Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna majątku przed śmiercią

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-11

Siostra mojej mamy (ciotka) zmarła niedawno. Była samotna. Przepisała w testamencie swoje mieszkanie na moją siostrę i zobowiązała ją do wypłacenia mi pewnej sumy pieniędzy. Gdy zaczęłam się o to starać, okazało się, że już wcześniej siostra była właścicielką nieruchomości. Doszło do majątku przed śmiercią ciotki. Zdaniem siostry mieszkanie było puste i nic wypłacić mi nie może. Czy faktycznie moja część spadku przepadła?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jak wynika z opisu sprawy, Pani ciocia pozostawiła testament na rzecz Pani siostry i ustanowiła na Pani rzecz zapis testamentowy. Zapis zwykły to rozrządzenie testamentowe polegające na zobowiązaniu spadkobiercy albo zapisobiercy (tzw. zapis dalszy) do określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

Z momentem ogłoszenia testamentu powstaje u zapisobiercy wierzytelność o spełnienie świadczenia będącego przedmiotem zapisu. W istocie powstaje stosunek zobowiązaniowy pomiędzy uprawnionym z zapisu a zobowiązanym. Sam zaś zapis należy do długów spadkowych.

Zgodnie z art. 1033 Kodeksu cywilnego odpowiedzialność za zapisy i polecenia jest zawsze ograniczona do stanu czynnego spadku. Ograniczenie to wynika z ustawy i nie jest zależne od treści złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Reasumując, jeśli Pani ciocia nie pozostawiła po swojej śmierci żadnego wartościowego majątku, to Pani siostra nie jest zobowiązana do wykonania zapisu. Jeśli ciocia za życia przepisała na rzecz siostry w drodze umowy darowizny swój majątek, to tym samym pozbawiła Panią prawnej możliwości dochodzenia po jej śmierci wykonania zapisu. Jeśli siostra dobrowolnie nie będzie chciała wykonać zapisu, to niestety nie ma Pani szans wygrać sprawy w sądzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »