Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-14

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić podatek w US? Nie mogę tego bowiem zrozumieć, dlaczego nabycie prawa do spadku, gdy jest tylko prawo, a spadek będzie dopiero dzielony, skutkuje nakazem płacenia podatku w US, mimo że podzielony spadek będzie dużo mniejszy od prawa (inwestycje jednego ze spadkobierców).

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną niniejszej opinii i stanowią przepisy Kodeksu cywilny zwany dalej K.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że w sprawach spadkowych należy rozróżnić dwie sprawy: pierwsza o stwierdzenie nabycia spadku, której celem ustalenie kto jest spadkobiercą i w jakiej części oraz druga o dział spadku, tj. komu ma przysługiwać spadek w całości, jeżeli współspadkobiercy chcą znieść współwłasność powstałą na skutek postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Co do zasady w zgłoszeniu wpisywać należy udział wynikający z postanowienia sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli jednak już teraz wie Pan, że Pana udział będzie znacznie mniejszy niże wynikający z postanowienia sądu, a to na skutek inwestycji wnoszonych przez jednego ze spadkobierców, winien Pan w zgłoszeniu o nabycia spadku w rubryce „Uwagi” na ostatniej stronie dokładnie opisać, na czym ów rozbieżność pochodzi.

Tego rodzaju praktyki stosuję z powodzeniem w wykonywam zawodzie. Nigdy nie zdarzyło mi się, by urząd skarbowy podważył opisywaną przeze mnie wycenę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »