Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy przez błąd w imieniu spadkobiercy spadek może przepaść?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-02-23

Mojej mamie na chrzcie dano imię Agata, a w urzędzie zapisano Anna. We wszystkich dokumentach figuruje jako Anna, ale rodzina i znajomi zwracają się do niej imieniem Agata. I właśnie w testamencie moja mama jako spadkobierczyni również została ujęta jako Agata. Spadkodawca nie wpisał żadnych innych danych (oprócz imienia i nazwiska). Jakie dokumenty mama musi przedstawić, aby uznano, że spadek jej się należy? Czy przez taki błąd spadek może przepaść?

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Zatem Pani mama w akcie urodzenia wpisana jest jako Anna, ale w tym samym dokumencie jest wpisana Pani babcia jako jej matka oraz Pani dziadek jako jej ojciec. Jest również data urodzenia mamy. Mama miała swój numer PESEL oraz prawdopodobnie NIP – w oby przypadkach występowała jako Anna.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W akcie małżeństwa mama wpisana jest jako Anna oraz jej nazwisko panieńskie takie samo jak jej mamy a Pani babci. W księgach parafialnych mama ma wpisane jednak imię Agata.

Niezależnie od tego skoro rodzina i znajomi zwracali się do mamy Agata – to nie powinno być problemów z tym, aby zechcieli to zeznać w sądzie, że Anna to ta sama osoba co Agata.

W celu wykazania, że Anna to ta sama osoba co Agata może Pani przedstawić w sądzie:

 

  • akt urodzenia mamy (jej imię oraz imiona rodziców, data urodzenia);
  • akt małżeństwa mamy (jej imię, nazwisko panieńskie, data urodzenia);
  • zaświadczenie z parafii o chrzcie mamy i nadanym jej imieniu (data urodzenia oraz fakt nadania jej imienia Agata);
  • kopię ostatniego zeznania rocznego dla celów podatku dochodowego.

Powinna Pani zawnioskować o przeprowadzenie dowodu:

 

  • z zeznań świadków na okoliczność, że Anna to ta sama osoba co Agata. Świadkowie zeznawaliby od kiedy znali mamę, pod jakim imieniem, czy wiedzą, że w dowodzie miała wpisane imię Anna,
  • wystąpienie przez Sąd do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych ul. Pawińskiego 17/21 02-106 Warszawa o udostępnienie danych z ewidencji ludności oraz zbiorów PESEL i zapytanie, czy pod numerem PESEL jakim posługiwała się mama urodzona w danym dniu jest wpisana ona, czy też ktoś inny; czy w zbiorze Pesel figuruje Anna urodzona tego dnia co mama, mająca rodziców tak jak mama, ostatnio zamieszkała tak jak mama,
  • wystąpienie do US celem uzyskania informacji, kto jest wskazany jako posługujący się numerem NIP jaki miała mama; czy tym numerem posługiwała się Anna urodzona tego dnia co mama, mająca rodziców tak jak mama, ostatnio zamieszkała tak jak mama,

Niezależnie od tego powinna Pani opisać całą sytuacje z możliwie dokładnym wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. Przy tym nie ma potrzeby zakładania odrębnej sprawy sądowej o ustalenie personaliów, wystarczy złożyć dokumenty na rozprawie spadkowej. Mama będzie składała wyjaśnienia, a nadto może złożyć wnioski dowodowe. Gdyby dokumenty były złożone szybciej – sąd wiedziałby też wcześniej o tej sytuacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »