jakich nakładach można mówić, a także o jakich spłatach można mówić w przypadku zniesienia współwłasności na mocy art. 210 § 1 zdanie 1.

Na Pani miejsc zatem dążyłbym do porozumienia się z rodzeństwem w ten sposób, że Pani spłaci ich nakłady, ale oni przeniosą na Panią swoje udziały w nieruchomości. Wówczas zaoszczędzi Pani, jak mogę domniemywać, spore pieniądze, bowiem nakłady zapewne są mniejsze aniżeli wartość ich udziałów w nieruchomości. Zapewne ich nakłady nie były zbyt wysokie, co pozwala Pani zaoszczędzić sporo pieniędzy i nabyć na własność całą nieruchomość.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »