Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna teściów dla żony a zachowek

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2016-04-05

Rodzice żony żyją. Otrzymała ona od mamy połowę nieruchomości w formie darowizny (9 lat temu). Żona ma brata. Czy darowizna od teściów doliczy się do spadku po nich? Jak chronić się przed roszczeniami o zachowek ze strony brata żony?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria
Oceniam jak zwykle wysoko profesjonalizm i szybkość działania. Korzystam z Państwa usług od dawna i nigdy się nie zawiodłam. Zawsze polecam Państwa usługi innym.
Ewa, 59 lat
Jestem zadowolona z tej odpowiedzi , fachowo wszystko zostało wyjaśnione.Chociaż czasami potrzebujemy prostych słów, ale wiem że wszystko zależy od pewnych czynników.
Irena
Mieszkam na stale w Szwecji. Dwa lata temu zmarl w Polsce moj ojciec i jego zona chciala mnie wykluczyc ze spadku. Szukalem informacjj przez Internet i w koncu zwrocilem sie z zapytaniem do portalu eporady24. Radca prawny Tomasz Krupinski podjal paleczke i podpisalismy wkrotce umowe. Nie bylo latwo, ale po kilku posiedzeniach sadowych w koncu sprawe wygralismy. Jestem bardzo wdzieczny Panu Tomaszowi za jego wklad pracy, cierpliwosc, wytrwalosc, dokladnosc, uczciwosc, sumiennosc i duzo, duzo wiecej. Goraco polecam Pana Tomasza, mozna na nim naprawde polegac, jest bardzo kompetentnym i solidnym prawnikiem. Dziekuje bardzo!
Michal, 44 lata, ekonomista
Uzyskałam wyczerpującą informację, która potwierdziła niestety fakt że emerytura jeszcze mężowi nie przysługuje. 
Jadwiga, urzędnik, 62 lata
Odpowiedź rzetelna, udzielona b. szybko. Kwota przystępna. 
Hania, księgowa, 60 lat
Dziękuję , jest ok. Krótko, konkretnie z powołaniem się na przepisy.
Elżbieta, 62 lata, emerytka
Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata

Zgodnie z art. 994 Kodeksu cywilnego „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Przepis ten rzeczywiście rodzi trudności interpretacyjne ze względu na swoją składnię. Wyjaśniając sprawę od początku, trzeba wskazać, że w przypadku powstania roszczenia o zachowek w praktyce najpierw wylicza się masę spadkową, następnie z tego wartość udziałów spadkobierców uprawnionych do zachowku, a następnie ustala się, komu w jakiej wysokości zachowek przypada, kto już go otrzymał w jakiejkolwiek formie, kto komu ma zachowek uzupełnić. To dość skomplikowane reguły.

Niemniej jednak art. 993 stanowi wyraźnie, że „przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę” Innymi słowy do tych wartości, które pozostały po spadkodawcy, dolicza się także wartości, które „wyszły” z tego majątku przed otwarciem spadku, czyli śmiercią spadkodawcy. Ma to na celu ochronę spadkobierców najbliższych przed wyzbyciem się majątku przez spadkodawcę z ich pokrzywdzeniem.

Z zapisów art. 993 i 994 wynika zatem, że poza wyjątkami wynikającymi z art. 994 wszystkie darowizny uczynione przez spadkodawcę podlegają doliczeniu także wówczas, gdy przedmiot darowizny uległ zniszczeniu lub zużyciu. Nie jest także istotne, czy przedmiot darowizny znajduje się w majątku obdarowanego. Sąd Najwyższy wyjaśnił też dość jasno, że „wartość aktywów spadkowych równa zeru nie musi wyłączać możliwości dochodzenia zachowku przez uprawnionego. Podstawę obliczenia zachowku może wówczas stanowić wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę, jeżeli zachodzą podstawy doliczenia określone w art. 993–995” ( wyrok SN z 7 lipca 1964 r., sygn. akt I CR 691/63, LexisNexis nr 311929, OSNCP 1965, nr 9, poz. 143).

Reguła, o której stanowi art. 994, uprawnia do wyłączenia z obowiązku zaliczenia na spadek i zachowek darowizn zwyczajowych oraz tych uczynionych przed 10 laty przed śmiercią spadkodawcy na rzecz osób niebędących spadkobiercami. Zatem w przypadku osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych (córka, syn) ich darowizny zostaną doliczone (w związku z relacją art. 994 do art. 993) niezależnie od okresu, w jakim zostały uczynione.

To, co ratuje spadkobiercę przed wypłatą zachowku z uwzględnieniem darowizny, to w pierwszej kolejności wydziedziczenie pozostałych osób uprawnionych do zachowku. Zgodnie z art. 1008 „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

Uważa się, że pewnym rodzajem zabezpieczenia jest oświadczenie spadkodawcy wyłączające darowiznę z zaliczenia do schedy spadkowej. Takie wyłączenie dla celów dowodowych powinno zostać sporządzone na piśmie. Nie musi być dokonane z darowizną, jednak lepiej żeby tak było. W mojej ocenie takie działanie nie chroni przed żądaniem zachowku. Scheda spadkowa to pojęcie związane z działem spadku. Przepisy dotyczące zaliczania darowizn z wyłączeniem tych zwolnionych przez samego spadkodawcę maja zatem zastosowanie w sytuacji, gdy dochodzi do działu spadku. Tu oblicza się wartość sched należnych. jeśli nie ma majątku do pokrycia schedy, wówczas należy sprawdzić reguły dotyczące zachowku. W przypadku tych przepisów nie ma już wyłączenia. Oznacza to, że osoba, która w wyniku podziału spadku nie otrzymała co najmniej należnego mu zachowku, może się o niego starać przy uwzględnieniu reguł obowiązujących przy ustalaniu wysokości zachowku, a zatem tych opisanych m.in w art. 993 i 994. Stąd wyłączenie ma znaczenie jedynie przy podziale spadku. Przy ustalaniu zachowku takie wyłączenie nie zmienia nic.

Zabezpieczeniem jest przekazanie danej nieruchomości nie w formie darowizny, ale umowy dożywocia, zawierane przez spadkodawcę ze spadkobiercą umowy dożywocia nie są zaliczane do schedy czy zachowku. Niemniej jednak wiążą się one z tym, że osoba, na której rzecz przekazano nieruchomość, jest zobowiązana przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

W sytuacji przez Pana opisanej nie widzę możliwości zabezpieczenia się przed roszczeniami brata żony, chyba że rodzice znajdą podstawy do jego wydziedziczenia. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że żona otrzymała jedynie 1/2 nieruchomości, druga połowa będzie uwzględniona w spadku. W takiej sytuacji należy dokonać podziału spadku. Otrzymując połowę tej pozostałej części, czyli 1/4 całości, w istocie brat będzie miał zachowany swój zachowek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umowa dotycząca kwoty zastępującej roszczenie o zachowek

Babcia zostawiła mi w testamencie mieszkanie, które jest jedyną masą spadkową. Ogłoszenie testamentu już się odbyło, a sprawa o nabycie spadku ma się odbyć w za miesiąc. Gdyby nie testament, dziedziczyliby w tej sytuacji moja mama i wujek. Mama zrzeka się prawa do zachowku, natomiast z wujkiem był mały konflikt, po którym udało się jednak dojść do porozumienia i ustaliliśmy kwotę, która by go usatysfakcjonowała i zastąpiła roszczenie o zachowek. Czy ta umowa, której obecność wydaje mi się naturalna, będzie wystarczająco wiążąca prawnie i czy musi być potwierdzona notarialnie, a może wcale jej nie potrzebuję, a wystarczy dowód w postaci przelewu bankowego?

Niższa kwota zachowku ze względu na zasady współżycia społecznego

Mój dziadek spisał notarialnie testament, w którym uczynił swoimi jedynymi spadkobiercami swoja córkę i zięcia, omijając drugą córkę. Mama opiekowała się swoim ojcem przez kilkanaście lat bez jakiejkolwiek pomocy ze strony siostry. Zmarła 3 lata temu, dziadek zmarł rok później. Po śmierci mamy dziadkiem opiekował się mój ojciec, czyli zięć. W tym trudnym czasie nie otrzymaliśmy żadnej pomocy ze strony ciotki, nawet nie zadzwoniła z pytaniem o stan zdrowia dziadka. Natomiast krótko po śmierci dziadka dostaliśmy wezwanie o zapłatę zachowku. Właściwie na cały spadek po dziadku składał się dom, który niedawno sprzedaliśmy za niewielką kwotę, ponieważ był w opłakanym stanie: bardzo stary, bez kanalizacji, wody ciepłej, bez łazienki. Skoro pewnie ojciec będzie musiał ten zachowek wypłacić, czy są chociaż jakieś sposoby zmniejszenia jego wysokości?

Co można zrobić, aby odsunąć dzieci męża od dziedziczenia?

Mąż ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Kontakt ogranicza się niestety tylko do spraw finansowych. Posiadamy z mężem majątek, na który niestety dzieci te nie zasługują. Co można zrobić, aby odsunąć je od dziedziczenia po ojcu, tak aby nic po nim w spadku nie otrzymały?

Majątek tylko dla jednego dziecka a zachowek

Moja siostra dostała od rodziców, którzy jeszcze żyją, majątek (mieszkanie) w drodze darowizny. Czy mogę żądać od siostry spłaty połowy majątku?

Czy darowizna ma wpływ na zachowek?

Czy mam prawo do zachowku, jeśli moja matka zapisała w testamencie mieszkanie mojej siostrzenicy, zaznaczając, że zostało nabyte za darowiznę od mojej siostry?

Rodzic przekazał obcej osobie mieszkanie, czy można to cofnąć?

Moja 80-letnia matka przekazała obcej osobie jedyny majątek, jaki posiadała – mieszkanie. Mnie, swoją jedyną córkę oraz swoją wnuczkę pominęła. Czy można to cofnąć? Matka żyje. Jakie mam prawa do majątku matki jako jej jedyne dziecko?

Sprawa sądowa o mieszkanie po zmarłym

Moja mama zapisała w testamencie swój udział w mieszkaniu mnie i synowi mojej siostry po połowie. Zmarła trzy lata temu. Obecnie siostra zwraca się do mnie o wypłatę zachowku w wartości 1/2 tego, co otrzymałaby z mocy ustawy, całkowicie pomijając roszczenie do zachowku od syna. Była inicjatorką spadkodawcy, by jej część przepisać na syna (siostrę ścigał komornik i nie chciała nic posiadać), była obecna przy sporządzaniu aktu dziedziczenia, nie stawiając żadnego sprzeciwu! Jakie są moje prawa i obowiązki w zaistniałej sytuacji? Złożyłem wniosek o dział spadku. Czy na sprawie o dział spadku będzie rozpatrywana zachowku na wniosek siostry, czy siostra musi wnieść do sądu nowy pozew?

Prawa do nieruchomości przepisanej na mnie i brata

Mój ojciec w pierwszym małżeństwie posiadał dwójkę dzieci. Po rozwodzie i powtórnym zawarciu związku małżeńskiego kupił dom, w którym zamieszkał wraz z moją mamą. W tym domu wychowałem się wraz z moim bratem. Z dziećmi ojca z poprzedniego małżeństwa nigdy z bratem nie mieliśmy kontaktu. Kilka lat temu ojciec przepisał darowizną dom na mnie i brata po połowie. Ojciec i matka w akcie notarialnym mają zapewnione mieszkanie. Czyli obecnie właścicielami nieruchomości jesteśmy tylko my z bratem po połowie. Czy po śmierci ojca dzieci z pierwszego małżeństwa będą posiadać jakiekolwiek prawa do nieruchomości, która jest przepisana na mnie i mojego brata?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »