Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy siostrom zmarłego należy się majątek po nim?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-12-19

Zmarł wujek, ciocia pozostawała z nim w małżeństwie 35 lat. Przed zawarciem małżeństwa wujek wybudował dom, kupił działki budowlane , posiadał konta, na które wpłacał pokaźne sumy, również w trakcie trwania małżeństwa. Wujek zmarł, nie pozostawiając testamentu. Małżeństwo jest bezdzietne. Rodzina wujka (dwie siostry i ich potomkowie) twierdzą , iż należy się im 50% całego majątku. Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii prawnej. Drugie pytanie – czym różni się darowizna od darowizny dożywotniej?

Niestety rodzina wujka ma rację. Zgodnie z art. 932 Kodeksu cywilnego w przypadku braku dzieci (zstępnych) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W sytuacji braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Tak więc w przedstawionej przez Panią sprawie, skoro wujek nie miał dzieci i, jak zakładam, jego rodzice też nie żyją, to spadek po nim przypadnie w połowie żonie, a w połowie rodzeństwu męża. W skład spadku po mężu wejdzie cały jego majątek osobisty, czyli to, co zdobył przed zawarciem małżeństwa oraz w trakcie małżeństwa z ciocią.

Co się tyczy Pani drugiego pytania, to nie ma takiej umowy jak darowizna dożywotnia. Rozumiem, że chodzi Pani o umowę dożywocia, w przypadku zawarcia której przeniesienie własności nieruchomości nastąpi w chwili śmierci dożywotnika, czyli osoby darującej nieruchomość, natomiast w przypadku zawarcia zwykłej umowy darowizny przeniesienie własności następuje w chwili zawarcia tej umowy. Przy umowie darowizny występuje kwestia ewentualnego zachowku dla zstępnych, małżonka lub rodziców darującego nieruchomość od obdarowanego, natomiast przy umowie dożywocia kwestia zachowku nie występuje. Po trzecie umowa darowizny zwykle nie nakłada na obdarowanego żadnych obowiązków (choć można zastrzec np. dożywotnią służebność mieszkania w tej nieruchomości dla darczyńcy). Natomiast umowa dożywocia nakłada na obdarowanego różne obowiązki względem darczyńcy, np. opieki, pomocy w chorobie, zapewnienia opału na zimę itp.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Prawo do spadku po bezdzietnym kawalerze

Kto ma prawo do spadku po zmarłym przed 3 miesiącami bezdzietnym kawalerze? Jego rodzice nie żyją od 5 lat, a jego jedyny brat (nie miał sióstr) zmarł...

Wynajem lokali użytkowych po zmarłym przed zakończeniem postępowania spadkowego

Mam pytanie z zakresu prawa spadkowego i procedury podatkowej – podatku dochodowego i VAT. Mój starszy brat był właścicielem 4 lokali...

Spadek po dziadku na ojca i spadek po ojcu na dzieci

Sprawa dotyczy spadku po moim dziadku. Mienie jest wciąż zapisane na mojego dziadka. Chodzi o działki pod zabudowę. Mój ojciec niestety nie żyje. Mam...

Jedyny spadkobierca i zarazem dłużnik alimentacyjny

Zmarła właścicielka mieszkania. Jedynym spadkobiercą jest jej syn, który ma dwoje dzieci. Problem polega na tym, że wobec dzieci jest on dłużnikiem...

Jakie trzeba dopełnić formalności po śmierci mamy?

Jakie trzeba dopełnić formalności po śmierci mamy? Nie zostawiła testamentu. Jestem jedynym synem (mam żonę i dziecko). Mama ma jeszcze żyjącą...

Dziedziczenie po mężu gdy nie mamy dzieci

Mój mąż ze swoją siostrą posiadają wspólnie mieszkanie, które otrzymali w darowiźnie od matki. Było to jeszcze przed naszym ślubem. Teściowa żyje...

Zasiedzenie majątku spadkowego

Właścicielem nieruchomości, czyli domu i pola (5 ha) w dokumentach nadal  jest mój dziadek, który nie żyje od 35 lat. Umarł,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »