Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dalszy tok sprawy związanej z testamentem

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-11-02

W kwietniu zmarł mój ojciec. Zgodnie z testamentem do dziedziczenia w całości powołany jestem ja. Tata drugiej żonie i siostrze nie zapisał w testamencie nic. Założyłam sprawę spadkowa w sadzie. Jaki będzie dalszy tok?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stwierdzenie nabycia spadku pełni funkcję potwierdzającą stan istniejący w odniesieniu do majątku jaki pozostawił spadkodawcy. Jak wynika z opisu sprawy, spadkodawca przepisał cały swój majątek na Pani rzecz. A więc jeśli podczas postępowania o stwierdzenia nabycia spadku pozostali spadkobiercy ustawowi (Pani siostra oraz macocha) nie podważą testamentu, to odziedziczy Pani po ojcu cały jego majątek, który on posiadał w chwili śmierci.

Bardzo dobrze, że złożyła już Pani w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd wyznaczy termin rozprawy (jeśli jeszcze nie wyznaczył) oraz zawiadomi wszystkich spadkobierców ustawowych o postępowaniu spadkowym.

Postępowanie sądowe w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku ma za zadanie ustalić pełny krąg osób uprawnionych z tytułu dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego. W ramach postępowania sąd będzie ustalał, czy spadkodawca pozostawił testament i wezwie osobę w posiadaniu której testament się znajduje do jego wydania. Do udziału w postępowaniu zostaną wezwane wszelkie osoby, które mogą być spadkobiercami.

Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli sąd uzna, że to Pani jest jedyną spadkobierczynią po śmierci ojca, to musi Pani liczyć się z zapłatą zachowku na rzecz siostry i drugiej żony ojca.

Kwestia zachowku została uregulowana w przepisach art. 991–1011 Kodeksu cywilnego (K.c.).

Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym.

W praktyce zachowek może być egzekwowany wtedy, gdy zmarły pozostawił testament, w którym albo w ogóle pominął osoby najbliższe, albo zapisał im zbyt małą część majątku. Problem zachowku nie istnieje, gdy osoby do niego uprawnione otrzymają w spadku po zmarłym lub w formie darowizny część majątku równą lub wyższą od tej, jaka należałaby się im z racji zachowku.

Zgodnie z art. 991 § 1 K.c. „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

Niewątpliwie Pani siostra i macocha są osobami uprawnionymi do zachowku po śmierci ojca, który przepisał cały swój majątek na Pani rzecz.

Co do zasady roszczenie o zachowek należy wytoczyć przeciwko spadkobiercy i domagać się zapłaty określonej kwoty pieniężnej, zależnej oczywiście od wartości przysługującego udziału spadkowego. Spadkobiercy ustawowi będą mieli 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu, żeby dochodzić od Pani zachowku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Testament negatywny a wydziedziczenie

W roku 1986 zmarł mój ojciec, który za życia dokonał darowizny na moją rzecz w wysokości 1/7 udziału w nieruchomości. Akurat taka wysokość...

 

Słowa obietnicy przed śmiercią - testament ustny

Czy ma to jakieś znaczenie dla sądu, że moja babcia śp. mówiła, że wszystko zapisze mi i mojej siostrze? Nie zdążyła tego zrobić przed śmiercią....

 

Podważenie testamentu ze względu na alkoholizm

Czy można podważyć testament osoby uzależnionej skrajnie od alkoholu? Zmarły leczył się kilkakrotnie w szpitalu (detoks), jednak nieskutecznie....

 

Podejrzenie co do autentyczności testamentu

Rodzice męża rozwiedli się 35 lat temu. Mąż właśnie otrzymał pismo z sądu informujące o wniosku drugiej żony ojca o stwierdzenie nabycia...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »