Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy odrzucenie spadku chroni przed dziedziczeniem długów?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-02-22

Moja mama zmarła w zeszłym roku. Zaraz po śmierci mamy za pośrednictwem notariusza zrzekłem się prawa do dziedziczenia majątku po niej. Okazało się, że mama była zadłużona i dowiedziałem się właśnie, że jeden z banków skierował pismo na jej adres zamieszkania, adresowane do rodziny, wzywające do przedstawienia dokumentów potwierdzających nabycie spadku lub jego odrzucenie, ponieważ bank chce rozpocząć postępowanie w sprawie ściągnięcia zadłużenia. Czy umowa o odrzuceniu spadku, którą zawarłem u notariusza, chroni mnie przed konsekwencjami wynikającymi z zadłużenia mojej mamy?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Proszę się nie obawiać. W Pana sytuacji najlepszym wyjściem było właśnie odrzucenie spadku. Raz na zawsze wyzbył się Pan praw spadkowych po mamie, ale jednocześnie nie ponosi Pan żadnej odpowiedzialności za długi spadkowe po mamie.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Istnieje oczywiście ewentualność, że wierzyciele zechcą ustalać grono spadkobierców (tak, jak ma to miejsce obecnie w Pana sprawie), ale Pan dysponując oświadczeniem o odrzuceniu spadku nie znajdzie się w tym gronie. Być może zostanie Pan wezwany na rozprawę w przyszłości, ale nie ma się już Pan czego obawiać.

W świetle prawa jest Pan traktowany tak, jakby nie dożył Pan otwarcia spadku (jakby zmarł Pan wcześniej niż mama).

Nie napisał Pan, kiedy dokładnie zmarła Pana mama, ani czy ma Pan dzieci. Jeżeli ma Pan dzieci to one również powinny były odrzucić spadek najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od chwili, gdy Pan tego dokonał. Jeżeli tego nie zrobiły to niestety odziedziczyły spadek po zmarłej, w skład którego wchodziły też długi.

Co się tyczy odrzucenia spadku przez nieletnie dzieci to wskazać należy, że odrzucenie spadku przez osobę niepełnoletnią jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, w konsekwencji rodzice nie mogą bez zgody sądu opiekuńczego dokonać takiej czynności ani wyrażać zgody na ich wykonanie (art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Tym samym rodzice muszą wystąpić do sądu opiekuńczego (którym jest sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich, w którego okręgu mieszka dziecko) z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Z wnioskiem może wystąpić jedno z rodziców.

Sąd rozpatrując sprawę ocenia między innymi legalność czynności (odrzucenie spadku zwykle jest zgodne z obowiązującym prawem) i jej celowość, to znaczy, czy na odrzuceniu spadku nie ucierpi majątek dziecka. Ważne jest zatem dostarczenie dowodów, że spadek jest bardzo zadłużony i dla dzieci nie będzie korzystne jego przyjęcie.

Tak więc we wniosku należy uprawdopodobnić, że przyjęcie spadku pozostaje w sprzeczności z dobrem i interesem dziecka.

Wniosek musi być opłacony – opłatą stałą w wysokości 40 zł. Potwierdzenie uiszczenia opłaty należy załączyć do wniosku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »