Kategoria: Dział spadku

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział mieszkania na dzieci a staranie o zachowek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2014-07-30

Jestem osobą całkowicie niezdolną do pracy decyzją ZUS. Opiekuję się ojcem od wielu lat. Mój ojciec ma 76 lat i jest schorowany. Moje rodzeństwo, brat i siostra od 2000 r. mieszkają za granicą i nam nie pomagają. Ojciec jednak podzielił swoje mieszkanie między nas dzieci po równo, czyli po 1/3. Ja uważam, że należy mi się więcej – 2/3. Czy będę mógł się starać o zachowek od rodzeństwa? 

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Uprawnionymi do zachowku są także osoby, które zostały powołane do spadku, jeżeli nie uzyskały one w wyniku tego powołania należnego im zachowku w całości; przysługuje im roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do jego uzupełnienia”.

Skoro zatem Pana ojciec podzielił swój majątek pomiędzy troje dzieci i każdemu będzie się należało po 1/3, to niestety nie może się Pan domagać zachowku od braci. Zachowek należałby się Panu tylko wówczas, gdyby albo nie otrzymałby Pan nic ze spadku po ojcu, albo otrzymałby Pan mniej niż należny Panu zachowek, czyli 2/3 od udziału w spadku wynoszącego 1/3.

Przedstawię to Panu na przykładzie: majątek Pana ojca to 300. Każdy z synów otrzymuje po 100. W tej sytuacji mógłby Pan domagać się zachowku od braci w sytuacji, gdyby albo nie otrzymałby Pan nic w spadku, czyli 0, albo otrzymałby Pan mniej niż 2/3 tej sumy, czyli około 67.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »