Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowego po ojcu, gdy żyje jeszcze mama?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-07-25

Przed miesiącem zmarł nasz ojciec. Przy życiu pozostaje mama (i ma się dobrze). Jest nas troje rodzeństwa, wszyscy jesteśmy pełnoletni. Czy konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po ojcu, czy też można odczekać z postępowaniem, do czasu śmierci mamy, by jednorazowo uregulować sprawy własnościowe po obojgu i tym samym oszczędzić kosztów, czasu i formalności. Jest co do tego pełna zgoda wszystkich zainteresowanych.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Istotne dla Pani i Pani bliskich znaczenie ma data śmierci ojca, albowiem zastosowanie znajdą nowe przepisy dotyczące przyjęcia spadku i bierności w terminie 6 miesięcy od dnia powołania do spadku. W chwili obecnej, jeżeli nie złożycie Państwo oświadczenia o przyjęciu, względnie odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy zgodnie z przepisami, z mocy prawa dojdzie do nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co będzie nakładało na Państwa obowiązek sporządzenia spisu inwentarza.

Spis inwentarza możecie Państwo zlecić komornikowi (osobiście odradzam z uwagi na koszta takich czynności ponad 400 zł za 1 godz. pracy komornika), względnie dokonać samodzielnie spisu inwentarza i wnosić o jego zatwierdzenie przez sąd.

Zgodnie z art. 53 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji: „Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę plus VAT, co daje kwotę około 480 zł za godzinę pracy.

Reasumując, nie ma prawnego obowiązku przeprowadzania postępowania spadkowego po ojcu, jednakże, o ile postępowanie takie nie zostanie przeprowadzone, dla jasności sytuacji prawnej proszę sporządzić spis inwentarza po ojcu i złożyć przez każde z Państwa podpis pod nim.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spadek, sprzedaż, darowizna – własne cele mieszkaniowe

Moje pytanie dotyczy spadku, sprzedaży i darowizny. W 2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił po sobie testamentu. W skład spadku po nim...

Mama twierdzi, że środki finansowe ojca nie podlegają spadkowi

Zmarły ojciec był całkowicie ubezwłasnowolniony. Mama była opiekunem prawnym. Wspólnie zgromadzili na kontach znaczącą sumę pieniędzy oraz posiadają...

Jak uzyskać dokument potwierdzający udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym?

Mój mąż odziedziczył po swoim ojcu część gospodarstwa rolnego. Na nakazie płatniczym do dnia dzisiejszego widnieje jednak matka męża, albowiem na nią...

Odrzucenie spadku przez uprawnionych sposobem przekazania majątku spadkowego jednej osobie

Moja mama i brat chcą zrezygnować ze swojej części spadku po śmierci taty na moją rzecz. Do podziału na nas troje jest połowa mieszkania...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »