Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy testament napisany przed śmiercią jest ważny?

Autor: Marek Gola

Mój tata zmarł 6 lat temu, przepisał wszystko na brata (mam dwóch, w tym jeden z drugiego małżeństwa taty i to właśnie on dziedziczył spadek. Drugi brat złożył pozew o zachowek. Niestety pierwszy brat zmarł, więc sprawa się nie odbędzie. Brat, umierając, kilka godzin przed śmiercią w szpitalu podpisał lub napisał (tego jeszcze nie wiem) testament na dziecko brata, bo na to go brat namówił. Czy taki testament jest ważny i czy to znaczy, że ani matka tego brata, ani ja jako siostra nie dziedziczymy po synu i bracie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy testament napisany przed śmiercią jest ważny?

Czy testament napisany odręcznie w szpitalu przed śmiercią jest ważny?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Należałoby się bowiem zastanowić, jakie leki przyjmował brat, a także czy po lekach był świadomy tego, co czyni. Bez wątpienia w toku postępowania nie obyłoby się bez opinii biegłego lekarza z odpowiedniej specjalizacji na okoliczność ustalenia, czy leki przyjmowane przez brata w jakikolwiek sposób ograniczały jego zdolność do postrzegania rzeczywistości, czy wpływały na swobodę wyrażania woli.

Powyższe ma bowiem znaczenie z uwagi na treść art. 82 Kodeksu cywilnego, gdyż nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Zobacz również: Fundusz własności pracowniczej PKP a podatek

Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli

Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu:

„Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli" nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości. Całkowity brak świadomości, jeżeli wystąpi, charakteryzuje się zupełną niemożnością działania, a zatem problem oświadczenia czegokolwiek w ogóle nie może wchodzić w rachubę.„Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli" nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania" (wyrok SN z dnia 7 lutego 2006 r., IV CSK 7/05, LEX nr 180191; por. też wyrok SN z dnia 27 lipca 2010 r. II CSK 147/10, LEX nr 621139; tak samo w uzasadnieniu postanowienia z dnia 30 kwietnia 1976 r., III CRN 25/76, OSP 1977, z. 4, poz. 78” (B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, Komentarz do art. 82 Kodeksu cywilnego).

Reasumując, sprawa na pewno będzie bardzo ciężka, ale bez wątpienia nie jest Pani na przegranej pozycji z góry. Zachodzi zatem pytanie, jakie leki przyjmował brat w chwili sporządzenia testamentu i czy był świadomy tego, co robi.

Zobacz również: Jak długo ważny jest testament?

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl