Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie po tacie a podatek od spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-29

W 2008 r. zmarł mój tata, zostało po nim mieszkanie. Odziedziczyłem je wraz z mamą, która mieszka w nim do dzisiaj. Czy muszę zapłacić podatek od spadku, skoro żyje drugi właściciel nieruchomości?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy Kodeks cywilny), zatem nabył Pan spadek po ojcu w dniu jego śmierci. Jeśli nie było tu odmiennego od zasad ogólnych rozporządzenia testamentowego, nabył Pan, w pewnym uproszczeniu, część jego udziału w wymienionym mieszkaniu. Nie ma znaczenia (dla samego faktu nabycia w drodze dziedziczenia), jaką część posiada po śmierci ojca Pana mama.

Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., stosuje przepisy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed tą datą – artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, pozwalający na zwolnienie w tzw. grupie zero (czyli również rodzic–dziecko, dziecko–rodzic) dodany został przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku, więc może mieć zastosowanie w Pan sprawie.

Zatem odnośnie zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, nie tyle ma znaczenie, kiedy zmarł tata (bowiem zmarł w okresie, w którym zwolnienie już istniało), ile kiedy uprawomocniło się orzeczenia sądu stwierdzające nabycie spadku, lub kiedy uzyskano notarialne poświadczenie dziedziczenia. Od tego bowiem momentu ma Pan 6 miesięcy (pierwotnie był to 1 miesiąc) na złożenie zgłoszenia na druku SD-Z2 i uniknięcie podatku.

Jeśli termin ten minął i nie skorzystał Pan ze zwolnienia, rzeczywiście należy złożyć zeznanie podatkowe SD-3, co spowoduje ustalenie decyzją podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia.

Wszystkie powyższe uwagi aktualne są również dla Pana mamy, która również jest spadkobiercą ustawowym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »