Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy prawidłowo odrzuciliśmy spadek?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-12-20

Brat zmarł w styczniu 2015 r. Zostawił spadek w postaci długu – niespłaconej pożyczki. Jedynym spadkobiercą jest bezdzietny syn, który odrzucił spadek. Brat miał liczne rodzeństwo (żyję tylko ja i siostra), jak również bratanków i siostrzeńców – dzieci zmarłego rodzeństwa. O odrzuceniu spadku przez głównego spadkobiercę dowiedziałem się w styczniu 2017 r., gdyż firma ściągająca długi poinformowała mnie, że jestem zobowiązany do spłaty zadłużenia po bracie. Zorientowałem się więc, że syn zmarłego musiał spadek odrzucić. Zresztą to potwierdził, wysyłając do mnie w styczniu br. kopię aktu notarialnego o odrzuceniu spadku. W związku z tym ja i moje dzieci odrzuciliśmy spadek, uznając, że możemy to zrobić, bo od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o odrzuceniu spadku przez syna zmarłego brata, nie minęło 6 miesięcy. Czy postąpiliśmy słusznie i prawidłowo odrzuciliśmy spadek i czy nie ciąży na nas odpowiedzialność za dług zmarłego, który zmarł jeszcze pod rządami starych przepisów spadkowych?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) – najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  1. Najpierw dzieci i małżonek spadkodawcy;
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci, wnuki, prawnuki spadkodawcy;
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) – gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje;
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może on lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
  8. Na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

W takiej samej kolejności następuje odrzucenie spadku.

Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku, i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności.

Zatem w pierwszej kolejności spadek powinien był odrzucić syn zmarłego. Z opisu wynika, że syn tak właśnie postąpił, a więc spadek przeszedł na dalszych spadkobierców. Jeżeli zmarły nie miał żony, to spadek ten przeszedł na rodziców, rodzeństwo i ich dzieci. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1 K.c.). Zatem odrzucając spadek w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan, że może być spadkobiercą, zarówno w imieniu własnym, jak i dzieci – postąpił Pan jak najbardziej słusznie i zgodnie z prawem. Przepis art. 1015 § 1 K.c. nie zmienił się i zarówno w 2015 r., jak i obecnie brzmi tak samo.

W odpowiedzi zatem na otrzymane pismo w sprawie długu brata powinien Pan odpisać, iż w świetle prawa nie jest Pan jego spadkobiercą (ani Pana dzieci), bowiem odrzucił Pan wraz z dziećmi spadek po nim. Do takiego pisma powinien Pan załączyć kopię potwierdzenia odrzucenia spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy dziecko dziedziczy po ojcu dług w funduszu alimentacyjnym?

Pobierałam na córkę alimenty z funduszu alimentacyjnego. W roku 2015 zmarł jej ojciec, który oczywiście nie spłacił zaległości. Czy przyjmując...

Procedura odrzucenia spadku przez dalszych krewnych

Sprawa dotyczy procedury odrzucenia spadku przez dalszych krewnych. Dowiedziałam się, że mój kuzyn zmarł i nie spłacił pożyczki w banku (bez...

Odrzucenie spadku po ojcu przez syna i jego dzieci

Mój syn wystąpił o odrzucenie spadku po zmarłym w ubiegłym roku ojcu, a moim byłym mężu (mieliśmy rozdzielność majątkową,...

Szanse na uniknięcie płacenia wierzytelności po zmarłej

Moja mama zmarła w marcu 2015 r., nie złożyłem oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie, bo mama nie zostawiła żadnego majątku....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »