Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-14

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić podatek w US? Nie mogę tego bowiem zrozumieć, dlaczego nabycie prawa do spadku, gdy jest tylko prawo, a spadek będzie dopiero dzielony, skutkuje nakazem płacenia podatku w US, mimo że podzielony spadek będzie dużo mniejszy od prawa (inwestycje jednego ze spadkobierców).

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Podstawę prawną niniejszej opinii i stanowią przepisy Kodeksu cywilny zwany dalej K.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że w sprawach spadkowych należy rozróżnić dwie sprawy: pierwsza o stwierdzenie nabycia spadku, której celem ustalenie kto jest spadkobiercą i w jakiej części oraz druga o dział spadku, tj. komu ma przysługiwać spadek w całości, jeżeli współspadkobiercy chcą znieść współwłasność powstałą na skutek postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Co do zasady w zgłoszeniu wpisywać należy udział wynikający z postanowienia sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli jednak już teraz wie Pan, że Pana udział będzie znacznie mniejszy niże wynikający z postanowienia sądu, a to na skutek inwestycji wnoszonych przez jednego ze spadkobierców, winien Pan w zgłoszeniu o nabycia spadku w rubryce „Uwagi” na ostatniej stronie dokładnie opisać, na czym ów rozbieżność pochodzi.

Tego rodzaju praktyki stosuję z powodzeniem w wykonywam zawodzie. Nigdy nie zdarzyło mi się, by urząd skarbowy podważył opisywaną przeze mnie wycenę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »