Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wnukom należą się grunty dziadka?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-02-11

Mój dziadek posiada dwie działki, podobno ma zamiar je sprzedać. Syn dziadka (mój ojciec) umarł przed 5 laty. Ja mam 20 lat, brat 19, chcielibyśmy pójść na studia, ale nie mamy pieniędzy. Nigdy niczego nie dostaliśmy od dziadków, stąd pytanie: czy mamy prawo do ziemi dziadka, ponieważ finansowo bardzo by nam to obecnie pomogło? Dodam, że dziadek ma drugiego syna, który już założył rodzinę. Część działki została sprzedana na wykupienie mieszkania dla niego.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jak wynika z opisu sprawy Pani dziadek jest jedynym właścicielem nieruchomości (dwóch działek).

A więc ten fakt pozwała dziadkowi jako właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób. Oznaką korzystania z rzeczy są uprawnienia do posiadania, używania, pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy oraz dysponowania faktycznego rzeczą. Z kolei przez rozporządzanie rozumie się uprawnienia do wyzbycia się własności (np. przeniesienie, zrzeczenie, czy rozrządzenie na wypadek śmierci) i do obciążenia rzeczy poprzez ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego, np. zastaw, hipoteka lub poprzez dokonanie czynności – zobowiązań dotyczących rzeczy o skutkach obligacyjnych tj. oddanie w dzierżawę, najem itp. Uprawnienia te nie stanowią granic prawa własności, które zakreśla obowiązujące ustawodawstwo.

Pani dziadek na dzień dzisiejszy może według własnej woli rozporządzać swoją nieruchomością, na przykład ją sprzedać, darować itp.

Ani Pani, ani nikt inny nie może narzucić dziadkowi swojej woli w zarządzaniu jego nieruchomościami.

Nie dzień dzisiejszy Pani dziadek nie potrzebuje niczyjej zgody, żeby zbyć swój majątek jak i nie musi dzielić się żadnymi pożytkami z nieruchomości (np. dzielić się pieniędzmi ze sprzedaży działki).

Nieruchomości, które należą do dziadka, mogą zostać przez Panią, brata i syna dziadka nabyte dopiero po śmierci dziadka, pod warunkiem że:

  1. dziadek za życia nie rozporządzi nieruchomościami (np. sprzeda, daruje itp.);
  2. nie spisze testamentu na rzecz jego żyjącego syna, tym samym pomijając Panią z bratem. W takiej sytuacji syn dziadka odziedziczy cały spadek po śmierci dziadka, a Pani z bratem będziecie mogli domagać się od niego jedynie tzw. zachowku.

Proponowałabym zatem Pani i bratu udać się do dziadka i porozmawiać na temat ewentualnego przepisania nieruchomości (lub jej udziału) na rzecz Państwa lub ewentualnie aby dziadek po sprzedaży działki poczynił na Państwa rzecz darowizny pieniężne. Jednakże decyzja w tej sprawie, dopóki dziadek żyje, należy wyłącznie do niego i nie ma Pani żadnych prawnych możliwości, żeby wpłynąć na decyzje dziadka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »