Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę od razu podarować komuś mieszkanie otrzymane w testamencie?

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-06-05

Bliska osoba (mąż siostry mojego dziadka) zapisała mi w testamencie mieszkanie. Nie potrzebuję go, ponieważ mam własne. Czy po przyjęciu testamentu mogę od razu przepisać to mieszkanie na kogoś z rodziny? Czy w tej sytuacji będę musiał zapłacić podatek, jeżeli tak, to kiedy należy to zrobić? Nie mam pojęcia ile to mieszkanie jest warte. Czy wysokość tego podatku zależy od wartości mieszkania? Czy jest ktoś, kto zajmuje się wyceną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przedmiotowym stanie faktycznym, nabywca zaliczany jest do tzw. III grupy podatkowej ustalonej dla celów podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, iż posiada Pan już mieszkanie, nie będzie Pan mógł skorzystać z przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadów i darowizn tzw. ulgi mieszkaniowej.

Powyższe oznacza, iż będzie Pan zobowiązany do zapłacenia 12%, 16% bądź 20% podatku w zależności od wartości mieszkania. Co do wyceny mieszkania, można ją samodzielnie przygotować – sprawdzając, ile kosztują mieszkania w podobnej zabudowie standardzie pobliskiej lokalizacji. Można również wynająć rzeczoznawcę, który w sposób profesjonalny dokona wyceny lokalu (to wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami). Proszę pamiętać, iż nie ma obowiązku wykonywania profesjonalnych wycen. Jeżeli dokonana przez Pana wycena nie odbiega rażąco od rynkowych cen podobnych lokali, organ skarbowy nie może jej podważyć.

Ponadto proszę zauważyć, że nieruchomością od chwili przyjęcia jej w spadku można zarządzać w dowolny sposób. Zwracam jednak uwagę, iż sprzedanie jej w ciągu pięciu lat od otrzymania jej w spadku spowoduje obowiązek zapłacenia podatku dochodowego. Rekomenduję więc zatrzymanie jej przez najbliższe 5 lat, aby w taki sposób uniknąć płacenia 19% podatku dochodowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »