Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie po tacie a podatek od spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-29

W 2008 r. zmarł mój tata, zostało po nim mieszkanie. Odziedziczyłem je wraz z mamą, która mieszka w nim do dzisiaj. Czy muszę zapłacić podatek od spadku, skoro żyje drugi właściciel nieruchomości?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy Kodeks cywilny), zatem nabył Pan spadek po ojcu w dniu jego śmierci. Jeśli nie było tu odmiennego od zasad ogólnych rozporządzenia testamentowego, nabył Pan, w pewnym uproszczeniu, część jego udziału w wymienionym mieszkaniu. Nie ma znaczenia (dla samego faktu nabycia w drodze dziedziczenia), jaką część posiada po śmierci ojca Pana mama.

Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., stosuje przepisy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed tą datą – artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, pozwalający na zwolnienie w tzw. grupie zero (czyli również rodzic–dziecko, dziecko–rodzic) dodany został przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku, więc może mieć zastosowanie w Pan sprawie.

Zatem odnośnie zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, nie tyle ma znaczenie, kiedy zmarł tata (bowiem zmarł w okresie, w którym zwolnienie już istniało), ile kiedy uprawomocniło się orzeczenia sądu stwierdzające nabycie spadku, lub kiedy uzyskano notarialne poświadczenie dziedziczenia. Od tego bowiem momentu ma Pan 6 miesięcy (pierwotnie był to 1 miesiąc) na złożenie zgłoszenia na druku SD-Z2 i uniknięcie podatku.

Jeśli termin ten minął i nie skorzystał Pan ze zwolnienia, rzeczywiście należy złożyć zeznanie podatkowe SD-3, co spowoduje ustalenie decyzją podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia.

Wszystkie powyższe uwagi aktualne są również dla Pana mamy, która również jest spadkobiercą ustawowym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »