Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy świadkowie sporządzenia testamentu muszą być obecni na jego odczytaniu?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-02-20

Czy świadkowie sporządzenia testamentu muszą być obecni na jego odczytaniu w sądzie?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Jak rozumiem, pyta Pan o tzw. otwarcie i ogłoszenie testamentu. Ono dotyczy jedynie testamentów, które mają formę pisemną, albowiem w przypadku testamentu ustnego, który nie został spisany, nie stosuje się wymienionego postępowania (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 1 kwietnia 1955 r., IV CR 2001/54). Jeżeli jednak taki testament został sporządzony zgodnie z przepisami prawa materialnego, to otwarciu podlega protokół tego testamentu. Kwestie te reguluje art. 649 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że:

„§ 1. Sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy.

§ 2. O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.”

Tak więc chociaż sądowe otwarcie i ogłoszenie testamentu odbywa się na posiedzeniu jawnym, to o jego terminie nie zawiadamia się osób zainteresowanych (chyba że osoba zainteresowana zgłosi takie żądanie). Mogą one jednak być obecne przy tej czynności, jeżeli chcą. Świadkowie testamentu, który miał formę pisemną, nie są też osobami zainteresowanymi.

Reasumując przy otwarciu i ogłoszeniu testamentu nie muszą być obecni świadkowie jego sporządzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »