Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy przelew na opiekę może być uznany za darowiznę?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-09-25

Pełniłam opiekę nad wujostwem bezdzietnym. Około 3 lata przed ich śmiercią otrzymałam przelew „na opiekę i za opiekę” (nie darowiznę). Byłam na każde zawołanie wujów, wydałam większą część pieniędzy na ich potrzeby. Wuj nie sporządził testamentu. Umarł wcześniej przed ciotką. Ciotka natomiast sporządziła testament, w którym zapisała cały swój majątek na rzecz swojej chrześnicy mieszkającej. Po śmierci ciotki moja mama i jej rodzeństwo otrzymali część spadku po wuju, który nie zostawił testamentu. Po rozprawie sądowej chrześnica wspomniała, iż jeśli będziemy jej utrudniać podział, to ona wróci jeszcze do sprawy darowizn pieniężnych. Czy przelew na opiekę może być uznany za darowiznę?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

W pierwszej kolejności należy ustalić, co tak naprawdę należy się chrześnicy Pani zmarłej cioci, oprócz otrzymanego już w testamencie spadku. Jedynym jeszcze roszczeniem, które mogłoby w tej sytuacji przysługiwać spadkobiercy, jest roszczenie o zachowek.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.) „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

Jak zatem Pani widzi, zachowek przysługuje jedynie zstępnym (czyli dzieciom, wnukom, prawnukom itd.) osoby zmarłej, jej małżonkowi oraz rodzicom. Wyłącznie te osoby są uprawnione do żądania zachowku pod warunkiem, że otrzymany przez nich spadek (udział w spadku) nie przekracza należnej im kwoty zachowku, w sytuacji, gdyby zostali pominięci w dziedziczeniu.

W opisanej przez Pani sprawie chrześnica po pierwsze nie jest uprawniona do zachowku, a po drugie otrzymała po zmarłej cioci cały jej majątek w formie testamentu.

Natomiast po zmarłym wuju chrześnica Pani cioci nic nie odziedziczyła w testamencie i nie jest również uprawniona do dziedziczenia ustawowego, cały bowiem spadek po wuju przypadł jego rodzeństwu. Nie ma ona zatem żadnego prawa do jakiegokolwiek majątku po Pani zmarłym wujku.

Nie ma zatem znaczenia, z jakiego tytułu otrzymała Pani pieniądze od wujostwa, czy była to darowizna, czy też nie. Do tych pieniędzy chrześnica Pani zmarłej cioci nie ma żadnego prawa.

Nawet jeżeli hipotetycznie uznać, że byłaby to darowizna, chociaż z tego, co Pani pisze, uważam, iż była to po prostu zapłata dla Pani za opiekę, a więc żadna darowizna, to i tak pieniądze te nie weszłyby do schedy spadkowej po Pani cioci ani wujku.

Zgodnie bowiem z art. 1039 K.c. zaliczenie darowizn do schedy spadkowej obowiązuje jedynie w przypadku dziedziczenia ustawowego oraz wówczas gdy stronami postępowania są zstępni i małżonek spadkodawcy (ewentualnie ich zstępni lub nabywcy udziałów w majątku spadkowym), a nie rodzeństwo lub zstępni (dzieci) rodzeństwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »