Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę dziedziczyć po biologicznej matce, która oddała mnie do domu dziecka?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-02-07

Niedawno zmarła moja biologiczna matka. Oddała mnie do domu dziecka zaraz po urodzeniu, a później byłam adoptowana przez inną rodzinę. Moi rodzice zmarli, dziedziczyłam po nich. Czy mam prawo do majątku biologicznej matki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przysposobienie pełne (adopcja) polega na tym, iż dziecko zostaje całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej. W przypadku przysposobienia pełnego przysposobiony nabywa w stosunku do przysposabiającego i jego krewnych prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa jakby był dzieckiem naturalnym przysposabiającego. Z drugiej strony ustają prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej (rodziców i krewnych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem przysposobionego.

W przypadku przysposobienia pełnego rodzice naturalni dziecka zostają definitywnie pozbawieni władzy rodzicielskiej, która nigdy nie ulega przywróceniu, nawet w przypadku śmierci obojga rodziców adopcyjnych. Adopcja zawsze wpływa na sprawy związane z dziedziczeniem. Wynika to z prostego faktu – w wyniku adopcji między rodzicem (rodzicami) adopcyjnymi a adoptowanym dzieckiem powstają takie same relacje prawne jak między rodzicami biologicznymi a ich biologicznym dzieckiem.

W każdym przypadku adoptowany dziedziczy z mocy ustawy po adoptującym (i jego krewnych) tak, jakby był jego dzieckiem biologicznym. Zasadę tę stosuje się również w drugą stronę – adoptujący (i jego krewni) dziedziczy po adoptowanym tak, jakby osoba adoptująca była biologicznym rodzicem dziecka adopcyjnego.

Przysposobiony nie dziedziczy wówczas po swoich wstępnych (rodzicach) naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Wynika to z art. 936 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

„Art. 936. § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim”.

Utrata władzy rodzicielskiej przez naturalnych rodziców wskutek przysposobienia jest ostateczna. Nie odżywa w wypadku pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej przysposabiającego bądź jego śmierci. Z dotychczasową władzą rodzicielską wygasają wszelkie uprawnienia rodziców oparte na tej władzy bez względu na ich zakres.

Jak zatem wynika z powyższego, wskutek adopcji przez nową rodzinę nie będzie Pani dziedziczyć po swojej biologicznej matce na podstawie ustawy, chyba że powołała ona Panią do dziedziczenia w testamencie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Przejście spadku na zstępnych

Trzy siostry dziedziczą ustawowo po zmarłej bratanicy. Czy odrzucenie spadku przez jedną z sióstr spowoduje dziedziczenie po niej przez jej dzieci?

 

Rozporządzanie majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej

Moja pełnoletnia córka przebywa w DPS, jest ubezwłasnowolniona całkowicie. Za miesiąc zostanie przeprowadzona sprawa sądowa w celu ustanowienia...

 

Pominięty spadkobierca

Jedenaście lat temu odbyła się sprawa spadkowa po moim dziadku. Czy mogę teraz wnieść o ponowne rozpatrzenie tej sprawy do sądu? Zostałem praktycznie...

 

Co zrobić, aby zrzec się spadku?

Co zrobić, aby zrzec się spadku?

Mój ojciec zmarł, nie pozostawiając testamentu, więc zgodnie z przepisami majątek dziedziczy żona i czwórka dzieci. Wszystkie dzieci zgodnie chcą...

Czy pasierb może dziedziczyć po ojczymie?

Czy pasierb może dziedziczyć po ojczymie?

Niedawno zmarł mój ojczym, nie byłem usynowiony. Mama i ojczym mają własnościowe mieszkanie spółdzielcze. Ojczym ma syna z pierwszego...

Mieszkanie w majątku osobistym

Jestem właścicielką mieszkania odziedziczonego po mojej mamie. Chcę je sprzedaż i zakupić inne mieszkanie, w którym zamieszkamy wraz...

 

Dziedziczenie w sytuacji ślubu kościelnego nie konkordatowego

Małżeństwo wzięło ślub kościelny nie konkordatowy. Kto dziedziczy majątek po zmarłym małżonku – dzieci po zmarłym, czy też żona i jej...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »