Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy postanowienie o spadku po mamie zachowuje ważność, jeśli jest nowe postanowienie o spadku po babci?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-09-03

Czy postanowienie o spadku po mamie zachowuje ważność wobec faktu, że jest nowe postanowienie o spadku po babci? Mianowicie 15 lat temu przeprowadziliśmy sądownie spadek po mamie, uzyskując ułamkowe udziały bez określania masy spadkowej. W związku z uzyskaną nową wiedzą co do pozostawionego przez babcię majątku w tym roku przeprowadziliśmy sądownie spadek po babci na rzecz naszej mamy, również bez określania masy spadkowej. Według naszej wiedzy mama nie przeprowadzała postępowania spadkowego po babci. Czy zatem to stare postanowienie o spadku po mamie jest ważne i czy obejmuje masę spadkową po babci?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Spadek nabywają spadkobiercy zmarłego z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Chwilą otwarcia spadku jest chwila rzeczywistej śmierci spadkodawcy lub – w razie uznania spadkodawcy za zmarłego przez sąd – chwila jego domniemanej śmierci określona w postanowieniu sądu (art. 924 oraz art. 31 K.c.). Oznacza to, że z chwilą śmierci spadkodawcy jego spadkobiercy uzyskują wszystkie przysługujące mu prawa i obowiązki majątkowe, które składają się na spadek, w tym prawo własności nieruchomości należącej do spadkodawcy.

Nabycie praw i obowiązków wchodzących w skład spadku – w tym nabycie prawa własności nieruchomości – w chwili otwarcia spadku nie ma jednak charakteru definitywnego. Już po otwarciu spadku mogą zaistnieć pewne okoliczności, na mocy których osoby uważane w chwili otwarcia spadku za spadkobierców zostaną wyłączone od dziedziczenia. Nie staje się spadkobiercą – a więc nie nabywa prawa własności nieruchomości wchodzącej w skład spadku – osoba, która odrzuciła spadek (art. 1020 K.c.); osoba, która została uznana przez sąd za niegodną (art. 928 K.c.) oraz małżonek spadkodawcy wyłączony od dziedziczenia (art. 940 K.c.).

Nie ma znaczenia kolejność postanowień.

Oba postanowienia pozwalają Wam, jako wnukom, dziedziczyć spadek i po babci, i po mamie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dziedziczenie po bracie

Czy dziedziczę spadek po bracie, który był kawalerem, nie miał dzieci, a jego rodzice nie żyją?

Ile procent spadku należy się innym spadkobiercom?

Dziadek z babcią mieli wspólne gospodarstwo (dom z budynkami gospodarczymi, lasy). Po śmierci babci, która nie pozostawiła testamentu, zostało 5...

Prowadzenie sprawy spadkowej przez notariusza

Ojciec zmarł 10 lat temu, wraz z siostrą odziedziczyłyśmy mieszkanie po nim, poświadczenie dziedziczenia otrzymałam rok temu. Kilka miesięcy temu...

Jak założyć sprawę spadkową?

Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec, nie zostawił testamentu, ja jestem jedyną spadkobierczynią – rodzeństwa nie mam, mama dawno nie żyje. Tata...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »