Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-12 • Aktualizacja: 2022-05-08
Moi rodzice byli rozwiedzeni. Ojciec zmarł w 2014 r. Od 1998 r. przebywał w DPS. Przez cały ten okres ojciec otrzymywał zasiłek, z którego nie korzystał z powodów zdrowotnych. Zasiłek ten był składowany w depozycie DPS. Po śmierci ojca sporządzono spis inwentarza. Od pracownika działu socjalnego uzyskałem informację, że ojciec był przyjęty na starych zasadach i organ samorządowy nie dokonywał opłat zastępczych za jego pobyt w domu opieki. Czy depozyt w DPS podlega zajęciu przez wierzycieli ojca?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
W mojej ocenie składowany w depozycie DPS zasiłek stanowi aktywa występujące po stronie Pana ojca, co z kolei powoduje, że spadkobierca (spadkobiercy) po tymże winien wpisać powyższe do spisu inwentarza i zaspokoić wierzycieli ojca, proporcjonalnie do ich udziału w aktywach. Owszem może Pan próbować ukryć depozyt, ale rodzi się niebezpieczeństwo, że któryś z wierzycieli wystąpi do DPS z zapytaniem, czy po Pana ojcu nie pozostawał jakiś majątek i wówczas sprawa może przybrać zupełnie inny wymiar, włącznie z odpowiedzialnością karną.
Zobacz również: Opłata za DPS z masy spadkowej
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Komentarze (0):