Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy rodzeństwu zmarłego męża należy się zachowek?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-16

W 2003 r. matka mojego męża przeniosła na niego tytułem darmowym prawo do swojego całego majątku. Pół roku wcześniej na każde z rodzeństwa męża uczyniła darowiznę pieniężną w kwocie 10 tys. zł. Mój mąż zmarł w 2011 r., a teściowa w 2016 r. Dzieci i synowa teściowej domagają się ode mnie zachowku. Czy ich roszczenie jest zasadne?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W tej sytuacji należałoby się zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, czy roszczenie o zachowek należy do tzw. długów spadkowych. W mojej ocenie zasadnym jest oparcie się o pogląd wyrażony przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 1906/11, zgodnie z którym: „Wobec tego niewypłacony zachowek (roszczenie) jest zatem długiem spadkowym na podstawie art. 7 ust. 1 u.p.s.d., a zapłacony zachowek na podstawie art. 7 ust. 3 u.p.s.d. W obu przypadkach pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.”

Powyższe jednak miałoby rację bytu wówczas, gdyby mąż zmarł po rodzicach. W omawianym przypadku mąż zmarł jednak przed rodzicami, co powoduje, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Na dzień śmierci mąż nie był zobowiązany do zapłaty zachowku, bowiem teściowa jeszcze żyła, a zatem nie można było dochodzić zachowku. Powyższe wynika wprost z treści art. 922 § 1 K.c.

Z uwagi na to, w mojej ocenie, nie możne Pani, jako żona (spadkobierca) po swoim mężu, odpowiadać za zobowiązanie, które w chwili śmierci męża jeszcze nie występowało.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Darowizna mieszkania wnukom a zachowek dla córki

W 1999 r.* rodzice w akcie darowizny podarowali dwóm wnukom mieszkanie. Cztery lata temu zmarła mama, rok temu zmarł tata. Miałam dwóch braci, obaj nie...

Pominięcie w testamencie a należny zachowek

Moja ciocia i mój ojciec zapisali mi w testamencie cały swój spadek. Ciocia oddzielnie i ojciec też oddzielnie. Jest jeszcze mój brat, którego...

Mieszkanie zapisane w testamencie wnukowi a prawo do zachowku dla córki

Moja mama jest właścicielką mieszkania. Ostatnio poinformowała mnie, że sporządziła u notariusza testament, w którym mieszkanie zapisuje wnukowi...

Jak przekazać mieszkanie żeby nie płacić zachowku?

Pozostało mi niewiele czasu, jestem nieuleczalnie chora, dlatego chciałabym przekazać córce mieszkanie własnościowe, tak by nie płaciła zachowku drugiej...

Prawo do zachowku syna z pierwszego małżeństwa

Zmarł mój teść. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszą żoną miał syna, z drugą nie miał dzieci. Rok przed śmiercią teść sprzedał działkę...

Dochodzenia zachowku przez pominięte dziecko

Mój mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa, z którą nie jesteśmy w najlepszych stosunkach. Z naszego związku mamy dwoje dzieci. Czy...

Wyliczenie zachowku dla rodzeństwa

Matka zmarła pół roku temu, nie pozostawiła żadnego majątku, ale 12 lat temu darowała mi mieszkanie. Wartość mieszkania wpisana w akcie notarialnym...

Wartości nieruchomości a wyliczenie zachowku

Mąż ma dzieci z pierwszego małżeństwa. W zeszłym roku przekazał mi, swojej drugiej żonie, w darowiźnie dom. Rozumiem, że w razie jego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »