Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy siostrom zmarłego należy się majątek po nim?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-12-19

Zmarł wujek, ciocia pozostawała z nim w małżeństwie 35 lat. Przed zawarciem małżeństwa wujek wybudował dom, kupił działki budowlane , posiadał konta, na które wpłacał pokaźne sumy, również w trakcie trwania małżeństwa. Wujek zmarł, nie pozostawiając testamentu. Małżeństwo jest bezdzietne. Rodzina wujka (dwie siostry i ich potomkowie) twierdzą , iż należy się im 50% całego majątku. Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii prawnej. Drugie pytanie – czym różni się darowizna od darowizny dożywotniej?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Niestety rodzina wujka ma rację. Zgodnie z art. 932 Kodeksu cywilnego w przypadku braku dzieci (zstępnych) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W sytuacji braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Tak więc w przedstawionej przez Panią sprawie, skoro wujek nie miał dzieci i, jak zakładam, jego rodzice też nie żyją, to spadek po nim przypadnie w połowie żonie, a w połowie rodzeństwu męża. W skład spadku po mężu wejdzie cały jego majątek osobisty, czyli to, co zdobył przed zawarciem małżeństwa oraz w trakcie małżeństwa z ciocią.

Co się tyczy Pani drugiego pytania, to nie ma takiej umowy jak darowizna dożywotnia. Rozumiem, że chodzi Pani o umowę dożywocia, w przypadku zawarcia której przeniesienie własności nieruchomości nastąpi w chwili śmierci dożywotnika, czyli osoby darującej nieruchomość, natomiast w przypadku zawarcia zwykłej umowy darowizny przeniesienie własności następuje w chwili zawarcia tej umowy. Przy umowie darowizny występuje kwestia ewentualnego zachowku dla zstępnych, małżonka lub rodziców darującego nieruchomość od obdarowanego, natomiast przy umowie dożywocia kwestia zachowku nie występuje. Po trzecie umowa darowizny zwykle nie nakłada na obdarowanego żadnych obowiązków (choć można zastrzec np. dożywotnią służebność mieszkania w tej nieruchomości dla darczyńcy). Natomiast umowa dożywocia nakłada na obdarowanego różne obowiązki względem darczyńcy, np. opieki, pomocy w chorobie, zapewnienia opału na zimę itp.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »