Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zły adres wywołuje jakieś skutki prawne w sprawie spadkowej?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-04

Od 12 lat mieszkam w UK. Rok temu zmarła siostra mojej mamy, która pozostawiła mieszkanie własnościowe. Sprawa spadkowa trafiła do sadu i przez przypadek dowiedziałam się, że do sadu został podany jako mój adres mojej mamy, gdzie nie jestem zameldowana, a ja podawałam adres z UK. Prosiłam o zmianę pełnomocnika (prawnika). Nie otrzymywałam więc żądnej korespondencji i dowiedziałam się dopiero teraz, że wyrok już zapadł (nie jest jeszcze prawomocny). Czy w tej sytuacji zły adres wywołuje jakieś skutki prawne? Co powinnam teraz zrobić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że zgodnie z przepisami K.p.c. sprawa o stwierdzenie nabycia spadku jest rozpatrywana w trybie nieprocesowym, a to z kolei powoduje, że mamy do czynienia z postanowieniem kończącym sprawę, a nie z wyrokiem. Powyższe jednak nie ma dla Pani istotnego znaczenia, a jedynie pozwalam sobie na ww. uwagę z uwagi na fakt, iż posługuje się Pani zwrotem „wyrok”.

Jako uczestniczka postępowania zamieszkująca poza granicami kraju powinna Pani znać art. 11355 K.p.c. Zgodnie z tym przepisem „strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej. W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem”.

Z uwagi na powyższe sąd nie miał obowiązku doręczać Pani pismo na adres zamieszkania w Wiejskiej Brytanii. Zachodzi jednak pytanie, dlaczego doręczał pisma na adres Pani mamy, skoro miała Pani pełnomocnika? Sąd winien doręczać pisma na adres pełnomocnika, a ten winien pisma te skanować i wysyłać do Pani wiadomości, by mogła się Pani z pismami zapoznać i ewentualnie wskazać swoje zastrzeżenia.

W chwili obecnej jeżeli nie zna Pani treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po cioci, może Pani zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta Sądu rozpoznającego sprawę i zapytać, jakie jest rozstrzygniecie. Jeżeli nie będzie się Pani z nim zgadzała, może Pani złożyć wniosek o uzasadnienie. Wniosek o uzasadnienie może także złożyć Pani pełnomocnik.

Rekapitulując, sąd nie miał obowiązku doręczać Pani pism do UK, ale miał obowiązek doręczać pisma Pani pełnomocnikowi, a ten winien był przesyłać te pisma dalej do Pani celem zajęcia stanowiska. Proszę zatem jutro zadzwonić do sądu, podać swoje nazwisko i nazwisko oraz imię zmarłej cioci i poprosić o odczytanie postanowienia. Jeżeli nie będzie się Pani z nim zgadzała, proszę wymóc na pełnomocniku złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »