Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy postanowienie o spadku po mamie zachowuje ważność, jeśli jest nowe postanowienie o spadku po babci?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-09-03

Czy postanowienie o spadku po mamie zachowuje ważność wobec faktu, że jest nowe postanowienie o spadku po babci? Mianowicie 15 lat temu przeprowadziliśmy sądownie spadek po mamie, uzyskując ułamkowe udziały bez określania masy spadkowej. W związku z uzyskaną nową wiedzą co do pozostawionego przez babcię majątku w tym roku przeprowadziliśmy sądownie spadek po babci na rzecz naszej mamy, również bez określania masy spadkowej. Według naszej wiedzy mama nie przeprowadzała postępowania spadkowego po babci. Czy zatem to stare postanowienie o spadku po mamie jest ważne i czy obejmuje masę spadkową po babci?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Spadek nabywają spadkobiercy zmarłego z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Chwilą otwarcia spadku jest chwila rzeczywistej śmierci spadkodawcy lub – w razie uznania spadkodawcy za zmarłego przez sąd – chwila jego domniemanej śmierci określona w postanowieniu sądu (art. 924 oraz art. 31 K.c.). Oznacza to, że z chwilą śmierci spadkodawcy jego spadkobiercy uzyskują wszystkie przysługujące mu prawa i obowiązki majątkowe, które składają się na spadek, w tym prawo własności nieruchomości należącej do spadkodawcy.

Nabycie praw i obowiązków wchodzących w skład spadku – w tym nabycie prawa własności nieruchomości – w chwili otwarcia spadku nie ma jednak charakteru definitywnego. Już po otwarciu spadku mogą zaistnieć pewne okoliczności, na mocy których osoby uważane w chwili otwarcia spadku za spadkobierców zostaną wyłączone od dziedziczenia. Nie staje się spadkobiercą – a więc nie nabywa prawa własności nieruchomości wchodzącej w skład spadku – osoba, która odrzuciła spadek (art. 1020 K.c.); osoba, która została uznana przez sąd za niegodną (art. 928 K.c.) oraz małżonek spadkodawcy wyłączony od dziedziczenia (art. 940 K.c.).

Nie ma znaczenia kolejność postanowień.

Oba postanowienia pozwalają Wam, jako wnukom, dziedziczyć spadek i po babci, i po mamie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »