Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę od razu podarować komuś mieszkanie otrzymane w testamencie?

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-06-05

Bliska osoba (mąż siostry mojego dziadka) zapisała mi w testamencie mieszkanie. Nie potrzebuję go, ponieważ mam własne. Czy po przyjęciu testamentu mogę od razu przepisać to mieszkanie na kogoś z rodziny? Czy w tej sytuacji będę musiał zapłacić podatek, jeżeli tak, to kiedy należy to zrobić? Nie mam pojęcia ile to mieszkanie jest warte. Czy wysokość tego podatku zależy od wartości mieszkania? Czy jest ktoś, kto zajmuje się wyceną?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przedmiotowym stanie faktycznym, nabywca zaliczany jest do tzw. III grupy podatkowej ustalonej dla celów podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, iż posiada Pan już mieszkanie, nie będzie Pan mógł skorzystać z przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadów i darowizn tzw. ulgi mieszkaniowej.

Powyższe oznacza, iż będzie Pan zobowiązany do zapłacenia 12%, 16% bądź 20% podatku w zależności od wartości mieszkania. Co do wyceny mieszkania, można ją samodzielnie przygotować – sprawdzając, ile kosztują mieszkania w podobnej zabudowie standardzie pobliskiej lokalizacji. Można również wynająć rzeczoznawcę, który w sposób profesjonalny dokona wyceny lokalu (to wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami). Proszę pamiętać, iż nie ma obowiązku wykonywania profesjonalnych wycen. Jeżeli dokonana przez Pana wycena nie odbiega rażąco od rynkowych cen podobnych lokali, organ skarbowy nie może jej podważyć.

Ponadto proszę zauważyć, że nieruchomością od chwili przyjęcia jej w spadku można zarządzać w dowolny sposób. Zwracam jednak uwagę, iż sprzedanie jej w ciągu pięciu lat od otrzymania jej w spadku spowoduje obowiązek zapłacenia podatku dochodowego. Rekomenduję więc zatrzymanie jej przez najbliższe 5 lat, aby w taki sposób uniknąć płacenia 19% podatku dochodowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od działu spadku

Ja, rodzeństwo i mama nabyliśmy spadek po tacie, który zmarł w 2009 r. Obecnie dokonujemy sądowego działu spadku. Mama chce przekazać nam swój...

Skutki finansowe niezgłoszenia spadku do US

Po śmierci ojca przeprowadzono w 2011 r. postępowanie spadkowe. Na podstawie testamentu spadek nabyłam ja i siostra. Zapomniałam o zgłoszeniu...

Rozliczenie nabycia spadku po ojcu na formularzu SD-Z2

Mam problem z rozliczeniem nabycia spadku po ojcu na formularzu SD-Z2. Cały majątek po nim dziedziczy żona, ja i brat po 1/3 na podstawie aktu...

Odnalezienie dyspozycji 2 lata po śmierci ojca

Mój ojciec zmarł 2 lata temu. 2 maja sprzątałam ostatecznie jego dom przed sprzedażą i przypadkiem znalazłam dyspozycję na wypadek śmierci –...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »