Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pieniądze brata ze spadku ulokowane na moim koncie mogą podlegać egzekucji?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-04-26

Wraz z bratem odziedziczyłam działkę po ojcu. W sprawie spadkowej byłam pełnomocnikiem brata. Pieniądze ze sprzedaży działki przechowuję na swoim rachunku bankowym. Aktualnie mój brat odsiaduje karę pozbawienia wolności i na wolność wyjdzie dopiero za 2 lata. Brat ma długi w różnych instytucjach i obawiam się, czy jego wierzyciele mogą zająć pieniądze ulokowane na moim koncie. Czy komornik może nakazać mi spłatę długów brata?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności wskazać należy, że rachunek bankowy, na którym są uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne, jest prowadzony wyłącznie na Pani nazwisko. Z uwagi na to wyraźnie podkreślić trzeba, iż wierzyciele brata nie mogą wystąpić o egzekucję z tego rachunku, albowiem nie można z góry ustalić, że połowa zgromadzonych na rachunku bankowym środków pieniężnych stanowi własność Pani brata. Pomiędzy Państwem jako rodzeństwem mogło bowiem dojść do rozliczenia w ten sposób, że Pani przekazała swoje środki bratu (dotychczas zgromadzone na Pani rachunku), a całą uzyskaną ze sprzedaży kwotę zatrzymała dla siebie. W mojej ocenie, z uwagi na fakt, iż rachunek bankowy prowadzony jest wyłącznie na Panią, nie można z niego prowadzić egzekucji.

Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby rachunek bankowy prowadzony był na Pani i brata dane. Wówczas taka egzekucja może zostać przeprowadzona. W mojej ocenie zasadnym jest wypłacenie z rachunku bankowego kwoty, która należy się Pani bratu i pozostawienie jej w „schowku” do czasu, kiedy ten opuści zakład karny. Zawsze może Pani wskazać, że środki należne bratu zostały wypłacone i przekazane wskazanej przez niego osobie. Na powyższe twierdzenia będzie Pani dysponowała dowodem wypłaty należnej bratu części środków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »