Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy dziedziczę z przyrodnim rodzeństwem?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-10-07

Moja mama zmarła 15 lat temu, ojciec 18. W trakcie trwania małżeństwa mama zakupiła tylko na swoje nazwisko dom i działkę. Jestem jedyną córką mamy, ale miała ona jeszcze dwie pasierbice – córki ojca, które adoptowała. Czy dziedziczę po mamie sama, czy razem z przyrodnim rodzeństwem? Czy dziedziczy po moich rodzicach też mój mąż?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W opisanej przez Pani sprawie będziemy mieć do czynienia z dziedziczeniem ustawowym po Pani rodzicach, ponieważ nie pozostawili oni testamentów. Stosownie do obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego:

„Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Jednakże spadkobranie ustalane będzie oddzielnie po Pani mamie oraz oddzielnie po Pani tacie. Po ojcu spadkobiercami są: mama oraz troje dzieci, każdy ze spadkobierców odziedziczył spadek w częściach równych, czyli po 1/4 udziału. W skład spadku po ojcu wszedł cały jego majątek osobisty + 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim.

Po śmierci mamy jedyną spadkobierczynią jest Pani (o ile Pani mama za życia nie przysposobiła pasierbic). W skład spadku po mamie wszedł jej majątek osobisty (w tymi udział odziedziczony po Pani ojcu) + 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim, który został nabyty z ojcem pod czas trwania ich małżeństwa.

Co się tyczy nieruchomości kupionych przez Pani mamę na swoje nazwisko w trakcie trwania małżeństwa, to wchodzi ona do majątku wspólnego małżeńskiego Pani rodziców.

Inaczej byłoby tylko wówczas, jeżeli między Pani rodzicami panowałaby rozdzielność majątkowa (intercyza) albo dana nieruchomość kupiona byłaby za pieniądze z majątku osobistego (odrębnego) Pani mamy.

Reguła zapisana w art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest taka, że przedmioty majątkowe nabyte (przede wszystkim kupione) w trakcie małżeństwa przez oboje małżonków lub przez każdego z nich z osobna tworzą ich majątek wspólny (dorobkowy). Co się tyczy dziedziczenia Pani męża, to nie dziedziczy on po Pani rodzicach niczego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »