Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna majątku przed śmiercią

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-11

Siostra mojej mamy (ciotka) zmarła niedawno. Była samotna. Przepisała w testamencie swoje mieszkanie na moją siostrę i zobowiązała ją do wypłacenia mi pewnej sumy pieniędzy. Gdy zaczęłam się o to starać, okazało się, że już wcześniej siostra była właścicielką nieruchomości. Doszło do majątku przed śmiercią ciotki. Zdaniem siostry mieszkanie było puste i nic wypłacić mi nie może. Czy faktycznie moja część spadku przepadła?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wynika z opisu sprawy, Pani ciocia pozostawiła testament na rzecz Pani siostry i ustanowiła na Pani rzecz zapis testamentowy. Zapis zwykły to rozrządzenie testamentowe polegające na zobowiązaniu spadkobiercy albo zapisobiercy (tzw. zapis dalszy) do określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

Z momentem ogłoszenia testamentu powstaje u zapisobiercy wierzytelność o spełnienie świadczenia będącego przedmiotem zapisu. W istocie powstaje stosunek zobowiązaniowy pomiędzy uprawnionym z zapisu a zobowiązanym. Sam zaś zapis należy do długów spadkowych.

Zgodnie z art. 1033 Kodeksu cywilnego odpowiedzialność za zapisy i polecenia jest zawsze ograniczona do stanu czynnego spadku. Ograniczenie to wynika z ustawy i nie jest zależne od treści złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Reasumując, jeśli Pani ciocia nie pozostawiła po swojej śmierci żadnego wartościowego majątku, to Pani siostra nie jest zobowiązana do wykonania zapisu. Jeśli ciocia za życia przepisała na rzecz siostry w drodze umowy darowizny swój majątek, to tym samym pozbawiła Panią prawnej możliwości dochodzenia po jej śmierci wykonania zapisu. Jeśli siostra dobrowolnie nie będzie chciała wykonać zapisu, to niestety nie ma Pani szans wygrać sprawy w sądzie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Zapis windykacyjny w testamencie

Czy można przekazać w testamencie dom za pomocą zapisu windykacyjnego na rzecz kilku osób?

 

Manipulowanie chorym człowiekiem i testament, który krzywdzi dzieci?

Proszę o przedstawienie szans na obalenie testamentu mojego zmarłego partnera, który jest krzywdzący dla dzieci i dla mnie również. Mój partner...

 

Stwierdzenie nabycia spadku z testamentu

Stwierdzenie nabycia spadku z testamentu

Zmarła matka zostawiła spisany odręcznie testament, w którym uczyniła mnie swoim jedynym spadkobiercą. Majątek po mamie stanowi mieszkanie, które...

Konsekwencje nałożenia na spadkobiercę polecenia

Przed 15 laty spadkodawca sporządził testament, w którym uczynił nas spadkobiercami i równocześnie ustanowił fundację. Obciążył nas poleceniem...

 

Czy żona może wydziedziczyć męża?

Jestem żonaty. W trakcie małżeństwa oraz przed jego zawarciem nie była podpisywana umowa majątkowa małżeńska. Z małżeństwa pochodzi dwoje...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »